Bu Asansöre Kim Binmek İstemez?

mimarizm.com / E. Seda KAYIM / 18 Haziran 2009


Bir otele girdiğinizde, öncelikle nerelerini keşfetmeyi tercih edersiniz? Kalacağınız odayı ve yataklar ile televizyon arasında bir koltuk olup olmadığını mı? Yoksa her yanı ışıldayan, gerçek dışı görünümlü tuvaletleri mi? Elbette gece kulübünü ve içindeki şık restaurantı da merak edersiniz. Peki ya asansörleri? Kapıdan içeri girer girmez, "Ne zaman resepsiyondaki işimiz bitecek de, yukarıya çıkacağız" diye heyecanlanır mısınız? Herkes hayatında en az bir kere, yalnızca çocukça bir eğlence adına manzaralı bir asansörde "inip inip çıkmaca" oynamıştır. Peki ya öyle bir otel asansörü olsa ki, size yalnızca eğlence değil, gerçek bir sanatsal deneyim vaat etse...

Geçtiğimiz Perşembe günü "Meatpacking District Design ‘09" etkinlikleri kapsamında açılışı gerçekleştirilen The Standart Hotel'in asansöründen bahsediyoruz. Los Angeles ve Miami'den sonra New York'a uzanan oteller zincirinin son halkası olan "The Standart"ın sahibi, ünlü otel işletmecisi ve müteahhit André Balazs, buradan "kendi kişiliği olan, kendisini yansıtan" bir mekan olarak söz ediyor. Son derece çarpıcı tasarımsal niteliklere sahip bu mekanın işte en can alıcı yerini de, asansörü oluşturuyor. Çünkü bu asansörün kullanıcıları, video sanatçısı Marco Brambilla'nın Kanadalı bir görsel tasarım girişimi olan Crush ile ortaklaşa çıkardığı "Civilization" isimli video enstalasyon eşliğinde yapıyorlar yolculuklarını.

Cehennemden cennete ve sonra yeniden cehenneme uzanan bir "düşey kesit" yolculuğu tasvir eden "Civilization" videosu, 400'ün üzerinde iki boyutlu video klibin 2,5 boyutlu olarak kompoze edilmesi ile ortaya çıkmış. Brambilla'nın editörü tarafından enstalasyona konu olacak kronolojinin çıkarılmasının ardından, hem popüler, "block-buster" filmlerden hem de en "indie" sinema örneklerinden çok sayıda klip toplanmaya başlanmış. İki boyutlu kolajın önceden modellenmiş üç boyutlu ortama aktarılması ile de 2,5 boyutlu enstalasyon tamamlanmış. Arka plana da Stravinsky'nin "Rite of Spring"i yerleştirilerek videonun "bu dünya dışından" etkisi katmerlendirilmiş. Sonuç olarak da Lang'ın "Metropolis"inden, Wiene'nin "Cabinet of Dr. Caligari"sinden ve Méliès'in "Le Voyage dans la Lune"unundan tadlar yakalayabileceğiniz, oradan Battleship Potemkin'in karanlık havasını koklayabileceğiniz ve Chaplin'in endüstri devrimi sonrasının modern toplumsal ütopya anlatımlarını hatırlayabileceğiniz bir video çıkmış ortaya.

"Civilization" videosunun sergilendiği asansörü ve tasarımcılarının süreç ve işe dair anlattıklarını görüntülemek için lütfen ilerleyiniz.

Bu haber Archpaper, Crush remi web-sitesi ve glossyinc.com'dan derlenmiştir.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :