im2023 | İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması

mimarizm.com / 23 Mayıs 2023
TMMOB İçmimarlar Odası’nın her yıl düzenlediği İçmimarlık Bölümü Öğrencileri Proje Yarışması’nın altıncısı olan im2023'e son katılım tarihi 9 Ekim 2023.

TMMOB İçmimarlar Odası’nın her yıl düzenlediği İçmimarlık Bölümü Öğrencileri Proje Yarışması’nın altıncısı olan im2023, bu yıl Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenlenmesi planlanmaktadır. Yarışmaya son katılım tarihi 09 Ekim 2023 olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın Amacı

Bu yarışmanın amacı; İçmimarlık/İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümleri öğrencilerinin projelerini her akademik yıl sonunda bir araya getirerek, akademisyen ve öğrenciler için bir iletişim platformu yaratmak; içmimarlık öğrencilerinin meslek kimliğinin güçlenmesini sağlamak, içmimarlık öğrencilerinin öğrenim ve meslek hayatları için anlamlı bir hedef oluşturmak ve içmimarlık lisans eğitimi içinde yer alan projelerin niteliğinin yükselmesine katkıda bulunmaktır.

Yarışmanın Kapsamı

“im2023 İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması”, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki İç Mimarlık/İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümleri öğrencilerinin katılımını amaçlayan, üç aşamalı olarak düzenlenen, lisans eğitimi boyunca gerçekleştirilen stüdyo projelerini değerlendiren bir ulusal proje yarışmasıdır. Yarışma, içmimarlık öğrencilerinin yarışmanın düzenlendiği 2022-2023 Akademik Yılı içinde yürütülen tasarım stüdyolarında ve mobilya/aydınlatma tasarımı yapılan derslerde gerçekleştirdikleri projelerin değerlendirilmesi esasına dayanmaktadır.

Yarışmanın Kategorileri

Yarışma, beş kategoriden oluşmaktadır:

● Birinci Yıl
● İkinci Yıl
● Üçüncü Yıl
● Dördüncü Yıl
● Mobilya/Aydınlatma Tasarımı

Yarışmaya Katılım Koşulları

• Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iç mimarlık eğitimi veren ve YÖK tarafından tanınan herhangi bir lisans programında ana dal öğrencisi olarak kayıtlı tüm öğrencilerin katılımına açıktır.

• Yarışmaya, konu ve kapsam sınırlaması olmaksızın, yarışmanın düzenlendiği yıl içerisindeki akademik dönemlerde iç mimarlık lisans derecesi veren eğitim kurumlarının iç mimarlık tasarım stüdyosu ve mobilya/aydınlatma tasarımı yapılan derslerde gerçekleştirilmiş projeler ile katılım sağlanabilmektedir.

• Öğrenciler her kategoriye bireysel ya da grup projeleriyle katılım sağlayabilmektedir. Gruplar en fazla 3 kişiyle sınırlıdır.

• Öğrencilerin yarışmaya birden fazla proje ile katılması mümkündür.

• Yarışmaya katılım ücretsizdir.

• Yarışmaya katılan proje sahipleri, projeye ait yayım ve basım haklarının Yaşar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ve yarışmayı düzenleyen TMMOB İçmimarlar Odasına ait olduğunu kabul eder.

• Yarışmaya katılacak projelerin, başvuru tarihlerinde, belirtilen formata uygun şekilde, dijital olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

• Proje teslimleri yarışma duyurularında yer alan başvuru linkleri üzerinden yapılacaktır.

• Yarışmaya proje göndererek katılan her öğrenci bu koşulları kabul etmiş sayılır.

Yarışma Takvimi

Yarışma İlanı: 22.05.2023
Soru – Cevap dönemi: 01.08-31.08.2023
Projelerin dijital teslimi için son tarih: 09.10.2023
Projelerin ön eleme değerlendirmesi: 23.10.2023
1. Jüri Değerlendirmesi: 27.10-06.11.2023
2. Jüri Değerlendirmesi: 16.11-30.11.2023
3. Jüri Değerlendirmesi: 11.12-18.12.2023
Ödül Töreni, Dijital Sergi ve Kolokyum: 27.12.2023

Ödüller ve Yayın

“İM İçmimarlık Öğrencileri Projeleri” yarışmasında (im2023) yarışmasında her kategori için üçer adet “Başarı Ödülü” ve üçer adet “Mansiyon Ödülü” verilmektedir. Ön elemeyi geçen tüm katılımcılara ve ödül alan katılımcılara sertifika, “Başarı Ödülü” ve “Mansiyon” alan katılımcılara sertifikaya ek olarak para ödülü verilmektedir.

Her kategori için verilecek olan başarı ödülleri:

Birincilik ödülü: 4.000,00 TL
İkincilik ödülü: 3.250,00 TL
Üçüncülük ödülü: 2.500,00 TL
Mansiyon: (3 Adet) 1.250,00 TL

Ödül alan tüm projeler Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ve TMMOB İçmimarlar Odası tarafından yayımlanacak dijital yarışma kitabında yer verilecek ve düzenlenecek bir dijital sergi ile kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Ödüle layık görülen proje sahiplerinin, ödüllerini alabilmesi için öğrenciliği devam edenlerin İÇMO GENÇ üyesi olması, 2022-2023 eğitim dönemi mezunlarının ise TMMOB İçmimarlar Odası üyesi olması gerekmektedir.

Jüri Üyeleri

Birinci Yıl Kategorisi

Prof. Dr. Didem Baş - Trakya Üniversitesi, Prof. Dr. Gözen Güner Aktaş - Başkent Üniversitesi, Prof. Dr. Müge Göker Paktaş - Marmara Üniversitesi, Doç. Dr. Elif Güneş - Atılım Üniversitesi, Doç. Dr. Emine Görgül - İstanbul Teknik Üniversitesi, Doç. Dr. Erkan Aydıntan - Karadeniz Teknik Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Ceylanlı - Özyeğin Üniversitesi

İkinci Yıl Kategorisi

Prof. Dr. Banu Manav - Kadir Has Üniversitesi, Prof. Dr. Füsun Seçer Kariptaş - Haliç Üniversitesi, Prof. Dr. Kağan Günçe - Doğu Akdeniz Üniversitesi, Prof. Dr. Tülay Zorlu - Karadeniz Teknik Üniversitesi, Doç. Dr. Papatya Nur Dökmeci Yörükoğlu - Çankaya Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Sezgin - MEF Üniversitesi, Burcu Yazgan - TMMOB İçmimarlar Odası İzmir Şube Başkanı

Üçüncü Yıl Kategorisi

Prof. Dr. Gülay Usta - İstanbul Kültür Üniversitesi, Prof. Dr. Nur Ayalp - TED Üniversitesi, Prof. Dr. Rabia Köse Doğan - Selçuk Üniversitesi, Prof. Dr. Sezin Tanrıöver - Bahçeşehir Üniversitesi, Prof. Dr. Tonguç Tokol - Marmara Üniversitesi, Doç. Dr. Damla Altuncu - Mimar Sinan Üniversitesi, Hüseyin Boyacı - Sezyum Mimarlık

Dördüncü Yıl Kategorisi

Prof. Dr. Bilge Sayıl Onaran - Hacattepe Üniversitesi, Prof. Dr. Özgen Osman Demirbaş - FMV Işık Üniversitesi, Prof. Dr. Uğur Ulaş Dağlı - Taplak Derneği OYK / DK Üyesi, Doç. Dr. Meryem Yalçın - TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Doç. Dr. Saadet Aytıs - Mimar Sinan Üniversitesi, Engin Öncüoğlu - Öncüoğlu Mimarlık/Eğitimci, İsmet Tekeli - TMMOB İçmimarlar Odası Genel Başkanı

Mobilya ve Aydınlatma Kategorisi

Prof. Dr. Deniz Hasırcı - İzmir Ekonomi Üniversitesi, Doç. Dr. Deniz Demirarslan - Kocaeli Üniversitesi, Doç. Dr. Umut Şumnu - Başkent Üniversitesi, Dr. Öğr. Gör. Murat Özdamar - İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi,  Alp Nuhoğlu - Alp Nuhoğlu Tasarım Stüdyosu, Başak Zeynep Edes - Zeynep Edes Design Office/Eğitimci, Nilgün Çarkacı - İçmimar/Eğitimci

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :