Karapınar GES SCADA Mimari Proje Yarışması

mimarizm.com / 13 Ekim 2020
Kalyon Holding tarafından T-Lab iş birliğiyle düzenlenen "Karapınar GES SCADA Mimari Proje Yarışması"nda ön seçime başvuru için son tarih 2 Kasım 2020.

Güneş Teknolojileri Fabrikası ile birlikte yılda 1.5 milyon ton fosil yakıt ve karbon emisyonunu engelleyecek olan Karapınar Santrali’ne inşa edilecek SCADA Merkezinin mimari özellikleri ile sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji ve teknoloji yaklaşımını yansıtması hedefleniyor. Kalyon Holding bu amaçla, T-Lab iş birliğiyle bir mimari tasarım yarışması düzenliyor.

Kalyon Holding yönetiminde organize edilecek mimarı tasarım yarışmasının yürütücülüğünü T-Lab üstleniyor. Karapınar’da yer alan güneş santralinin çekirdeği olan SCADA Merkezi (Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama Merkezi) aynı zamanda bilim insanlarının buluştuğu, konferansların düzenlendiği, bilimsel oturumların yapıldığı ve öğrencilerin bir araya gelip enerji alanındaki teknolojik gelişmeleri takip edebileceği bir merkez olacak.

Ön seçimi geçen ilk on ekibe ödül

Karapınar GES SCADA Mimari Proje Yarışması’nın seçici kurulunda David Green, Murat Tabanlıoğlu, Refik Anadol, Dr. Deniz Aslan, İmdat As ve Kübra Kalyoncu Şeherli bulunurken jüri başkanlığı görevini ise Melike Altınışık üstlenecek. Ön seçimi geçen ilk on ekibe 15 bin TL destek ödülü verilirken birinciye 70, ikinciye 50 üçüncüye de 30 bin TL ödül verilecek.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın İlanı: 8 Ekim 2020, Perşembe
Ön Seçime Başvuru için Son Tarih: 2 Kasım 2020, Pazartesi (23:59’a kadar)
Ön Seçim için Jüri Değerlendirme Toplantısı: 6-7-8 Kasım 2020
İkinci Aşamaya Geçen Başvuruların Bilgilendirilmesi: 9 Kasım 2020, Pazartesi
Son Soru Sorma Tarihi: 20 Kasım 2020, Cuma
Soruların Yanıtlarının İlanı: 27 Kasım 2020, Cuma
Projelerin Son Teslim Tarihi: 19 Ocak 2021, Salı (23:59’a kadar)
Proje Sunum Tarihi: 22 Ocak 2021, Cuma
Jüri Değerlendirmesi için Başlangıç Tarihi: 22-23-24 Ocak 2021
Sonuçların İlan Edilmesi: 25 Ocak 2021, Pazartesi

Detaylı bilgi ve şartname için tıklayın

*

SCADA Hakkında
Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulan SCADA; “Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama” sistemi olarak adlandırılıyor. SCADA sistemleri geniş alana yayılmış tesislerin tek bir merkezden bilgisayar, cep telefonu veya tablet gibi cihazlarla izlenebildiği bir sistem olup, temel olarak bir yazılımdır. Tek bir cihazdan kullanılabileceği gibi ağ bağlantılarıyla birden fazla bilgisayar ve taşınabilir cihazla kontrol ve izleme yapılabiliyor. Karapınar GES SCADA Binası Mimari Proje Yarışması, içinde SCADA sisteminin bulunduğu bir yönetim binası tasarısına odaklanıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :