BAUHAUS_100+TR Kitap Tanıtımı ve Yazarlarla Söyleşi

mimarizm.com / 24 Kasım 2020
TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yayınları'ndan çıkan BAUHAUS_100+TR kitabının yazarlarla söyleşi etkinliği 26 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilecek.

TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yayınları tarafından Mart 2020 tarihinde yayınlanan  BAUHAUS_100+TR derleme kitabı için Kitap Tanıtımı ve Yazarlarla Söyleşi etkinliği düzenleniyor.

26 Kasım 2020 Perşembe günü saat 17:30-18:30 arasında Zoom üzerinden gerçekleştirilecek olan etkinlikte okurlar, yazarlarla karşılıklı soru cevap eşliğinde bir sohbete davet ediliyor.

Etkinlik Bilgisi

Meeting ID: 999 9898 8956
Etkinlik Bağlantısı: https://tedu.zoom.us/j/99998988956

Kitabı satın almak için tıklayın

 

 

*

BAUHAUS_100+TR derlemesi 18 yazarın 16 makale-denemesinden oluşmakta: Jale N. Erzen, Bilge İmamoğlu, Canan E. Ünlü, Nur Ayalp, Berin F. Gür, Onur Yüncü, Sevil Enginsoy Ekinci, A. Elif Yabacı, Mesut Dinler, Baykan Günay, Şaha Aslan, Ferhan Kızıltepe, Elif Ezgi Öztürk, A. Derin İnan, Güneş Duyul, Başak Uçar ve Ali Cengizkan‘ın yazar olarak katkılarıyla, kitabın içine yayılan Esatcan Coşkun’un foto-deneme makalesi fotoğrafları ve Sonat Özcivanoğlu - Utku Coşkuner ikilisinin grafik tasarımlarıyla bir araya geldiği özgün bir ortak çalışmadır.

Bauhaus’un Türkiye’de tasarım eğitimine yansımaları; Bauhaus’un Türk tasarımı ve Türk sanatı üzerine yansımaları, etkileri ve yarattığı dönüşümler; Türk sanat düşüncesinde Bauhaus; ayrıntıda ve etkileşimde Bauhaus; Bauhaus ve eleştiri: tarih, tasarım ve izler; Türk mimarlarının poetika’sında Bauhaus: Okumalar; ve benzeri temaları kapsayan yazı ve eserleri bir araya getiren bu derleme kitap, TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tam zamanlı ve yarı zamanlı öğretim üye ve yardımcılarının “Bauhaus 2019” teması üzerindeki değerlendirme, görüş, düşünüm ve birikimlerini toplu olarak paylaşmayı amaçladı. Nitekim sanat-tasarım karşıtlığından, temel tasarım (Vorkurs) yorum ve değerlendirmelerine; ekolün kökenlerine yönelik aktör temelli yaratıcı, yenilikçi ve cinsiyetçi gözlemlerden, Türkiye’de yayılım ve paylaşımı sırasındaki farklılaşma ve yerelleşme özelliklerine; ekolün kendi ‘mülkü’ olan yapı ve tartışmalara bakmaktan, aktör ve izlerçevrenin Amerika ve Avusturalya’daki deneyimlerine; modern mimarlık içinde oluşturulan ‘plan yorumu’ yaklaşımından, mimarlık ve tasarım mesleğinin oluşumundaki katkılarına yayılan bir yelpazede çeşitlenen yazılar, taze bakış açılarıyla içinde bulunduğumuz bu coğrafyadan Bauhaus’a bakarlar.

Editörler: A. Derin İnan, Ali Cengizkan
Kitap Tasarımı ve Grafik Uygulama: Sonat Özcivanoğlu, Utku Coşkuner
Çeviri: Linda Rödel Çiftçi (Almanca), A. Derin İnan (İngilizce) 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :