Tasarımın Hikayesi Mobilya Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 07 Mayıs 2024
Tasarımın Hikayesi Mobilya Tasarım Yarışması'nın son ön başvuru tarihi 19 Mayıs 2024.

Yarışmanın Amacı ve Konusu

Almila Mobilya olarak misyonumuz; bizi tercih edenler ebeveynler gibi görünse de asıl müşterilerimizin onların değerli evlatları olduğu bilinci ile; kaliteli, sağlıklı, fonksiyonel ürünler tasarlamak ve üretmektir. Bunu gerçekleştirirken son teknolojik gelişmeleri ve trendleri düzenli olarak takip ederek, müşterilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi tasarımlara imza atıyoruz. Uzmanlık alanımız doğrultusunda genç nesillere hitap ederken beklentilerini analiz ederek onlar gibi düşünüyor fikirde yeniliği benimsiyoruz. Bu bilinçle kendi içimizde başlattığımız ve yaklaşık 11 yıldır sürdürdüğümüz politikayı bir adım ileriye taşıyarak bu yarışma vesilesiyle genç tasarımcıların sihirli ellerine bırakıyoruz. “Fikirlerinle 19 Mayıs’a selam ver, bizim için tasarla !” mottosuyla 19 Mayıs tarihine kadar tasarım yarışması için ilk başvuruları alıyoruz. Ülkemizin farklı üniversitelerinden yarışmaya katılacak gençlerin, yaptıkları tasarımlar ile ülkemizin global pazara tasarım ihraç edebilir pozisyonda konumlanmasına bir nebze de olsa katkıda bulunmasını hedefliyoruz. Aynı zamanda başlattığımız bu #TasarımınHikayesi hareketinin sektörün gelişimine destek olacağına diğer firmaları da teşvik ederek mobilya sektörü için tasarımın önemini vurgulayacağımıza inanıyoruz. Bütün bu hedefler doğrultusunda gerçekleştirileceğimiz yarışmanın konusu genç odası mobilyası kategorisinde Almila Mobilya’nın ürün gamında yer alan modüllerden belirlenen en az 3’ünün çizimlerinin ve tasarımlarının belirlenen kriterler çerçevesinde yapılmasıdır.

Yarışmanın Teması

Yarışmada yaratıcı fikirlerinizi etkin kullanıma yönlendirerek mobilya tasarımında yenilikçi bir bakış açısı sergilemeniz; işlevsellik ve estetik arasında dengeli bir yaklaşım ortaya konarak özgün bir tasarım sunulması beklenmektedir. Tasarımlarda anahtar kelimeler olarak modern, casual ve pastel tonları referans alınabilir.

Yapılacak tasarım mobilya odaklı olup genç odası kategorisine hitap etmelidir. Almila Mobilya’nın ürün gamında yer alan modüllerden belirlenen en az 3’ünün üç boyutlu görselleri, moodboardları ve hikayesi oluşturulmalıdır.

Modül Listesi

Karyola
Kitaplık
Çalışma Masası
Dolap
Şifonyer
Komodin

Değerlendirme Kriterleri

Tema: Yapılacak tasarımın belirlenen temaya uygun olması,

Üretilebilir ve uygulanabilir olması: Yapılacak tasarımın üretime uygun olması ve tasarım çıktısı ürünlerin kullanıcı açısından memnuniyet oluşturabilir düzeyde olması,

Estetik: Estetik açıdan yeterli olup her zevke uygun ve bütünü tamamlayan uyumlu unsurlardan oluşması,

Güvenilirlik: Tasarım sonucu geliştirilen ürünlerin kullanıcı güvenliğini tehlikeye sokmaması ve ürünün dayanıklılığına dikkat ederek güvenlik standartlarına uygun olması,

Fonksiyonellik: Tasarım sonucu oluşturulacak ürünlerin kullanıcının ihtiyaçlarını gözeterek birçok alanda maksimum kullanım sağlayıp pratik ve kullanışlı olması,

Yenilikçi olması: Tasarımın yaratıcı ve özgün olması,

İhracat Potansiyeli: Tasarım sonucu oluşturulacak ürünlerin ihraç edilebilir seviyede olması ve uluslararası pazarda konumlandırılabilir olması,

Genel ve Mekanik Aksam Estetiği: Tasarımı yapılan mobilya aksamının ve bağlantı elemanlarının mekanik açıdan uygun olması,

Sunumun Kalitesi: Yarışma başvurusu için hazırlanan sunum dosyasının iyi hazırlanmış olması, görsel resim, çizimlerle desteklenip anlatım dilinin açıklayıcı olması, tasarım için oluşturulan hikayenin tasarımla uyuşması.

Katılım Şartları

1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

2. İlk olarak https://tasariminhikayesi.almila.com.tr/ linkine tıklanarak gönder butonu aracılığıyla yönlendirilen sayfadan gerekli bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulup belirtilen tarihe kadar 1. Aşama başvuru işleminin yapılmış olması gerekmektedir.

3. 1. Aşamada elemeden geçtikten sonra, 2. başvurunun açılmasıyla beraber kısa mesaj ve mail üzerinden gelen linke tıklanarak yönlendirilen sayfada yer alan ilgili alanların eksiksiz doldurulması, şartnamede belirtilen tüm belgelerin eksiksiz olarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Yarışmaya katılmak için gerekli şartları taşımayan, yarışma şartnamesine uygun hareket etmeyen, başvuru sırasında zorunlu alanları doldurmayan, başvuru dosyasında hatalı, eksik veya eksik imzalı belge bulunan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

4. Yarışmaya katılım sağlayan kişilerin, üniversitelerin Mimarlık, İçmimarlık, Mimarlık ve Mühendislik, Sanat ve Tasarım, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültelerinde lisans öğrenimi görüyor olması gerekmektedir.

5. Katılımcı birden fazla tasarımla yarışmaya başvuru yapabilmektedir. Fakat sadece bir tasarımı ile finalist olabilmektedir.

6. Katılımcı yaptığı tasarımla daha önce bir yarışmaya katılıp ödül almamışsa aynı tasarımla yarışmaya katılabilmektedir.

7. Ekip olarak katılacaklar için en fazla üç kişilik bir ekip oluşturması gerekmektedir. Yarışmacılar ekip katılımında ödüle hak kazanırsa ödül miktarı eşit bir şekilde paylaştırılacaktır.

8. Katılımcının; firma çalışanlarının birinci dereceden yakını olmaması, jüri üyelerinin birinci dereceden yakını olmaması, jüri çalışmalarının hiçbir safhasına katılmaması gerekmektedir.

9. Yarışmaya başvurusu yapılan tasarımların; özgün olması, başvuru sahibi ya da ekibi tarafından tasarlanmış olması, kamuya sunulmamış olması, endüstriyel olarak üretilmemiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde yarışmaya başvurusu yapılan tasarımın özgün bir çalışma olmaması, bu yönde bir iddianın olması, üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi vb. durumlarda doğabilecek tüm yasal sorumluluklar yarışmacıya aittir.

10. Katılımcılar üniversitelerinde geliştirdikleri projeleri ile yarışmaya katılabilirler.

11. Belirtilen tarihten sonra gönderilen tasarımlar dikkate alınmayacaktır.

12. Belli başlı sebeplerden ödül almaya hak kazanan tasarım yarışmadan men edilirse ödül bir sonraki kazanana devredilir.

13. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında yer alan yürürlükteki yasalara ve kamu düzenine aykırı eserler ve herhangi bir ulusa, ülkeye, dine, kişiye, topluluğa hakaret eden veya propaganda niteliği taşıyan; şiddeti, savaşı, uyuşturucu ve sigara kullanımına teşvik eden veya destekleyen; her türlü fanatizmi öven eserler ile reklam unsuru taşıyan eserler yarışmaya katılamazlar. Katılım halinde değerlendirmeye alınmazlar.

Yarışma Takvimi

Tasarım Yarışması İlan Tarihi: 1 Mayıs 2024
1. Aşama Proje Teslim Tarihi: 19 Mayıs 2024 (23:59’a kadar)
1. Aşama Sonucunun Açıklanma Tarihi: 31 Mayıs 2024
2. Aşama Başvuru Tarihi: 1 Haziran 2024
2. Aşama Proje Teslim Tarihi: 30 Eylül 2024 (23:59’a kadar)
2. Aşama Jüri Değerlendirme Toplantısı: 1 - 13 Ekim 2024
2. Aşama Sonucunun Açıklanma Tarihi: 18 Ekim 2024
Ödül Töreni: 1 Kasım 2024 (Kayseri)

Jüri Üyeleri

Prof. Dr. Aydık ŞIK ( Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım),  Prof. Dr. Evren MUTLUGÜN Abdullah Gül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği) ,  Doç. Dr. Sezai Alper TEKİN ( Erciyes Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği) , Dr. Ferkan ÇELİK ( IQ Partner Ar-Ge Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı) , Öğr. Gör. Zafer TÜRKMEN ( Erciyes Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı), Öğr. Gör. Nihan MUŞ ÖZMEN (Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık),  Arş. Gör. Mehmet Emin AYKURT (Erciyes Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı) ,  Mustafa KEÇELİ (Tasarım Mühendisi Uzmanı) ,  Oğuz KARABEY (Almila Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı),  Mustafa ÇATALOĞLU (Almila Mobilya Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Oktay KARABEY (Almila Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi) , Ali ÇATALOĞLU (Almila Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi),  Merve GÜLTOPLAYAN (Almila Mobilya Pazarlama ve Marka Müdürü)

Ödüller

1.lik Ödülü: 50.000 TL
2.lik Ödülü: 30.000 TL
3.lük Ödülü: 20.000 TL

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :