"TOKİ'nin Bursa Kentine Tokadı" Fotoğraf Yarışması

mimarizm.com / 13 Eylül 2011

Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından düzenlenen yarışma ile, TOKİ yapılarının Bursa kent yaşamına getirdiği olumsuzlukların fotoğraf sanatçılarının gözüyle belgelenmesi ve fotoğraf sanatına katkı konulması amaçlanıyor.

Türkiye'de yaşanan hızlı nüfus artışı ve hızlı kentleşme sebebiyle oluşan konut ve kentleşme sorunlarının çözülmesi ve üretimin artırılarak işsizliğin azaltılması amacıyla Başbakanlığa bağlı olarak kurulan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), konut sorununa anlık çözümler üreterek ülkenin her bölgesinde plansız bir şekilde, şehre özgü yapıları dikkate almadan projelerini gerçekleştirmektedir.
 
TOKİ özellikle, makro düzeyde planlama ve sürdürülebilir kalkınma modelinin aksine anlık çözüm ürettiği; tek tip mimari uygulamalarla kentin mimari dokusuna uyuşmayan yapılaşmayı oluşturduğu, çevre ve kentin sosyal, kültürel, coğrafi özelliklerinin göz ardı edildiği; teknik altyapıdan yoksun, tek tip mimari projeler ürettiği gerekçesiyle eleştirilmektedir.
 
'Vatandaşa ucuza konut edindirmek' parolası ile yola çıkan kurum; toplumsal, kültürel ve ekonomik dinamiklere zarar vererek tüm toplum katmanlarını olumsuz etkileyecek bir olgu oluşturmaktadır. Şehre özgü yapıları dikkate almadan tüm Türkiye'yi aynı şekilde inşa etmektedir.

Ticari amaçlı bir kurum gibi çalışmaya başlayan TOKİ, yerel verileri göz ardı ederek uzaktan kumanda anlayışıyla o bölgenin mimarlık ve inşaat sektörüne ciddi darbe vurulmaktadır. Devlet eliyle yatırım amaçlı değil, barınma amaçlı sosyal konutlar üretilmelidir.  
 
Yarışma sonucunda ortaya çıkan eserler, gerekli kurum ve kuruluşların dikkatine sunulacak ve bu doğrultuda çözüm önerileri getirilecektir.


Yarışma Takvimi
Yarışmanın İlanı: 22.08.2011
Son Katılım: 10.11.2011
Jüri Toplantısı: 13.11.2011
Ödül Töreni: 13.11.2011
Sonuç duyurusu: 17.11.2011
Yarışma Sergisi: 19.11.2011

Ödüller
Birincilik Ödülü: 3.000 TL
İkincilik Ödülü: 2.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 1.000 TL
Mansiyon: 500 TL (5 Adet)

Seçici Kurul
Prof.Dr. Reha GÜNAY, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 
Öğr.Gör. Alper BİLSEL, Uludağ Üni. Eğitim Fak. Resim-İş Eğitim Bölümü
Öğr.Gör. Güven AKTAŞ, Uludağ Üni. Eğitim Fak. Resim-İş Eğitim Bölümü
Nihat KÜÇÜK, Fotoğraf Sanatçısı
Nizamettin KAYA, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı


Yarışma şartnamesine ulaşmak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :