Birleştirici, Sıcak ve Samimi: Seraf Vadi Restoran

mimarizm.com / 25 Ocak 2024
Eski değerlerimizi günümüze modern bir dille taşıyan, günümüz değerlerini de birliktelik etrafında şekillendiren bir tasarım yaklaşımıyla Yeşim Kozanlı Mimarlık tarafından tasarlanan Seraf Vadi Restoran Mimarın Göbeği'nde.

Fotoğraflar: İbrahim Özbunar - 645 Studio

Ağırlama ve gastronomi sektörlerinde 25 seneyi aşkın deneyimi ile ulusal ve uluslararası ölçekte mimari ve iç mimari projelere imza atan İç Mimar Yeşim Kozanlı liderliğindeki Yeşim Kozanlı Mimarlık tarafından tasarlanan Seraf Vadi Restoran Sarıyer, İstanbul'da yer alıyor. Proje ekibi hikayelerini “birliktelik duygusu ve misafirperverlik” üzerinden nasıl şekillendirdiklerini Mimarın Göbeği'nde paylaştılar...

Birleştirici, sıcak, samimi.

Seraf Vadi, eski değerlerimizi günümüze modern bir dil ile taşıyan, günümüz değerlerini de birliktelik etrafında şekillendiren bir tasarım yaklaşımı ile ortaya çıktı. 

Geleneksel türk kültürünün misafirperverliği, “Türk Mutfağı"nın çeşitli dünyası ve kültürümüzdeki aile bağları simgeleri, bizi birleştirici detayları düşünmeye yönlendirdi. Hislere yoğun bir şekilde dokunan Türk kültür ve sanatı ile bu “birliktelik” günümüze gelene kadar el sanatları ve zanaatlardan, mimari ve mutfak kültürüne kadar her alanda okunur.

Aile bağlarına, birlikteliğe, kadınsallığa ve üretime sürekli göndermeler içeren desenler günümüzde modernize edilerek kullanılmaktadır. El oymaları, türk danteli, karanfil oymaları gibi geçmişten gelen kadın el emeği ürünler ev dekorlarında, mobilya örtülerinde, kıyafetlerde ve hediyelerde kendine yer bulurken, samimiyeti, misafirperverliği ve özen göstermeyi simgeler. Bu kullanımların etkili sentezi ve Seraf Vadi’nin tasarım dili birleştiğinde etkileyici ve konforlu bir kompozisyon ortaya çıkmaktadır.

Tüm bu özellikleri ile bir zaman makinesine dönüşen kültürel öğeler ve sofistike detaylar bizim için de tasarımın çıkış noktasını oluşturan temel elemanlar oldu. Biz de hikayemizi bu “birliktelik duygusu ve misafirperverlik” üzerine şekillendirdik.

Tasarımımızın merkezinde yer alan hayat ağacı, yaşamın köklerini ve birlikteliği simgeler. Çevresinde yarattığı toplanma etkisi, ayırım yapmaksızın birlikte üretmeyi ve birlikte tüketmeyi anlatırken Türk mutfağının misafirperverliğini şekillendiren ve güçlendiren etkiler yaratır. Modernize edilmiş ve fonksiyonel şekilde yer alan hayat ağacı tüm iç mimari öğelerimize referans noktası oluşturacak şekilde tasarımın merkezinde konumlanır. Aynı zamanda hayat ağaçları restoran alanı içerisindeki kolonlar için cover görevi görerek fonksiyonel işlevlerini ön plana çıkartır.

Ahşap ve seramiğin yoğun olarak yer aldığı konsept, sıcak ve modern bir atmosferin oluşmasına zemin oluşturur. Toprak tonundaki renkler ile kontrast yaratan mobilyalar etkileyici şekilde doğallık vurgusu yaparken, özel tasarım aydınlatmalar ile misafirlerin konforlu ve keyifli vakit geçirmeleri için ideal ortamı hazırlar. Ton-sür-ton bir algı yaratan alan, zarif ve modern bir yansımanın oluşmasını sağlar ve misafirleri üzerinde huzur verici etkiler yaratır.

Seraf Vadi, geleneksel ve modern unsurların bu özgün senteziyle, sadece bir mekan değil aynı zamanda zengin bir kültürel deneyim sunuyor.

*

Proje Künyesi

İç Mimari Tasarım: Yeşim Kozanlı Mimarlık
Proje Ekibi: Yeşim Kozanlı, Fulya Türközü, Nida Tunç, Dilek Cengon 
Proje Uygulama: DBA Mimarlık
Aydınlatma Danışmanı: Ali Berkman - ONOFF
Marka Danışmanı: Moshe Aelyon
İşveren: Seraf
Toplam İnşaat Alanı: 1.000 metrekare
Tamamlanma Tarihi: Haziran 2023


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :