Design Lab 2014'te Türkiye'den Üç Finalist Yarışacak

mimarizm.com / 14 Mayıs 2014

                        

Electrolux tarafından 2003 yılından beri düzenlenen Design Lab yarışmasında bu yıl Türkiye'den 3 yarışmacı yer alıyor. Lisans ve lisansüstü endüstriyel tasarım öğrencilerinin, geleceğin ev aletlerini tasarladığı yarışmaya 43 ülkeden 1.700 başvuru gerçekleşti. İlk elemede finale kalan yarışmacılar için oylamalar 16 Mayıs'a kadar devam edecek.
 

Ev aletleri ve endüstriyel ürün sektörünün lider firmalarından Electrolux tarafından, tasarımda yenilikçiliği desteklemek amacıyla düzenlenen Design Lab yarışması bu yıl 11. kez gerçekleştiriliyor. Her yıl giderek artan bir katılımla binlerce yaratıcı fikri barındıran yarışmada bu yıl 43 ülkeden 1700 proje yarıştı.

Yarışmanın bu yılki temaları Yemek Pişirme Keyfi, Kumaş Bakımı ve Hava Temizleme olarak belirlendi. İlk değerlendirme sonrası finale kalan 100'ü aşkın proje, yarışmanın internet sayfasında açıklandı. Birbirinden iddialı ve yenilikçi fikirlerin yarıştığı Design Lab 2014'e Türkiye'den 3 yarışmacı katıldı. Yarışmacılar, 16 Mayıs'a kadar internet sayfası üzerinden halktan aldıkları oylarla sıralamada yükselebilecek.

Halk oylamasında yüksek destek toplayan finalistler, tasarımlarını jüriye sunmak üzere final organizasyonuna katılacaklar. Jüri, finale kalan eserleri, sezgisel tasarımı, yeniliği, ve tüketici iç görüsünü baz alarak değerlendirerek kazananları belirleyecek. Kazanan yarışmacı, 5.000 Euro ve Electrolux Global Tasarım Merkezi'nde maaşlı olarak 6 ay staj imkanına sahip olacak.

Design Lab, birçok yarışmacıya doğrudan iş veya iş fırsatları da sunuyor. Bugüne kadar düzenlenen yarışmalardan üçünün finalisti Electrolux Global Tasarım merkezlerinde çalışmaya başladı.


Türkiye'nin finalist projeleri...

Türk yarışmacılardan Rana Alper tasarladığı yer ve kumaş temizleyicisi Tody ile yarışmada yer alıyor. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde okuyan Alper'in tasarladığı Tody 4 kolu ile yer, koltuk, perde ve pencere gibi farklı yerlere tırmanarak temizlik yapabiliyor.
Tody oylama sayfası için tıklayınız.

*

ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü'nden yarışmaya katılan Fulden Dehneli ise tasarladığı Lotus isimli ürün ile yarışıyor. Modüler ve şarj edilebilir 3 hava topunu barındıran Lotus, gözle görünmeyen bakterileri ve tozları temizleyebilme gücüne sahip. Modüler yapısı sayesinde temiz havayı istenilen yere taşımak mümkün.
Lotus oylama sayfası için tıklayınız.

*
 
ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü'nden yarışmaya katılan bir diğer yarışmacı da Nur Yıldırım. Yıldırım taşınabilir ve kumaş benzeri hava temizleyicisi SkinAir ile hava temizleyicisini aksesuara dönüştürüyor.
SkinAir oylama sayfası için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :