“Modern Güzeldir” Temalı Metin Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 19 Şubat 2016
Mimarlar Derneği 1927 tarafından düzenlenen “Mimarlıkta Eleştirel Okumalar–6, Üniversite Öğrencileri Metin Yarışması”nın kazananları belli oldu.

“Modern Güzeldir” teması altında düzenlenen Mimarlıkta Eleştirel Okumalar–6, Üniversite Öğrencileri Metin Yarışması'na 14 üniversiteden 17 yazı gönderildi.

Aydan Balamir, Aykut Köksal, Lale Özgenel, Mert Ayaroğlu, Umut Şumnu ve Neris Parlak'tan (yedek üye) oluşan Seçici Kurul; metinleri konuyla ilişkilenme, özgünlük ve anlatım açılarından değerlendirdi.

Yarışmada ödüle değer bulunan isimler şöyle:

EŞDEĞER ÖDÜL 
Fırat Kaya, Mimar Sinan Üniversitesi LİSANS
İsmail Kocataş, Kocaeli Üniversitesi LİSANS
Tuğba Özer, ODTÜ YL

TEŞVİK ÖDÜLÜ 
Felek Yılmaz, Akdeniz Üniversitesi LİSANS
Güzin Öztok, İTÜ YL
Oktay Orhun, İstanbul Bilgi Üniversitesi YL

Yarışmanın ödül töreni, derneğin 89. yıldönümü kutlaması ile birlikte 18 Şubat 2016 Perşembe günü gerçekleştirildi. Anıtkabir ziyareti ile başlayan kutlama, Metin Yarışması Ödül Töreni ile devam etti.

Mimarlar Derneği 1927 Yönetim Kurulunun, yıldönümüne ilişkin mesajı ise şöyle: 

"Cumhuriyet’in ilk yıllarında meslek örgütlenmesini başlatan meslektaşlarımızın bize bıraktığı mirasa sahip çıkıyoruz. Bu mirası gelecek kuşaklara taşımanın sorumluluğunu duyuyoruz. 

Mimarlar, Cumhuriyet’le yaşıt bir toplumsal sürecin aktif bireyleri oldular. Meslek alanının ve bu alanın toplumsal sorunlarla iç içe giden gelişiminde mimarlar her dönem olumsuzlukları eleştiren, çözümler üreten bir konumda yer aldılar. 

Bugün; ülkemizde, bölgemizde ve dünyada yaşanan ve meslek alanımızla kaçınılmaz olarak ilişkilendirdiğimiz endişe verici gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Bu durum, bir mimar olmanın ötesinde bir yurttaş olarak da bize sorumluluklar yüklüyor. 

“Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesinin çok daha anlam kazandığı bugün, demokrasi ve özgürlük yolunda elde ettiğimiz kazanımları koruma ve geliştirmenin sorumluluğunu duyuyoruz. Her türlü olumsuz koşula karşın, barışı, çağdaş ve evrensel değerleri ısrarla savunacağız." 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :