Circle Seminar: Beyoğlu'nun Mimari Tarihi, Zafer Akay

mimarizm.com / 06 Mayıs 2021
The Circle'ın, Zafer Akay'ın eğitmenliğinde başlayacak yeni seminer dizisi "Beyoğlu'nun Mimari Tarihi" 18-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

The Circle, Zafer Akay'ın eğitmenliğinde yeni bir seminer dizisine başlıyor. Beyoğlu'nun Mimari Tarihi isimli, 18 - 25 Mayıs tarihleri arasında 4 oturumda gerçekleşecek seminer dizisi Beyoğlu'nun mimari tarihini, farklı dönemlere yakından bakarak anlatmayı amaçlıyor.

Program

Bu seminer Beyoğlu'nun mimari tarihini, farklı dönemlere yakından bakarak anlatmayı amaçlıyor. Çeşitli dönem ve üsluplardan seçilecek önemli yapılar ve mimarlar, Beyoğlu'nun tarihini mimari ve sosyolojik bir gözle incelememizi sağlayacak.

1. Ders: Tanzimat dönemi

2. Ders: 19. Yüzyılın son çeyreği

3. Ders: Yüzyıl dönümü

4. Ders: Mütareke ve Cumhuriyet

İçerik

Tanzimat'tan sonra elçilik yapılarıyla başlayan yapı faaliyetinin Fossati'ler ve Laurecisque gibi birçok ilginç aktörü var. Başlangıçta daha çok Stampa, Barborini ve Semprini gibi Levanten İtalyanlar olan mimarlar, Paris ya da Roma'da eğitim gören Aznavour, Kambanakis gibi Ermeni veya Rum cemaatlerinden mimarların katılması ve Sanayi-i Nefise Mektebi'nin açılmasıyla giderek çeşitlendi. Tepebaşı - İstiklal Caddesi kafe ve tiyatrolarıyla Osmanlı başkentinin Avrupai eğlence merkezine dönüşürken, dönemin mimarlık tarz ve akımlarının da bir sergi alanı oldu. Neo-klasik'ten Neo-barok'a, Seçmecilik'ten Art Nouveau'ya bu stilleri ortaya koyan Karakaş kardeşler, Kyriakides ve Novokosmos gibi mimarların hepsi değilse de birçoğu hakkında temel bilgilerimiz var. Araştırmalar geliştikçe mimar öyküleri de büyük Beyoğlu resmine katılıyor.

Katılım

Seminere katılım için Biletino sayfasından etkinliğe bilet alarak kayıt yaptırılabilir. Kayıt olunması durumunda seminere katılım bilgileri e-posta adresinize etkinlik öncesinde ulaştırılacaktır.

Katılımın ücretli olduğu seminer programı hakkında ayrntılı bilgi için tıklayın

 

*

Zafer Akay Hakkında

1963’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini 1980’de TED Özel Ankara Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1984’te ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünden lisans derecesini aldı. 1985-87 yıllarında aynı kurumda araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1988-97 arasında Ankara’da serbest mimarlık çalışmalarını sürdürdü. 1991’de Arkitekt dergisinin editörlüğünü yürüttü. 1997’den sonra İstanbul’da, 1998-99’da ArchiScope genel yayın yönetmeni, 2000’de Total Aydınlatma’da proje yönetmeni olarak çalıştı. Mimarlar Odası ve Literatür Yayıncılık’ta mimarlık alanında editörlük çalışmalarını sürdürdü. 2004’te Zafer Akay Yapı İşliği adı altında yeniden serbest mimarlık çalışmalarına başladı. Yanı sıra, Erken Cumhuriyet dönemi Türkiye mimarlığı ve modernleşme alanlarında mimarlık tarihi çalışmalarını ve İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim görevliliğini sürdürmekte.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :