Kadir Has Ödülleri Bu Yıl Kent Çalışmalarına Verilecek

mimarizm.com / 29 Aralık 2016
Bu yıl on üçüncüsü verilecek olan Kadir Has Ödülleri için başvuru süreci başladı. 2 Mart 2017 Perşembe gününe kadar sürecek olan başvuru ve aday gösterme süreci sonunda ödüller, “Kent Çalışmaları ve Yeni Kentsel Oluşumlar” alanında “Üstün Başarı Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” kategorilerinde verilecek.

Gerekçe
Kentlerin dönüşmesi ekonomik gelişmenin bir sonucu olduğu gibi, aynı zamanda onu hazırlayan bir etmen. Dönüşümler, çözülmesi gereken mimarlık ve mühendislik sorunlarının yanı sıra, çok ciddi sosyolojik sorunlar da doğuruyor. Bugünkü kültür çalışmalarının ağırlık merkezini oluşturan kimlik, aidiyet, mekan gibi olgular kent ölçeğinde meydana gelen değişimlerden etkilenerek yeni içerikler, boyutlar kazanıyor. Kent ölçeğinde ortaya çıkan melez kültürler ile farklı sosyal ve siyasal aidiyetlerin çarpışması da, daha önce kent incelemelerinde ele alınmayan farklı boyutları ortaya çıkarıyor.

Kadir Has Üniversitesi Merkez Cibali Kampüsü’nün önemli bir dönüşüm projesinin parçası olması, kampüsün yerleşik olduğu bölgenin gelişim ve dönüşümüne farklı şekillerde katkıda bulunup sorunların çözümüne bilimsel alternatifler üretmeye çalışması, üniversite bünyesindeki Mimarlık Bölümü ve İstanbul Araştırmaları Merkezi ile önemli kent sorunları ve kentsel dönüşümün farklı yönlerini düzenli şekilde ele alması 13. Kadir Has Ödülleri’nin konusunun “Kent Çalışmaları ve Yeni Kentsel Oluşumlar” olarak belirlenmesinde etkili oldu. 2017 Kadir Has Ödülleri, ilgili konuda tüm bilim alanlarından başvurulara açık. 

Ödüller
Üstün Başarı Ödülü: 50.000 TL ve Berat
Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü: 25.000 TL ve Berat 

Değerlendirme Kurulu
Prof. Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi Rektörü
Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Murat Güvenç, Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi Müdürü
Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Çağlar Keyder, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Ayşe Öncü, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Uğur Tanyeli, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi
Han Tümertekin, Mimar
(Soyadı sırasına göre yazılmıştır.)

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın.

Kadir Has Ödülleri


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :