UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri: “Gençlerin Mimarlık Bilinçlerinin Geliştirilmesi”

mimarizm.com / 22 Kasım 2013

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Çocuk ve Mimarlık Çalışma Programı, çocukların ve gençlerin mimarlık bilinçlerinin geliştirilmesinde rol alan kişi ve kuruluşları ödüllendirmek amacıyla, UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri adı verilen uluslararası bir ödül programı düzenliyor. Ödül programına Türkiye'den katılacak kişi ve kuruluşların, başvurularını ulusal aşamayı yürütecek olan Mimarlar Odası'na iletmeleri bekleniyor.


                       


UIA, çocukların ve gençlerin mimarlık, kent ve sürdürülebilir gelişime ilişkin bilinçlerinin geliştirilmesini acil ve önemli bir hedef olarak görüyor. Bu konuda bilinçli olarak yetişen vatandaşların, ileriki yaşamlarında kentleri ve yaşam çevrelerini şekillendiren politik, ekonomik ve sosyal stratejilerin oluşumunda seslerini duyurabilecek ve bu stratejileri etkileyebilecek bireyler olacaklarına inanıyor.

Altın Küp Ödülleri'ne katılımda bulmak isteyen kişi veya kuruluşların, okul öncesinden 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlerin mimarlık tasarımı ve çevreyi oluşturan süreçleri anlamaları için tasarlamış oldukları etkinlikleri, strüktürleri veya ürünleri, ödül şartnamesinde belirtilen şekilde ulusal meslek örgütlerine iletmeleri gerekiyor. Türkiye'de ödül programına adaylık dosyalarının Mimarlar Odası'na gönderilmesi için son tarih 10 Şubat 2014 olarak belirlendi.

UIA Altın Küp Ödülleri, katılımcıların yeni projeler üretmelerini öngören bir yarışma değil; 1 Ocak 2007 - 10 Şubat 2014 tarihleri arasında sürdürülmüş veya sonuçlandırılmış olan etkinlikler veya çalışmaları kapsıyor. Ödül verilecek kategoriler şöyle tanımlanıyor: okullar (yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler), kuruluşlar (dernekler, vakıflar, müzeler) ve medya (yazılı basın, görsel/işitsel medya).

Ödül programı iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek: UIA Ulusal Kesimleri tarafından yürütülecek olan ilk aşamada, her ülkeden her kategori için birer aday seçilerek uluslararası jüriye önerilecek. İkinci aşamada ise uluslararası jüri ödül verilecek adayları belirleyecek. Sonuçlar 3-7 Ağustos 2013'de Durban'da gerçekleştirilecek olan 25. UIA Kongresi 'nde açıklanacak.

Ödüle layık görülen kişi ve kurumlar, bir ödül belgesi ve/veya belirlenecek özel bir ödülün sahibi olacaklar. Ayrıca ödül alan ve başarılı bulunan projeler, Tokyo Kongresi 'nde sergilenecek.

Yarışma Takvimi
Ödül programının Türkiye'de duyurulması: 30 Ekim 2013  
Ödüller hakkındaki soruların gönderilmesi için son tarih: 2 Aralık 2013
Sık Sorulan soruların, uluslararası organizatörler tarafından cevaplanması: 15 Aralık 2013
Türkiye'den başvuru yapacakların başvurularını Türkiye Mimarlar Odası'na iletilmesi için son tarih: 10 Şubat 2014
Türkiye ulusal jüri toplantısı: 1 Mart 2014
Türkiye'den uluslararası aşamaya gönderilmesine karar verilen ödül, Mimarlar Odası ve diğer UIA Üye Kesimleri'nin ulusal jüri kararlarını UlA'ya bildirmeleri için son tarih: 15 Mart 2014
Uluslararası ödül jürisinin toplanması ve ödül sahiplerinin açıklanması: Nisan 2014
Durban Kongresi / Ödül töreni: Ağustos 2014

Başvuru formu, şartname ve poster şablonu için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :