"Türkiye Mimarlığı?" Fotoğraf Yarışması

mimarizm.com / 16 Aralık 2008
Mimarlar Derneği 1927 tarafından Türkiye mimarlığını ve mimarlık ortamını, mimari eser sayılabilecek yapıları, sıradan yapıları ve diğerlerini yorumlara açmak amacıyla düzenlenecek "Türkiye Mimarlığı?" Fotoğraf Yarışması, mimarlık ortamını anlamayı ve değerlendirmeyi hedefliyor.

Fotoğraf çeken, çekmeyi seven tüm amatör fotoğrafçıların katılabileceği yarışmaya, her katılımcı beş ayrı eser gönderilebilecek. Özgün, daha önce başka bir yerde yayınlanmamış ve başka bir yarışmada derece veya ödül almamış olması koşuluyla, renkli ya da siyah beyaz, pozitif ya da negatif veya dijital fotoğraf formatının geçerli olduğu yarışmada fotomontaj teknikleri ile yaratılmış çalışmalar ise değerlendirmeye alınmayacak.

"Türkiye Mimarlığı?" konulu yarışmanın diğer katılım koşulları ise şöyle sıralanıyor:

- Eserler fotoğraf kağıdına basılacak ve herhangi başka yüzeye yapıştırılmayacak ve çerçevelenmeyecek. Bilgisayar yazıcı çıktısı veya fotokopi yöntemi ile elde edilmiş teslimler ise kabul edilmeyecek.

- Eserlerin kısa kenarı 20 cm'den az, uzun kenarı 40cm'den uzun olmaması ve çalışmaların 300 dpi çözünürlükte, RGB formatında, JPEG uzantılı dosya olarak teslim edilmesi gerekiyor.

Eser(ler)in hem basılı halini hem de dijital kopyasının tanımlanan şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

- Seçici Kurul'un değerlendirmesi süresince eser sahiplerinin kimliklerinin gizli kalması önemli olduğu için katılımcılar, 6 rakamdan oluşan bir rumuz seçecek. Yarışmaya birden fazla eser ile katılınıyorsa aynı rumuz kullanılarak çalışmalara sıra numarası verilecek. Rumuz (var ise sıra numarası ile birlikte) eserlerin basılı olanlarında arka yüzde sağ alt köşeye yazılacak. Eserlerin digital kopyasında ise rumuzunuzu dosya adı olarak kullanmak ve teslim edilecek CD'nin üzerine de yazmak gerekiyor.

- Ekli katılım formu, Seçici Kurul'un değerlendirmesi tamamlandıktan sonra katılımcıların tanınması, ve iletişim kurulmasını sağlayacağı için eksiksiz-okunaklı bir şekilde doldurulmalı ve imzalanmalı. Katılım formunun kapalı bir zarfa yerleştirilip, üzerine sadece rumuz ve "Türkiye Mimarisi? Fotoğraf Yarışması" başlığının yazılı olması gerekiyor. Eserler ile birlikte bu kimlik zarfı da yarışma sekreterliğine teslim edilecek.

- Eserlerin postada-kargoda zarar görmeyecek şekilde paketlenmeli ve paketin üzerine "Türkiye Mimarisi? Fotoğraf Yarışması" başlığının yazılmalı. Paketin içerisinde fotoğraf(lar)ın basılı hali, CD içerisinde digital kopyası ve yukarıda tanımlanan ayrı zarfın içerisinde katılım formu bulunmalı.

Eserlerin, 15 Nisan 2009 Çarşamba günü saat 18:00'e kadar Mimarlar Derneği 1927'de şekilde "Mimarlar Derneği 1927 Birlik Mahallesi 14. Sokak ( yeni 406 ) No. 9/B 06610 Çankaya, Ankara" adresine ulaştırılması bekleniyor.

Jüri Üyeleri:

Işık Aksoy
Selda Bancı
Oğuz Bulhaz
Jale N. Erzen
Murat Gürzumar
Doruk Salancı
Melih Uçar

Ödüller:

Yarışmada üç adet bin YTL'lik ödülün yanısıra seçilecek 5 eserin sahibine, Mimarlar Derneği 1927 yayınlarından hediye edilecek.

Yarışma Takvimi:

Yarışmanın İlanı : 15 Aralık 2008
Teslim Tarihi : 15 Nisan 2009, Çarşamba – Saat: 18:00
Sonuçların Açıklanması : 29 Nisan 2009, Çarşamba
Ödül Töreni : 27 Mayıs 2009, Çarşamba – Saat: 19:30

3 eşit ödül ile birlikte sergilemeye değer bulunan eserler belirleyecek Mimarlar Derneği 1927'nin internet sitesinde duyurulacak. Yarışmanın başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :