Baumit’in “Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev” Tasarım Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 22 Eylül 2021
Baumit’in düzenlediği ‘Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev’ temalı yarışmada; konutları yataydan düşeye taşıyan, avlu gibi açık mekânlarla konutu çoğaltarak dışa açan, uygulanabilir ve aidiyet duygusunu öne çıkaran 3 proje ödüle layık görüldü.

Baumit’in, küresel olarak yaşadığımız pandemi ve iklim değişikliği gibi büyük sorunları odağına alarak ‘Sağlıklı bir yaşam alanı olarak ev’ temasıyla düzenlediği tasarım yarışması sonuçlandı. Farklı disiplinlerden yüksek lisans öğrencilerinin “ev” meselesini yeniden ele aldığı yarışmaya yaklaşık 50 proje başvurdu. Jürinin 3 elemeden geçirerek değerlendirdiği projelerin üçü 10’ar bin TL ve bu üç projeden biri de jüri özel ödülü olarak 3 gece 4 gün Baumit VivaPark ve Viyana Gezisi ile ödüllendirildi. Kazanan projelere ödülleri, düzenlenecek ödül töreninde takdim edilecek.

Aidiyet akıllı evden daha önemli
Katılımcıların eski adıyla taşlıkları, avluları, eyvanları; yeni adıyla balkonları, terasları, verandaları gibi içle dış arasındaki mekânları ve yapının kaplaması olan ‘kabuk’ konusunu karşılaştırmalı olarak irdeledikleri yarışma, geleceğin ev konseptine dair fikirleri de bir araya getirdi. Aidiyetin akıllı evden daha önemli olduğunu benimseyerek konutun yatay kurgusunu düşeye taşıyan, açık mekânlarla konutu çoğaltarak dışa açan 32 sıra numaralı proje eşdeğer ödüle layık görüldü.