"Türkiye'de Çağdaş Mimarlık?" Metin Yarışması

yapi.com.tr / 16 Aralık 2008
Mimarlar Derneği 1927, çağdaş Türkiye mimarlığını tanımlayan ve tartışan bir denemeler seçkisi oluşturmak üzere, mimarlık öğrencilerini, günümüz mimarlık ortamı ve üretimi hakkında gözlem ve düşüncelerini paylaşmaya davet ediyor. "Türkiye'de Çağdaş Mimarlık?" Metin Yarışması, çağdaş mimarlık ortamı ve üretimini değerlendiren düşünsel çerçevelerin kurgulandığı yazınsal çalışmaları bekliyor.

‘Doğu-batı', ‘evrensel-bağlamsal', ‘yerel-küresel' gibi yerleşik kavram çiftleri üzerinden kurgulanabilecek metinlerin, öte yandan günümüz mimarlığının sınırlarını ve barındırdığı çeşitliliği farklı bakışlarla yorumlayarak alternatif düşünsel çerçeveler oluşturması da bekleniyor. Bu çerçeveler, belirtilen kavram çiftlerinin yeniden yorumlanmasının yanı sıra, yeni kavramsal eşleştirmeler, karşılaştırmalar ya da anahtar sözcük/ler ve tema/lar üzerinden de oluşturulabilecek.

"Türkiye'de Çağdaş Mimarlık?" Metin Yarışması, mimarlık öğrencilerinin önerdikleri özgün düşüncelerle günümüz mimarlığını tartıştıkları metinleri görsel malzeme eşliğinde bir araya getirerek, Türkiye'deki çağdaş mimarlık ortamını anlamaya ve değerlendirmeye yönelik katkı sağlamalarını hedefliyor.

Yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde öğrenim gören mimarlık lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık olan seçkinin başvuru koşulları şöyle sıralanıyor:

- Katılımcıların, çağdaş Türkiye mimarlığı üzerine bir deneme metni ve bu metine referans oluşturan en az bir görsel malzemeyi, aşağıda belirtilen özelliklerde basılı (A4) beş kopya olarak ve CD'ye kayıtlı dijital kopya olarak teslim etmeleri beklenmektedir.

- Deneme metni düzyazı formatında, en az 500 ve en çok 1500 kelime olmalıdır. Metin içinde alıntı yapılması durumunda, alıntı yapılan yazarın soyadı, eserin yayın yılı ve alıntının sayfa numarası parantez içinde gösterilmelidir. Alıntı yapılan ya da alıntı yapılmadan yararlanılan eserlere ait künye bilgileri metnin sonunda "KAYNAKLAR" başlığı altında verilmelidir.

- Metine eşlik etmesi beklenen görsel malzemenin (fotoğraf, çizim, kolaj, resim, grafik tasarım vb.) seçimi ve formatı katılımcıya bırakılmıştır. Katılımcılar kendilerine ait ya da yayınlanmış eserlerden seçecekleri en az bir görsel malzemeyi metin içinde yer alacak şekilde veya katılımcı tarafından belirlenecek boyut ve sunum ortamında (A4 kağıda basılı, fotoğraf baskı, serbest el çizimi vb) teslim etmelidir. Daha önce yayınlanmış eserlerden alınan imajların altında künye bilgisi verilmelidir. Kullanılan görsel malzemenin dijital bir kopyası, 300 dpi çözünürlükte, RGB formatında ve JPEG uzantılı dosya olarak CD ortamında da teslim edilmelidir.

- Teslim edilecek eserlerin (deneme metni, görsel malzeme) her sayfasının sağ üst köşesine ve CD üzerine beş harften oluşan bir rumuz yazılacak; katılımcının kimliğini gösteren herhangi bir bilgi (isim, okul vb) yer almayacaktır.

- Kapalı bir zarf içinde, eğitim görülen okuldan alınacak resmi öğrenci belgesi ve kimlik-iletişim bilgileri teslim edilecektir. Zarfın üzerine beş harften oluşan katılım rumuzu ve rumuzun yanına katılımcının eğitim düzeyini gösteren L (Lisans) veya YL (Yüksek Lisans) kısaltması yazılacaktır. Kimlik-iletişim bilgileri basılı bir sayfada düzenlenecek ve katılımcının adı-soyadı, telefonu, cep telefonu, e-posta, posta adresi, okumakta olduğu okul ve sınıfı yazılacaktır.
- Yarışma için teslim edilecek belge ve dokümanların içine konduğu zarf üzerinde katılımcının kimliğini gösteren herhangi bir bilgi (isim, okul vb) yer almayacaktır. Eserlerin, 20 Şubat 2009 Cuma günü en geç saat 18:00'e kadar "Mimarlar Derneği 1927 Birlik Mahallesi 14. Sokak ( yeni 406 ) No. 9/B 06610 Çankaya, Ankara" adresine ulaştırılması gerekmektedir.

Jüri değerlendirmesi sonucunda en fazla on deneme seçilecek ve yayına dönüştürülecek. Toplam 3000 YTL'lik telif ücretinin basılacak denemelerin yazarları arasında paylaştırılacağı yarışmanın ödemeleri, değerlendirme sonuçlarının ilanından itibaren en geç bir ay içinde yapılacak. Denemeleri seçilen yazarlara ayrıca Mimarlar Derneği 1927'nin yayınlarından hediye edilecek.

Seçilen denemeler ayrıca, Mimarlar Derneği 1927'nin yapacağı kurumsal etkinlik ve yayınlarda, referans verilerek kullanılabilecek.

Jüri Üyeleri:

Nermin Atılkan
Elvan Altan Ergut
Yakup Hazan
İlhan Kesmez
Lale Özgenel

Yarışma Takvimi:

Yarışmanın ilanı: 15 Aralık 2008, Pazartesi
Teslim Tarihi: 20 Şubat 2009, Cuma - Saat 18.00
Sonuçların Açıklanması: 20 Mart 2009, Cuma

Teslimler posta veya kargo yolu ile yapılabileceği gibi, Dernek adresine elden de teslim edilebilecek. Posta ve kargo ile yapılacak teslimlerin, belirtilen teslim tarihi ve saatinde dernek adresinde olacak şekilde gönderilmesi gerekiyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :