Ara Güler Fotoğrafları Ne Dedi, Ne Diyor, Ne Diyebilir?

mimarizm.com / 09 Aralık 2018
Yapı Kredi Kültür Sanat, kısa bir süre önce kaybettiğimiz büyük usta Ara Güler’i anıyor. 13 Aralık Perşembe günü gerçekleşecek etkinlikte fotoğraf sanatçısı Murat Germen, “Ara Güler Fotoğrafları Ne Dedi, Ne Diyor, Ne Diyebilir?” söyleşisi ile sanatseverlerle buluşacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık (YKKSY) etkinliklerine Aralık ayında devam ediyor. Ara Güler Müzesi'nin katkılarıyla Loca'da yapılacak etkinlikte Murat Germen, “Ara Güler Fotoğrafları Ne Dedi, Ne Diyor, Ne Diyebilir?” söyleşisi ile sanatseverlerle buluşacak.

“Zaman geçtikte, gündemler değiştikçe, bireyselleşme yaygınlaşıp derinleştikçe fotoğraf da farklı bir konum ve duruş aldı. Eski zamanlarda, belli ortak değerler üzerinden yaratılan ve bazen neredeyse dogmatizme varan yoğun bir idealizasyon eğilimi vardı. Fotoğraf dahil olmak üzere birçok yaratı alanındaki makbul tavır kolektif nitelikli ve toplumsal sağduyuya hitap eden içerikler, hikâyeler, anlatılar üretmekti. Şimdilerde, genç fotoğrafçıların, kendi hayatlarını konu edinen kişisel hikâyelere odaklandığını gözlemliyoruz.

Önceki kuşakların tavrını temsil eden, başkalarının hikâyelerine odaklanan Ara Güler’in fotoğrafları ile günümüzün kişisel anlatılarının görece dar kapsamlı görsel içeriklerini karşılaştırmak, icadından bu yana fotoğrafın katettiği yol konusunda bazı çıkarsamalar yapmamıza yardımcı olabilir.

Murat Germen, Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gerçekleştireceği bu konuşmada fotoğraflar eşliğinde böyle bir karşılaştırma yapmayı amaçlıyor. Söyleşi vesilesiyle, çok kısa bir süre önce kaybettiğimiz, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın tarihinde çok önemli bir yeri olan büyük usta Ara Güler’i saygıyla anıyoruz.”

Etkinliğe katılım ücretsizdir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :