Kadıköy Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 29 Haziran 2020
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından açılan Kadıköy Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması'na son proje teslim tarihi 13 Ekim 2020.

Yarışmanın Şekli ve Türü

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23. maddesi ile Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği doğrultusunda açılan yarışma; serbest ulusal, kentsel tasarım yarışmasıdır.

Yarışmanın Yeri ve Konusu

Yarışma alanı İstanbul ili Kadıköy ilçesi Rasimpaşa, Osmanağa ve Caferağa mahalleleri içinde yer alan ve eklerde (halihazır dwg dosyasında) sınırları verilen alandır.

Yarışmanın konusu verilen sınırlar içinde kentsel tasarım projesi hazırlanmasıdır.

Yarışmaya Katılma Koşulları

Yarışmaya katılacakların aşağıdaki koşulları yerine getirmesi zorunludur. Ekip olarak katılanların her birinin koşulların tamamına uymaları zorunludur. Ekip olarak katılanların idareyle ilişkilerin yürütülmesiyle sınırlı olmak üzere bir kişiyi ekip temsilcisi olarak belirtmesi gerekir. Yarışmaya ekip olarak katılan ortakların her biri idareye karşı müştereken ve müteselsilen sorumludurlar.

Yarışmaya katılacaklarda aranacak koşullar

• TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın şehir plancısı, TMMOB Mimarlar Odası’nın mimar, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın peyzaj mimarı ve meslekten men cezalısı durumunda olmayan en az birer üyesini ekipte bulundurmak.

• Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyenler ve atayanlar arasında olmamak.

• Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle bunların 1. dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.

• Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamak.

• Şartname alıp isim ve adreslerini yarışma raportörlüğüne kaydettirmek (Ekipteki bir üyenin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir).

• Yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak.

• Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları arasında olmamak.

• 4734 ve 4735 sayılı kanunlar ile diğer kanunlardaki hükümler ve yönetmelikler gereğince geçici ve sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olmamak.

Bu şartlara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar da tasarımları yarışmaya katılmamış sayılır ve isimleri yarışmaya kabul edilmeme gerekçeleriyle birlikte üyesi oldukları meslek odalarına bildirilir.

Yarışma Takvimi

Son Soru Sorma Tarihi: 29 Temmuz 2020, Çarşamba
Yanıtların İlanı: 5 Ağustos 2020, Çarşamba
Projelerin Son Teslim Tarihi : 13 Ekim 2020, Salı
Posta ile Teslim Alım için Son Tarih: 15 Ekim 2020, Perşembe
Jüri Değerlendirmesi Başlangıç Tarihi: 24 Ekim 2020, Cumartesi
Kolokyum ve Ödül Töreni: 7 Kasım 2020, Cumartesi

Danışman Jüri Üyeleri: Ekrem İmamoğlu; İBB Başkanı, Mehmet Çakılcıoğlu; İBB Genel Sekreter Yardımcısı, İhsan Yılmaz; Etüd ve Projeler Daire Başkanı V., Şerdil Dara Odabaşı; Kadıköy Belediye Başkanı, Ömer Yılmaz; İPA Yarışmalar Koordinatörü

Asli Jüri Üyeleri: Özgür Bingöl; Mimar, Hakan Demirel; Mimar, Ebru Firidin Özgür; Şehir Plancısı (Jüri Başkanı), Cem İlhan; Mimar, Seher Demet Kap Yücel; Peyzaj Mimarı

Yedek Jüri Üyeleri: Esra Akbalık; Mimar, Ahmetcan Alpan; Şehir Plancısı, Münire Sağat; Peyzaj Mimarı

Raportörler: Çetin Bayazit; İnşaat Mühendisi, Başak Çelik; Mimar - İPA Yarışmalar, Gökhan Gül; İnşaat Mühendisi

Raportör Yardımcıları: Büşra Berişbilal; Mimar, Muhammed Alp Gürbüz; Mimar, Salime Benan Kaya; Şehir Plancısı - İPA Yarışmalar, Serhat Ersin Mutlu; İnşaat Mühendisi, Melike Üresin; Peyzaj Mimarı, İzel Ece Yılmazn; İnşaat Mühendisi, Merve Nur Zeybel; Şehir Plancısı

Ödüller

Eşdeğer Ödül: 150.000 TL (3 adet)
Mansiyon: (5 adet): 50.000 TL
Ayrıca satın almalar için 100.000 TL ayrılmıştır.

Jüri değerlendirme sonuçlarının ilanından sonra, yukarıda yazılı ödül, mansiyon ve satın alma tutarları, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 29. maddesine göre, yarışmacılara en geç 30 gün içinde net olarak ödenecektir.

Şartname ve Eklerinin Temini

Şartname ve ekleri yarışma web adresinde yarışma süresince bulundurulacaktır. Yarışmaya katılmak isteyenler 90 TL (Doksan Türk Lirası) karşılığında yarışmaya kayıt yaptıracaklardır.

Banka hesap bilgisi: IBAN TR83 0001 5001 5800 7294 544045 VAKIFBANK Valide Sultan Şubesi

EDTS KODU 99010

Yer Görme: Bu yarışmada yer görmek zorunlu değildir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :