MimED2013 Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri

mimarizm.com / 12 Eylül 2013

Mimarlık Eğitimi Derneği (MimED) tarafından bu sene onikincisi gerçekleştirilecek olan ‘MimED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri' başvuruya açıldı.

                          

Yarışma, mimarlık bölümü lisans programlarına kayıtlı öğrencilerin mimari proje stüdyolarının ‘2012-2013 güz', ‘2012-2013 bahar' ve bazı üniversitelerde yürütülen yaz okulu kapsamındaki ‘2012-2013 yaz' yarıyıllarını kapsıyor.

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki mimarlık fakültelerinin mimarlık bölümlerine kayıtlı tüm lisans öğrencilerine açık olarak düzenlenen yarışmanın dördüncü yıl kategorisine bitirme ve son yarıyıl projeleri başvuramıyor.

Yarışma Takvimi
Yarışmanın ilanı:  9 Eylül 2013
Projelerin teslimi*:  23-25 Ekim 2013, 11.00-18.00 / İTÜ Taşkışla kampüsü
Jüri değerlendirmesi: 2-3 Kasım 2013
Sonuçların ilanı, ödül töreni ve kolokyum: 4 Kasım 2013, 17.00 / İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla 109
Proje sergisi:   4-15 Kasım 2013 / İTÜ Taşkışla kampüsü, Venüs Koridoru (203)

* posta ile gelen projelerde kabul için postaya verilen tarih (en son 25 Ekim) dikkate alınacaktır.

Yarışmaya ait sorular 20 Eylül 2013 tarihine kadar e-mail yoluyla yoluyla Dr. Meltem BASLO'ya iletilebilir. Cevaplar 23 Eylül 2013 tarihinden itibaren ilgili adreste duyurulacaktır.

Jüri
Fulya Özsel Akipek [yrd.doç.dr., bilgi üniversitesi]
Ahmet Alataş [mimar, tu wien]
Roberta Amirante [prof.dr., uni.degli studi di napoli federico II ]
Zeno Bogdanescu [prof.dr., ion mincu uni. of arch. & urbanism]
Ali Cengizkan [prof.dr., odtü]
Attila Dikbaş   [prof.dr., itü]
Sait Ali Köknar [öğr.gör.dr., itü]
Onat Öktem [mimar, odtü / tu delft]
Cem Sorguç [mimar, msü]
Leyla Tara Suyabatmaz [mimar, rhode island school of design]
Ayşe Şentürer [prof.dr., itü]
Raportör: Meltem BASLO [araş.gör.dr., itü]

Ödüller
- MimED öğrenci yarışmasında her bir kategori için bir adet ‘başarı ödülü', bir adet ‘teşvik ödülü' ve jüri tarafından belirlenen sayıda ‘jüri özel ödülü' verilmektedir.
- Tüm ödül alan katılımcılara sertifika, ‘başarı ödülü' ve ‘teşvik ödülü' alan katılımcılara sertifikaya ek olarak para ödülü verilmektedir.
- MimED her yarışma dönemi için para ödüllerinin miktarlarını bütçe olanakları içerisinde belirler. MimED2013 için seçilen her bir başarı ödülüne 1.500TL, teşvik ödüllerine ise 750TL para ödülü verilecektir.
- Ödül alan tüm projeler MimED tarafından hazırlanacak kitapta –proje sahibi tarafından aksi istenmedikçe– yer alacaktır. Yarışmaya katılan diğer tüm projeler de kitap içinde bir görselle temsil edilecektir.

* * *

Soru ve Cevaplar

Mimarlık eğitimimin dördüncü yılında Erasmus'ta yaptığım ve kendi okulumda mimari projeye yerine saydıracağım proje ile yarışmaya katılabilir miyim?

MimED öğrenci proje yarışmasına TC ve KKTC'de mimarlık bölümü stüdyolarında yıl içinde üretilen projelerinizle katılabiliyorsunuz. Bu nedenle yurtdışında hazırlanmış bir proje - üniversitenizde saydırsanız da - kabul edilmeyecektir.

Bitirme projesinden bir önceki projemizle katılabiliyor muyuz?

2012-2013 güz / bahar ya da yaz dönemi projenizse katılabilirsiniz. Bitirme projeleri yarışmaya kabul edilmiyor.

2012-2013 güz döneminde tamamlamış olduğum bitirme projemi Archprix yarışmasına da gönderdim. Aynı projeyi MimED 2013 yarışmasına da göndermem de bir sakınca var mı?

Bitirme projeleri MimED öğrenci ödüllerine kabul edilmiyor. Bitirme harici dönem içinde yapılan projeleri gönderebiliyorsunuz.

2012-2013 güz ve bahar döneminde ürettiğim 2 farklı projeyle yarışmalara katılmıştım ve bir de ödülüm var bu projelerden. Ben de bu projelerle  MimED'e katılabilir miyim?

Daha önce başka bir yarışmaya katıldığın ve/ya ödül aldığınız proje[leri]nizle MimED 2013'e katılabilirsiniz.

MimED için göndereceğimiz projelerin açıklamasını İngilizce mi Türkçe mi yapmamız gerekiyor?

Projeleri iki dilde de yapabilirsiniz. Katılımcılar genellikle proje dersi hangi dilde ise (TR ya da ENG) o dilde paftalarını hazırlıyorlar.

2 tane A1 teslim edilecek ancak bütün proje çizimlerinin olması gerekiyor mu?

Maksimum 2 adet A1 boyutunda "dikey / portrait" olmak üzere hazırlanmış panoda istediğiniz kadar çizim, görsel vs. kullanabilirsiniz. Önemli olan projenizi en iyi biçimde anlatmaktır. Panoların asılarak değerlendirileceğini ve çok küçük boyutta çizim, görsel, vs.nin projenizin okunmasını zorlaştıracağını unutmayın. Bir çizim ya da görseli iki panoya bölmeyin; panolar duruma göre yan yana ya da alt alta asılabilir.

Yarışmaya gönderilecek projenin çizimlerinde tercih edilecek ölçek ile ilgili bir şart ve çizim içerikleri konusunda bilgi almak istiyorum. Mesela kesit, görünüş, plan olması zorunlu şeklinde şartlar var mı?

Projenizi en iyi biçimde ifade edecek ölçek ve detaylarda her türlü çizim, fotograf, modelleme vs.yi paftalarında kullanabilirsiniz. Pafta boyut, yönlendirme ve sayısına dikkat edin. "Projeler sergileme kolaylığı açısından en fazla 2 adet A1 [59,4cm. X 84,1cm.] boyutunda sert zeminli [kalın karton, fotoblok, vb.] pano üzerinde [yapıştırma, baskı, vb.] sunulacaktır. Bu pano[lar] dikey [portrait] şekilde tutularak sergilenmek üzere tasarlanacaktır. Panoların sergileme durumuna göre yan yana ya da alt alta konulabileceği de göz önünde bulundurulmalı; bir çizim / resim vs. iki panoya bölünmemelidir."

Teslimlerde en fazla iki adet A1 olacağına dair bir bilgilendirme var; fakat maket konusuna değinilmemiş.. Maketlerin bir projeyi anlatmak için mutlaka gereken bir materyal olduğunu düşündüğüm için maketimi de teslimde sunmak isterim. Mümkün mü acaba?

Teslimde maket istenmemektedir. Paftalarda maket fotoğraflarını kullanabilirsiniz. Projeler teslim edildikten sonra kategorileri ve kayıtta verilen sıra numaralarına göre sergi panolarına asılmaktadır. Bir panoda 6 pafta bulunuyor. Maketi sergi için asmak söz konusu olamıyor. Maket fotografları ve modellemelerle projenizi anlatmanız daha iyi olacak.

Yarışmaya katılmak istiyorum ancak yarışmaya sokmak istediğim projemi okula teslim ettikten sonra kayboldu. Acaba kalan eski eskizlerimden yola çıkarak aynı projeyi bazı düzeltme ve eklentilerle yarışmada kullanırsam sorun yaratır mı?

Yarışmaya projenin dönem içinde stüdyoda ürettiğiniz biçimiyle katılabilirsiniz. Projenizi değiştirmek ya da geliştirmek yarışmanın mantığı ve kurallarına aykırıdır.

Kimlik kodunu yarışmacı mı belirliyor? Çok küçük bir ihtimal de olsa ayni kodun seçilmesi söz konusu değil mi?

Kimlik kodları yarışmacılar tarafından belirleniyor ancak teslim sırasında kayıt sıra numarasıyla birlikte kategorilerine göre kaydoluyorlar. Aynı kod seçilse bile raportörler tarafından verilecek sıra numarası farklı olacağından herhangi bir karışıklık söz konusu olmayacaktır.

Üniversitemizde birinci sınıf hem mimarlık, hem iç mimarlık, hem de peyzaj tasarımı bölümlerinin ortak aldığı genel bir ders. Dolayısı ile bu üç bölümün öğrencileri de öğrencimiz oluyor. Mimarlık bölümü öğrencileri yarışmaya katılmayı planlıyorlar; aynı zamanda iç mimarlık öğrencileri de bu sürece dahil olmak istiyorlar. Ortak bir ders kapsamında birlikte çalıştıkları için projelerini her iki bölümün öğrencileri de gönderebilirler mi? Projeler tek tek çalışılmıştır, dolayısı ile kimi projemizin müellifi iç mimarlık bölümünden, kimisi de mimarlık bölümünden olacaktır.

Yarışma şartnamesinde "Yarışma Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki mimarlık fakültelerinin mimarlık bölümlerine kayıtlı tüm lisans öğrencilerine açıktır." denmektedir. Bu nedenle - her ne kadar ortak proje stüdyosunda tekil projeler geliştirmiş olsalar da - iç mimarlık ve/ya peyzaj mimarlığı öğrencileri yarışmaya katılamamaktadır.

MimED 2013 öğrenci yarışmalarına iç mimarlık öğrencileri projeleriyle katılması söz konusu olabilir mi?

Yarışma şartnamesinde "Yarışma Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki mimarlık fakültelerinin mimarlık bölümlerine kayıtlı tüm lisans öğrencilerine açıktır." denmektedir. Bu nedenle iç mimarlık öğrencileri yarışmaya katılamamaktadır.


Şartname için
tıklayınız
Katılım formu için
tıklayınız


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :