Çuhadaroğlu Alüminyum 2016 Öğrenci Proje Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 08 Kasım 2016
Çuhadaroğlu'nun gelenekselleşen öğrenci yarışmasının 13.’sünde ödüller sahibini buldu. Toplam 301 lisans öğrencisinin başvurduğu yarışmada, 3 projeye büyük ödül, 3 projeye de eşdeğer mansiyon ödülü verildi.

Genç beyinlerin yaratıcı fikirleriyle ortaya çıkan yeni projelerin, hem alüminyum sektörüne, hem de ülkemize katkı sağlayacağı inancıyla düzenlenen Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması’nın kazananları, 31 Ekim Pazartesi günü Kocaeli Üniversitesi’nde düzenlenen ödül töreni ile açıklandı.

Büyük ilgi gören ödül töreni; Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı ve Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, Pazarlama Müdürü Halil Halit Güral, Çuhadaroğlu Yöneticileri ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü Dekanı Prof. Dr. Nezihi Köprübaşı'nın katılımıyla gerçekleşti.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi koleksiyonuna farklı bir yaklaşım

Bu yıl "Barışa açılan bir kapı: Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi" başlığı ekseninde şekillenen yarışmanın amacı; tarihsel dönemlerin gün yüzüne çıkmamış eserlerine ve dioramalara ev sahipliği yapan; dünyada alanında ilk ve tek olan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nin yeni bina tasarımı için öğrencilerin sunduğu projeler içerisinden geliştirilebilir fikirler elde etmek olarak belirlenmişti. 

Uluslararası müzecilik kapsamında, daha deneyimsel ve ziyaretçilerin katılımı ile ilgi odağı oluşturacak açık ve kapalı alanlar tasarlayarak, her alanda farklı bir deneyim vadeden bir müzecilik anlayışı ile öğrencilere sunulan konseptte, yarışmacılardan mevcut Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi koleksiyonunu tüm yönleriyle değerlendirmeleri ve "yeni nesil bir müze" tasarlamaları istendi.

Yedikule Gazhanesi’nin Tarih Müzesi'ne dönüşümü projelendirildi

Ülke tarihinde ilk havagazı fabrikası olma özelliği taşıyan, 1887-1993 yılları arasında hizmet veren ve şu an kullanılmayan Yedikule’deki tarihi gazhane binasının dönüşümü ile gerçekleştirilmesi düşünülen yeni müze binası tasarımı için açılan yarışmaya, Türkiye’nin pek çok üniversitesinden yoğun katılım oldu. 

Projeler; Nevnihal ERDOĞAN (Prof. Dr. Mimar – KOU), Marco PRETELLI (Prof. Dr. Mimar – Bologna Üniversitesi), Fani VAVILI-TSINIKA (Prof. Dr. Mimar – Selanik Aristotle Üniversitesi), Evangelos CHRYSAFIDES ( Doç.Dr. Mimar - Selanik Aristotle Üniversitesi), Oya ŞENYURT (Doç. Dr. Mimar – KOU), Hasan Okan ÇETİN (Y. Mimar – ODTÜ) ve Seyhan SERİMER'den (Y. Mimar- SERİMER MİMARLIK) oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Toplam 301 lisans öğrencisinin başvurduğu yarışmada, 3 projeye büyük ödül, 3 projeye de eşdeğer mansiyon ödülü verildi. Birinci grup öğrencilerine 6.000 TL, ikinci gruba 4.000 TL ve üçüncü gruba 3.000 TL ödül verildi. Dereceye giren tüm öğrenciler ayrıca Çuhadaroğlu şirketlerinde staj yapma hakkı elde etti.

Dereceye giren öğrenciler şöyle sıralanıyor:

Birincilik Ödülü:
Emirhan KURTULUŞ, Yusuf Enes METE (İstanbul Teknik Üniversitesi)

İkincilik Ödülü: 
Zeki DERİN, İpek GÖNÜLLÜ, Mehmet Şükrü GEYİK, Fatih IŞIK, İmam Bilal Ahmet TOPRAK (​Gazi Üniversitesi) 

Üçüncülük Ödülü: 
Emine Merve SİPER, Atakan KOCA (Yıldız Teknik Üniversitesi) 

Eşdeğer Mansiyon:
Sena KIRMIZ ve Furkan KÖSE (İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü Üniversitesi) 

Eşdeğer Mansiyon:
Uğur KANAT, Büşra AHISKALI, Mehmet KOYUNCU (​Yıldız Teknik Üniversitesi) 

Eşdeğer Mansiyon:
Ebru YILMAZ ​(Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi)


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :