Dubai'nin Amblemi Olacak Asansör Tasarımları Belli Oldu

mimarizm.com / 12 Mayıs 2009


Uluslararası asansör üreticisi ThyssenKrupp tarafından 11. kez gerçekleştirilen "ThyssenKrupp Asansör Mimarlığı Ödülü"nün sonuçları açıklandı. 106 ülkeden 926 projenin teslim edildiği ödül programında birinciliğe Dubai Frame adlı asansör-strüktür layık görüldü.

Dubai'deki Zaabel Teknoloji Parkı'nda konumlanmak üzere, şehrin amblemi olabilecek yüksek bir heykel – yapı – strüktürün tasarlanması beklenen yarışmada, tasarlanan ürün ile turizmin, rekreasyonun ve bilimsel-kültürel aktivitelerin teşvik edilmesi amaçlanıyordu. Dubai'nin sosyo-kültürel gerçekliği ve kentsel bağlamına eklemlenecek tasarımların arandığı yarışmanın ödüle layık görülen projeleri şöyle:

Birincilik Ödülü: Dubai Frame , Fernando Donis (Hollanda)"Dubai amblemlerle dolu bir şehir. Ona bir diğeri eklemek yerine hepsini çerçevelemeyi, kenti çerçevelemeyi öneriyoruz. Bu tasarımın amacı, masif bir strüktür yerine bir boşluk tasarlamak. Bu boşluk 150 metreye105 metre boyutları ile Dubai'nin gelişimini ve geleceğini sürekli olarak merceğine alacak."


İkincilik Ödülü: Magic Mirror, Luo Siwei (Çin)"Magic Mirror, 160 metre çapında, burkulmuş bir çember strüktür. Çemberin içine yerleştirilen özel bir şelale sistemi ve tesisat donanımı yerleştirildi. Bu sayede çembere alınan su dönüştürülecek ve içinden yağmur, dolu, kar ve hatta sis gibi çok sayıda iklim fenomeni üretilebilecek. 360 derece dönebilen Magic Mirror böylelikle çevresindeki tüm manzarayı çerçeveleyebilecek."


Eşdeğer Üçüncülük Ödülü:  The Flying Colors of Dubai, Hongbo Lu (Kanada)"Önerilen şema, arazi üzerinde göle açılan açık bir meydan ve çevresinde kurgulanan bir yürüyüş yolunu kapsıyor. Konferans fasilitesi ve çocuk kütüphanesi meydanın doğu ve batısına yerleştirilerek, merkez avlunun çevreden gelecek ziyaretçilere açılmasını ve yürüyüş yoluna doğrudan bağlanmasını sağlıyor. Çevre peyzaja eklemlenen "konfeti"ler, ziyaretçiler için gölgeli mekanlar sağlayacak. Diğer yandan da meydanın çoğu yerinde gölgeli büyük alanlar yaratarak etkinliklere fırsat tanıyacak."


Eşdeğer Üçüncülük Ödülü: Big Beam, Marta Pozo (Fransa) - Ferrán Yusta (Hollanda)"Bir ikon tasarlayabilir miyiz? Bunun bir ikon olup olamayacağına, ya da olması gerektiğine kara verebilir miyiz? Bu yağının ya da bir diğerinin şehrin amblemi olması gerektiğine karar verebilir miyiz? Hayır; yapamayız. Bir ikon insanlar tarafından seçilir: Turistler, fotoğrafçılar, kullanıcılar ve medya. Biz yalnızca önerebiliriz ve yalnızca insanlar ikna olacaklardır: Gerçek bir demokratik süreç. Dikey gökdelen – kod barı üzerinde uçan bu yatay bina, geleceğin şehri için dünyanın en büyük referansı olacaktır. Helyum ve karbondan dev bir kiriş Dubai üzerinde süzülecek."


Eşdeğer Üçüncülük Ödülü: The Mirage, Alejandro Rios (İspanya)"Bu ses, ışık ve hareket strüktürü, fani ve hafif yapısı ile aynen bir serabın ışıklı ve optik ilüzyonlarına sahip. Çölde bir parıltı gibi kendini yansıtan ve çözülen bu "nesne", kurulu olduğu binlerce kablonun, onlara bağlanan mikrofonlar sayesinde sesini de duyuracak; büyük bir arp gibi çalışacak. 170 metre yükseklikte, Dubai vistasına bakan kafesi ve izleme terası ile sihirli bir kilimi andıracak yapı, eşkenar üçgen planı ve döşeme strüktürü ile İslam'a da referans verecek. İslam'da üçgen, tüm formların kökenidir."
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :