"Biçimin İşlevi" Türkçede

mimarizm.com / 23 Ağustos 2011

Dünyaca ünlü mimar ve akademisyen Farshid Moussavi'nin, ilk orijinal basımı Eylül 2009'da ACTAR Yayınevi ve Harvard Graduate School of Design işbirliğinde yapılan "The Function of Form" (Biçimin İşlevi) adlı kitabı, YEM Yayın tarafından Pelin Derviş'in çevirisiyle Türkçe'ye kazandırıldı. Moussavi, kitabını imzalamak üzere 29 Kasım 2011 günü Yapı-Endüstri Merkezi'ne konuk olacak.

Moussavi'nin Harvard'daki çalışmalarını temel alan "Biçimin İşlevi", tekrarlama ve farklılaşmaya dayanan yeni bir biçim kuramı öneriyor. Bu kuram, mimarlığı, çevreyle ilişkimize hükmeden özcü yaklaşımlardan sıyırmayı ve yapıları, giderek karmaşıklaşan çevremizi tanımlayan neden ve unsurların çeşitliliği içinde değerlendirmenin, "maddesellik" fikrini hem fiziksel hem de fiziksel olmayanı kapsayacak şekilde genişletmekle mümkün olacağını savunuyor. Bu aynı zamanda, yapılı biçimlerdeki işlevin yukarıdan aşağı doğru inen bir neden-sonuç ilişkisi içinde değil, çeşitli girdiler arasında çalışan bir çapraz işlem olarak kavramsallaştırılmasına olanak tanıyarak, onu matematik, biyoloji ya da bilgisayar bilimlerinde anlaşıldığı şekliyle kurguluyor.

Kurgulamayı, biçimler ile onların tamamlayıcı parçaları ve bağlamı arasındaki karşılıklı etkileşime yardımcı olan bir çapraz işlev olarak tanımlayan "Biçimin İşlevi", bu parçaların ya da maddi sistemlerin (duyusal istekler ile üretim ve teknikle ilgili konular dahil olmak üzere) bir dökümünü ortaya koyarak, bunların yenilikçi biçimler meydana getirmek için nasıl kurgulanacağını çözümlüyor. Bu maddi sistemleri farklı şekillerde tekrarlayıp birleştirerek ve çeşitli konuları işin içine katarak, farklı algı ve etkiler veren benzersiz hibrit kurgular meydana getirmek için bir çapraz işlemin nasıl kullanılabileceğini gösteriyor.


Biçimin İşlevi - Farshid MOUSSAVI

YEM Yayın
Temmuz 2011
Ciltli kapak
230 mm x 180 mm
520 sayfa

Biçimin İşlevi'ni satın almak için tıklayınız. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :