UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri

Mimarlar Odası / 21 Haziran 2010


Uluslararası Mimarlar Birliği
(UIA) Çocuk ve Mimarlık Çalışma Programı, çocukların ve gençlerin mimarlık bilinçlerinin geliştirilmesinde rol alan kişi ve kuruluşları ödüllendirmek amacıyla, UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri adı verilen uluslararası bir ödül programı düzenliyor. Ödül programına Türkiye'den katılacak kişi ve kuruluşların, başvurularını ulusal aşamayı yürütecek olan Mimarlar Odası'na iletmeleri bekleniyor.

UIA, çocukların ve gençlerin mimarlık, kent ve sürdürülebilir gelişime ilişkin bilinçlerinin geliştirilmesini acil ve önemli bir hedef olarak görüyor. Bu konuda bilinçli olarak yetişen vatandaşların, ileriki yaşamlarında kentleri ve yaşam çevrelerini şekillendiren politik, ekonomik ve sosyal stratejilerin oluşumunda seslerini duyurabilecek ve bu stratejileri etkileyebilecek bireyler olacaklarına inanıyor.

Altın Küp Ödülleri'ne katılımda bulmak isteyen kişi veya kuruluşların, okul öncesinden 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlerin mimarlık tasarımı ve çevreyi oluşturan süreçleri anlamaları için tasarlamış oldukları etkinlikleri, strüktürleri veya ürünleri, ödül şartnamesinde belirtilen şekilde ulusal meslek örgütlerine iletmeleri gerekiyor. Türkiye'de ödül programına adaylık dosyalarının Mimarlar Odası'na gönderilmesi için son tarih ise, 15 Ocak 2011.

UIA Altın Küp Ödülleri, katılımcıların yeni projeler üretmelerini öngören bir yarışma değil… 1 Ocak 2007 ile 15 Ocak 2011 tarihleri arasında sürdürülmüş veya sonuçlandırılmış olan etkinlikler veya çalışmaları kapsıyor. Ödül verilecek kategoriler şöyle tanımlanıyor: Okullar (yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler), kuruluşlar (dernekler, vakıflar, müzeler) ve medya (yazılı basın, görsel/işitsel medya).

Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri, iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. UIA Ulusal Kesimleri tarafından yürütülecek olan ilk aşamada, her ülkeden her kategori için birer aday seçilerek uluslararası jüriye önerilecek. İkinci aşamada ise uluslararası jüri ödül verilecek adayları belirleyecek. Sonuçlar 25-29 Eylül 2011'de Tokyo'da gerçekleştirilecek olan 24. UIA Kongresi'nde açıklanacak.

Ödüle layık görülen kişi ve kurumlar, bir ödül belgesi ve/veya belirlenecek özel bir ödülün sahibi olacaklar. Ayrıca ödül alan ve başarılı bulunan projeler, Tokyo Kongresi'nde sergilenecek.

Ödül Programı Takvimi
Türkiye Duyurusu: Haziran 2010
Soruların gönderilmesi için son tarih: 1 Ekim 2010
Cevaplar için son tarih: 1 Kasım 2010
Türkiye'den başvuruların Mimarlar Odası'na iletilmesi için son tarih: 15 Ocak 2011
Türkiye ulusal jüri toplantısı: Ocak 2011
Türkiye'den uluslararası aşamaya gönderilmesine karar verilen ödül adaylarının duyurulması ve UIA'ya bildirilmesi: Şubat 2011
Mimarlar Odası ve diğer UIA Üye Kesimleri'nin ulusal jüri kararlarını UIA'ya bildirmeleri için son tarih: 15 Mart 2011
Uluslararası ödül jürisinin toplanması ve ödül sahiplerinin açıklanması: Nisan 2011
UIA 2011 Tokyo Kongresi / Ödül töreni: Eylül 2011

Türkiye'den yapılacak başvurularda, aday formu ve poster, hem yazılı hem dijital ortamda, Türkçe ve İngilizce olmak üzere ikişer ayrı kopya olarak gönderilecek.

Başvuru belgelerinin tümüne ve ödül programıyla ilgili güncel bilgilere, Türkçe ve İngilizce olarak ulaşmak için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :