8. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 09 Kasım 2012

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından, bu yıl sekizincisi düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması ödülleri, 8 Kasım Perşembe akşamı, Çobançeşme TİM Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirilen gecede sahiplerini buldu.Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği - MOSDER 'in bu yıl 8.'sini düzenlendiği, sunuculuğunu ünlü oyuncu ve sunucu Kadir Çöpdemir'in üstlendiği, Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması'nın birincileri, 8 Kasım 2012 Perşembe akşamı TİM Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleşen ödül töreni ile açıklandı. Prof. Dr. Alpay Er, TOFD Başkanı Ramazan Baş ve tTrend Danışmanı Özlem Devrim'in aralarında bulunduğu jüri ekibi, finale kalan 16 tasarım içinden 6 kategorinin birincilerini seçti. Birbirinden ilginç ve kullanışlı tasarımların yer aldığı yarışmada, jüri tarafından seçilen 5 ayrı tasarım kendi kategorilerinin birincileri olarak bu yıla damgasını vurdu.

Türkiye'de bir ilk olarak, 8. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması'nda finale kalan 16 tasarımın, MOSDER'e üye firmalar tarafından prototipleri üretildi. 8-9 Kasım 2012 tarihlerinde TİM Dış Ticaret Kompleksi'nde ziyarete açık olan tasarımlar, İstanbul Mobilya Fuarı - İMOB 2013 'te de prototipleri üreten firmaların standlarında yerlerini alacak. Türkiye'de ilk kez gerçekleşecek bu uygulama, gençleri tasarıma teşvik etmek ve mobilya sanayisine kazandırmayı hedefliyor.

Tasarım yarışmasında birinciliğe değer görülen tasarımlar ve sahipleri, kategorilerine göre şöyle sıralanıyor:

Oturma-Dinlenme Kategorisi Birincisi

Emre Eslek, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniv. İç Mimarlık
Üretici Firma: Ndesign

Depolama, Koruma, Düzenleme Kategorisi Birincisi

Emre Sağır ve Burak Albayrak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniv. İç Mimarlık
Üretici Firma: İstikbal

Tamamlayıcı Mobilya Servis Ünitesi Kategorisi Birincisi

Aybars Şenyıldız, Orta Doğu Teknik Üniv. Endüstri Ürünleri Tasarımı
Üretici Firma: Rendi

Genç Mobilya Kategorisi Birincisi

Esin Ekincioğlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniv. İç Mimarlık
Üretici Firma: Kilim

Engelliler için Ev Mobilyası Kategorisi Birincisi

Volkan Turhan, Muğla Sıtkı Koçman Üniv. Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi
Üretici Firma: İşbir Mobilya


Finalist tasarımların ücretsiz patent tescili MOSDER'den armağan

Ayrıca ilk 16'ya giren finalistlerin tasarımları; Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği'nin yarışmacılara hediyesi olarak, Adres Patent firması tarafından ücretsiz Tasarım Tescili ile onaylatılacak. İkinci aşama sonucunda her kategoride birinci seçilen tasarımların sahiplerine ise ek olarak 3000'er TL para ödülü takdim edilecek.


Yarışmada birinci olan tasarımlar İMOB Fuarı'nda sergilenecek

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği üyesi firmalar, finalistlerin tasarımlarını geliştirmek üzere tasarımların sahipleri ile ortaklaşa çalışma yaptı. Prototipi yapılan finalist projelerden her kategoride birinci seçilen tasarımlar yarışmacının adı da belirtilerek IMOB 2012 İstanbul Mobilya Fuarı'nda MOSDER tarafından veya prototipi yapan firmalar tarafından kendi stantlarında sergilenecek.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :