Mekan 2017 / İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projesi Yarışması

mimarizm.com / 08 Mayıs 2017
İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ev sahipliğinde dördüncüsü düzenlenen İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projesi Yarışması, Türkiye ve KKTC üniversitelerinin İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenleniyor. Yarışmanın teslim tarihi 2 Ekim 2017.

Yarışmanın AmacıBu yarışmanın amacı;  İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı  Bölümleri öğrencilerini  ortak bir platformda buluşturarak etkileşim ve iletişim ortamı yaratmaktır. Bu amaç doğrultusunda  genç iç mimar adaylarını hem mesleki  ortama tanıtmak hem de vizyoner bir kişiliğe sahip olabilmeleri konusunda fırsat sunmak  ve iç mimarlık eğitiminde  yarışma kültürünün  oluşmasına katkı sağlamak hedeflenmektedir. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü öğrencilerinin Bitirme projeleri ile katıldıkları, her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen  bu yarışmanın İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı  bölümleri öğrencileri arasında tasarım odaklı düşünme ve ifade etme konusunda  farkındalık oluşturarak, iletişim ve etkileşim ortamı yaratacağı, yeni fikirlerin oluşumuna katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra katılan projeler yarışma kitabına dönüştürülerek iç mimari tasarım eğitimi alanında kalıcı bir bellek oluşumuna katkı sağlanmaktadır.

Katılım  
Türkiye ve KKTC Üniversitelerinin İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümlerinde lisans eğitimi gören öğrenciler 2016-2017 Güz, Bahar veya Yaz döneminde hazırladıkları diploma / bitirme projeleriyle yarışmaya  katılabilirler. 

Teslim Şartları
Öğrenciler yarışmaya sadece 1 adet projeyle katılabilir. Projeler, sergileme kolaylığı açısından, en fazla 2 adet düşey  A1 [59,4cm. X 84,1cm.] boyutunda karton veya fotoblok pano üzerinde teslim edilecektir. Teslim edilecek projeye ait her bir paftanın üst kısmında 3 cm.lik bir bant oluşturulacaktır. Bu bandın sağ köşesinde 1x5cm. boyutlarında 5 rakamdan oluşan rumuz yer alacaktır. Bandın sol köşesinde ise “MEKAN2017” ifadesi yer alacaktır. Projelerin paftalarıyla birlikte “Kimlik Zarfı” ve “CD” teslim edilecektir. Kapalı ve içini göstermeyen A4 boyutundaki kimlik zarfının sağ üst köşesinde yarışmacının belirlemiş olduğu ve projeye ait her bir paftada da yer alan beş rakamdan oluşan rumuz yazılı olmalıdır. Yarışmaya katılan projelerin sunum paftalarının psd, pdf, jpg formatlarında  kopyalarını içeren ve üzerinde proje sahibinin isim ve soy isminin yazılı olduğu bir CD, A4 boyutundaki "kimlik zarfı" nın içerisinde teslim edilecektir. Elden veya kargo ile proje teslimi, "İstanbul Kültür Üniversitesi, Ataköy Kampüsü, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Yarışma Raportörlüğü, Bakırköy-İstanbul" adresine yapılmalıdır. 

Mekan 2017, İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projesi Yarışması

Danışman Jüri Üyeleri
Prof. Dr. Erhan Güzel, İKÜ Rektörü 
Prof. Dr. Mehmet Şener Küçükdoğu, İKÜ Mimarlık Fak. Dekanı
Prof. Dr. Doğan Zafer Ertürk, Işık Üniversitesi
Bülent Ayberk, İç Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı

Asli Jüri Üyeleri
Prof. Dr. Y. Müh. Mimar Hasan Şener (Jüri Başkanı)
Prof. Dr. Gülay Usta, İstanbul Kültür Üniversitesi
Prof. Dr. İnci Deniz IIgın, Marmara Üniversitesi
Doç. Dr. Banu Garip, İstanbul Teknik Üniversitesi)
Yrd. Doç. Dr. Saadet Aytis, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Atilla Kuzu, İç Mimar / Zoom TPU
Adnan Serbest, Tasarımcı

Yedek Jüri Üyeleri
Doç. Dr. Rana Kutlu, İstanbul Kültür Üniversitesi
Yrd. Doç. Dr. Arzu Erçetin, İstanbul Kültür Üniversitesi 

Raportörler
Arş. Gör. Handan Güzelci, İstanbul Kültür Üniversitesi
Arş. Gör. Ali Kemal Terlemez, İstanbul Kültür Üniversitesi
Arş. Gör. Orkan Zeynel Güzelci, İstanbul Kültür Üniversitesi

Ödüller 
1. Ödül: 4000 TL, Plaket  
2. Ödül: 2500 TL, Plaket  
3. Ödül: 2000 TL, Plaket    
Mansiyon: 1500 TL, Plaket    
Mansiyon: 1500 TL, Plaket    
Mansiyon: 1500 TL, Plaket 

Takvim
Yarışma İlanı: 11 Mayıs 2017
Projelerin Teslimi: 2 Ekim 2017
Kargo Teslimi: 4 Ekim 2017
Jüri Değerlendirmesi: 9-13 Ekim 2017    
Sonuçların İlanı: 17 Ekim 2017    
Ödül Töreni ve Kolokyum: İlan edilecek     

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :