IX. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 12 Ekim 2015

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin bu yıl dokuzuncu kez düzenlediği "İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali", 9 Ekim Cuma akşamı yapılan ödül töreninin ardından sona erdi.


"Festival, 80 sonrası mimarlığın yeniden örgütlenmesinin bir sonucu"

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kubilay Önal, törende yaptığı açılış konuşmasında festivalin ortaya çıkış hikayesini hatırlatarak, "Bu festival, 80 sonrası mimarlığın yeniden örgütlenmesinin bir sonucudur. Mimarlar Odası ağırlaşan kent yağmasına karşı çalışırken, Tarlabaşı bulvarının yapımı sırasında yaşanan yıkımın belgeselini çeken Hilmi Etikan ve Haluk Koçoğlu, bu sürecin temel aktörleri olmuştur. Böylece, mücadelenin sinema sanatı ile birlikte yürütülmesinin önemi de ortaya konmuştur." dedi.


12 Ülkeden 22 Film Yarıştı

Konuşmanın ardından, festivale destek veren kurum ve kuruluşlar ile jüri üyelerine teşekkür belgeleri verildi. Ayrıca, festivalin yarışma bölümünde gösterime alınan 22 filmin yönetmenleri ve özel gösterim bölümünde yer alan filmlerin yönetmenlerine kültürel katkı belgeleri sunuldu.

IX. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, 2-9 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Festivalin Özel Gösterim programında Finli yönetmen Raz Rinnekangas'ın filmleri ile Çağan Duran ve Ali Uluç Kutal'ın "Aşağı Yukarı Galata" adlı filmi yer aldı.


Ödüller İtalya, Türkiye ve Almanya'ya

Bu yıl yarışma bölümüne ABD, Almanya, Estonya, Fransa, Hollanda, İspanya, İran, İtalya, Kanada, Kuzey İrlanda, Türkiye ve Venezuela'dan toplam 61 film başvuruda bulundu. Hilmi Etikan, Behiç Ak, Fikret Terzi, Süheyla Acar, Zeynep Ünal, Ayşe Ak, Esin Köymen ve İsmail Doğanyılmaz'dan oluşan Seçici Kurul, 22 filmi gösterim programına alırken, 4 filmi ödüle değer buldu.

Yarışmada Animasyon Dalı'nda ödüle değer film bulunamadı. Belgesel Dalı'nda ödül kazanan filmler ve yönetmenleri şöyle sıralanıyor:

1. Ödül:
Habitat – Kişisel Notlar (Habitat – Personal Notes) / İtalya, 2014
Yönetmen: Emiliano Dante

2. Ödül:
Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi / Türkiye, 2015
Yönetmen: Kazım Kızıl

3. Ödül:
Su Bedevileri / Türkiye, 2014
Yönetmen: Ömer Güneş

Jüri Özel Ödülü:
Sevgim Beton Gibi – Böhm Ailesi (Concrete Love – The Böhm Family) / Almanya, 2014
Yönetmen: Maurizius Starkle Drux


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :