İzmir’e Renk Ol Uluslararası İllüstrasyon Yarışması

mimarizm.com / 20 Ekim 2023
“Farklılıklarla Ahenk” temasıyla düzenlenen İllüstrasyon Yarışması'nın son başvuru tarihi 19 Kasım 2023.

Yarışmanın Amacı ve Konusu

Yarışmanın amacı, 8500 yıllık bir uyum ve demokrasi şehri olan İzmir'in “Farklılıklarla Ahenk” temasıyla sanatsal üretimlerin odağı haline gelmesini sağlamaktır. 

Yarışmanın konusu, İzmir’in Saat Kulesi’nin siluetini kullanarak, İzmir’in uyum kültürünü yansıtacak özgün illüstrasyon çalışmalarıyla tasarlanmasıdır.

Yarışmayı Düzenleyen Kuruma İlişkin Bilgiler

İzmir Planlama Ajansı (İZPA), akademik veri, vatandaş katılımı ve ekosistem verilerinin birleşimi sonucunda döngüsel kültür projeleri üreten üçüncü nesil bir planlama ajansıdır. Doğayla, birbirimizle, geçmişle ve değişimle uyumlu şehirler inşa etmek için faaliyet gösteren İZPA; akademik veriyi, vatandaş görüşlerini ve ekosistem verilerini bir girdi olarak kullanarak; CittaSlow Metropol ve döngüsel şehir kriterlerini, İzmir için ortak akılla strateji ve projeler üretmek için kullanmaktadır.

Yarışmanın Türü ve Şekli

Yarışma, 4734 sayılı kamu İhale kanunu’nun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan ’Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği’ esas alınarak; İZPA tarafından serbest, uluslararası ve tek aşamalı bir güzel sanat eserleri yarışmasıdır. Yarışma ulusal ve uluslararası olarak herkesin katılımına açıktır. Yarışmaya kayıt ve katılım ücretsizdir. Yarışma süresi ve işleyişi dijital ortamda gerçekleşecektir. 

Ödüle ve sergilenmeye değer görülen eserler, beizmir.org web sayfasında 1 ay boyunca yayınlanacaktır.

Katılım şartları

- Yarışma yurtiçi ve yurtdışındaki tüm tasarımcıların katılımına açıktır.

- Yarışmaya bireysel ve grup olarak başvuru yapılabilir. (Ödül alınması halinde gruptan yalnızca bir kişiye ödeme yapılır.)

- Yarışmaya 18 yaşından küçükler katılamaz.

- Tasarımcılar en fazla üç (3) çalışma ile katılabilir.

- Genel ahlaka aykırı veya herhangi bir siyasi veya dini görüşle bağdaştırılabilecek tasarımlar değerlendirilmeye alınmayacaktır.

- Çalışmalar, İzmir Saat Kulesi’nin silueti üzerine uygulanarak dijital şekilde teslim edilecektir. Yarışmada kullanılabilecek, İzmir’in Saat Kulesi’nin siluetini beizmir.org/gerekli-belgeler adresinden indirebilirsiniz. Farklı şablonlara uygulanan tasarımlar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

- Tasarımlarda renk, fon ve teknik yönünden herhangi bir kısıtlama yoktur. Tasarımlar, farklı ürünlerde (Burada belirtilenlerle sınırlı olmamak üzere; her türlü basılı materyal, rozet, maskot, anahtarlık, afiş, billboard, tişört, hediyelik eşya, promosyon ürünleri vb.) uygulanabilecek şekilde olmalıdır.

- Elle çizilmiş veya eskiz olarak siteye yüklenmiş tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır. 

- Çalışmaların vektörel formatta CMYK ve RGB renk modunda, en fazla (A3) 29,7cm x 42cm boyutlarında Adobe Illustrator ya da Photoshop gibi programlardan biri ile hazırlanmış olması gerekmektedir.

- Çalışmaların 72 DPI çözünürlükteki JPEG, PDF, PNG versiyonu beizmir.org/basvuru adresindeki form  aracılığıyla yüklenmelidir. 

- Sisteme yüklenen tasarımlar 4MB’dan düşük olmalıdır.

- Ödül alması durumunda, çalışmanın yüksek çözünürlüklü (300 DPI) ve 29,7 cm (1:1 ölçek) boyutları sanatçıdan talep edilecektir.

- Yarışmaya katılan tasarımcılar, tasarımlarının kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Kopya olduğu anlaşılan, başka yarışmalarda ödül kazanmış veya yayımlanmış eserler jüri tarafından değerlendirilmeye alınmayacak, verilen ödül iptal edilecektir.

- Jüri çalışmaları değerlendirirken; a) Çalışmanın özgünlüğü ve yaratıcılığı; b) Çalışmanın görünülebilirliği ve farklı iletişim materyallerinde uyarlanabilirliği dikkate alınacaktır.

Yarışma Başvuru Şekli ve Takvimi

- Tasarımlar online olarak kabul edilecektir. beizmir.org adresinden en geç 19 Kasım 2023 tarihinde saat 17:30’a (TSİ) kadar yüklenmiş olmalıdır.

- Tasarımlarını beizmir.org adresindeki web sitesine sistemsel arıza veya herhangi bir nedenle yükleyemeyenler gerekirse info@beizmir.org e-mail adresine gönderilebilir.

Başvuru Tarihleri: 03 Ağustos 2023 – 19 Kasım 2023
Seçici Kurul Değerlendirme Tarihi: 24, 25, 26 Kasım 2023
Sonuçların Açıklanma Tarihi: 08 Aralık 2023

Yarışma Seçici Kurulu

Gürcan Özkan – Karikatürist, illüstratör; Ömer Durmaz – İletişim Tasarımcısı, Akademisyen; Sedat Girgin – Ressam, illüstratör; İlker Türe – İllustratör, Grafiker; Ömer Çam – Karikatürist, Grafiker; Tarık Tolunay – Kentçizer; Betül Çeçen – İllustratör, Grafiker; Sevda Kaçtı – İllustratör, Akademisyen

Yarışma Ödülleri ve Ödül Töreni

Birinci olan tasarım: 30.000 TL,
İkinci olan tasarım 25.000 TL,
Üçüncü olan tasarım: 20.000 TL
3 adet Mansiyon: 5.000 TL

Ayrıca sergiyle seçilecek en fazla 20 çalışma için eser başına 2.000 TL ödenecektir.

(Ödül töreni yapılması halinde İZPA’nın belirleyeceği uygun görülen mekânda ödül alan ve sergilenmeye layık olan eserlerle beraber yapılacaktır.)

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :