im2022 | İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması

mimarizm.com / 23 Eylül 2022
TMMOB İçmimarlar Odası’nın bu sene Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenlediği im2022 | İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması'nın son katılım tarihi 17 Ekim 2022.

TMMOB İçmimarlar Odası’nın her yıl düzenlediği İçmimarlık bölümü Öğrencileri Proje Yarışması’nın beşincisi olan im2022, bu yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenleniyor. Yarışmaya son katılım tarihi 17 Ekim 2022 olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın Amacı

Bu yarışmanın amacı; İçmimarlık/İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümleri öğrencilerinin projelerini her akademik yıl sonunda bir araya getirerek, akademisyen ve öğrenciler için bir iletişim platformu yaratmak; içmimarlık öğrencilerinin meslek kimliğinin güçlenmesini sağlamak, içmimarlık öğrencilerinin öğrenim ve meslek hayatları için anlamlı bir hedef oluşturmak ve içmimarlık lisans eğitimi içinde yer alan projelerin niteliğinin yükselmesine katkıda bulunmaktır.

Yarışmanın Kapsamı

“im2022 İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması”, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki İçmimarlık/İçmimarlık ve Çevre Tasarımı bölümleri öğrencilerinin katılımını amaçlayan, üç aşamalı olarak düzenlenen, lisans eğitimi boyunca gerçekleştirilen stüdyo projelerini değerlendiren bir ulusal proje yarışmasıdır. Yarışma, içmimarlık öğrencilerinin yarışmanın düzenlendiği 2021-2022 akademik yıl içinde yürütülen tasarım stüdyolarında ve mobilya/aydınlatma tasarımı derslerinde gerçekleştirdikleri projelerin değerlendirilmesi esasına dayanmaktadır.

Yarışmanın Kategorileri

Yarışma, beş kategoriden oluşmaktadır;

- Birinci Yıl
- İkinci Yıl
- Üçüncü Yıl
- Dördüncü Yıl
- Mobilya/Aydınlatma Tasarım

Yarışmaya Katılım Koşulları

- Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde içmimarlık eğitimi veren ve YÖK tarafından tanınan herhangi bir lisans programında anadal öğrencisi olarak kayıtlı tüm öğrencilerin/ 2021-2022 akademik yılında mezun olmuş içmimarların katılımına açıktır.

- Yarışmaya, konu ve kapsam sınırlaması olmaksızın, yarışmanın düzenlendiği yıl içerisindeki akademik dönemlerde içmimarlık lisans derecesi veren eğitim kurumlarının içmimarlık tasarım stüdyosu ve mobilya/aydınlatma tasarımı dersleri kapsamında gerçekleştirilmiş projeler ile katılım sağlanabilir.

- Öğrenciler her kategoriye bireysel ya da grup projeleriyle katılım sağlayabilmektedir. Gruplar en fazla 3 kişiyle sınırlıdır.

- Öğrencilerin yarışmaya birden fazla proje ile katılması mümkündür.

- Yarışmaya katılım ücretsizdir.

- Yarışmaya katılan proje sahipleri, projeye ait yayım ve basım haklarının Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü ve yarışmayı düzenleyen TMMOB İçmimarlar Odasına ait olduğunu kabul eder.

- Yarışmaya katılacak projelerin, başvuru tarihlerinde, belirtilen formata uygun şekilde, dijital olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

- Proje teslimleri yarışma duyurularında yer alan başvuru linkleri üzerinden yapılacaktır.

- Yarışmaya proje göndererek katılan her öğrenci bu koşulları kabul etmiş sayılır.

Yarışma Takvimi

Yarışma ilanı: 21 Eylül 2022
Soru - cevap dönemi: 21-30 Eylül 2022
Projelerin dijital teslimi için son tarih: 17 Ekim 2022
Projelerin ön eleme değerlendirmesi: 14 Kasım 2022
1. Jüri Değerlendirmesi: 15-28 Kasım 2022
2. Jüri Değerlendirmesi: 09-15 Aralık 2022
3. Jüri Değerlendirmesi: 01 Ocak–15 Ocak 2023
Ödül Töreni, Dijital Sergi ve Kolokyum: 05 Şubat 2023

Ödüller ve Yayın

“İM İçmimarlık Öğrencileri Projeleri” yarışmasında (im2022) yarışmasında her kategori için üçer adet “Başarı Ödülü” ve üçer adet “Mansiyon Ödülü” verilmektedir. Ön elemeyi geçen tüm katılımcılara ve ödül alan katılımcılara sertifika, “Başarı Ödülü” ve “Mansiyon” alan katılımcılara sertifikaya ek olarak para ödülü verilmektedir.

Her kategori için verilecek olan başarı ödülleri:

Birincilik ödülü: 3.000,00 TL
İkincilik ödülü: 2.500,00 TL
Üçüncülük ödülü: 2.000,00 TL

Mansiyon (3 Adet): 1.000,00TL

Ödül alan tüm projeler Karadeniz Teknik Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü ve TMMOB İçmimarlar Odası tarafından yayımlanacak dijital yarışma kitabında yer verilecek ve düzenlenecek bir dijital sergi ile kamuoyuyla paylaşılacaktır.

"Ödüle layık görülen proje sahiplerinin, ödüllerini alabilmesi için öğrenciliği devam edenlerin İÇMO GENÇ üyesi olması, 2021-2022 eğitim dönemi mezunlarının ise İçmimarlar Odası üyesi olması gerekmektedir."

Jüri Üyeleri

Birinci Yıl Kategorisi

Prof. Dr. Deniz Hasırcı - İzmir Ekonomi Üniversitesi, Prof. Dr. Gözen Güner Aktaş - Başkent Üniversitesi, Prof. Dr. Müge Göker Paktaş - Marmara Üniversitesi, Prof. Dr. Zeynep Tuna Ultav - Yaşar Üniversitesi, Doç. Dr. Elif Sönmez - Altınbaş Üniversitesi, Doç. Dr. Papatya Nur Dökmeci Yörükoğlu - Çankaya Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Aslan Nayeb - Yeditepe Üniversitesi

İkinci Yıl Kategorisi

Prof. Dr. Sezin Tanrıöver - Bahçeşehir Üniversitesi, Prof. Dr. Didem Baş - Trakya Üniversitesi, Prof. Dr. Hakkı Tonguç Tokol - Marmara Üniversitesi, Doç. Dr. Şebnem Ertaş Beşir - Akdeniz Üniversitesi, Doç. Dr. Şerife Ebru Okuyucu - Afyon Kocatepe Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Sezgin - MEF Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Serap Faiz Büyükçam - Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Üçüncü Yıl Kategorisi

Prof. Dr Gülay Usta - İstanbul Kültür Üniversitesi, Prof. Dr Uğur Ulaş Dağlı - Taplak Derneği OYK / DK Üyesi, Prof. Dr. Füsun Seçer Kariptaş - Haliç Üniversitesi, Prof. Dr. Rabia Köse Doğan - Selçuk Üniversitesi, Doç. Dr. Emine Görgül - İstanbul Teknik Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Esin Fakıbaba Dedeoğlu - TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Naci Yalçın - Noya İç Mimarlık

Dördüncü Yıl Kategorisi

Prof. Dr. Burak Kaptan - Eskişehir Teknik Üniversitesi, Prof. Dr. Banu Manav - Kadir Has Üniversitesi, Doç. Dr. Meryem Yalçın - TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi, Doç. Dr. Saadet Aytıs - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Emre Engin - Avrasya Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Aylin Aras - Bursa Teknik Üniversitesi, Atilla Kuzu Zoom Tasarım Proje Uygulama

Mobilya ve Aydınlatma Kategorisi

Prof. Dr. Mehmet Lütfi Hidayetoğlu - Selçuk Üniversitesi, Doç. Dr. Deniz Demirarslan - Kocaelı Ünıversıtesı, Doç. Dr. İnanç Işil Yildirim - Beykent Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Kurt Orkun Aktaş - Kırıkkale Üniversitesi, Alp Nuhoğlu - Alp Nuhoğlu Tasarım Studyosu, Tanju Özelgin - TO Studıo, Nazar Şigaher - Daedalus Mobilya

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :