Cumhuriyetin 100. Yılında Tasarımla Düşünmek

mimarizm.com / 02 Kasım 2023
Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen "Cumhuriyetin 100. Yılında Tasarımla Düşünmek" Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışması'nın dijital ortamda teslim için son tarihi 24 Ocak 2024.

YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ

Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından desteklenen ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen, T.C ve K.K.T.C’deki mimarlık, şehir planlama, güzel sanatlar, peyzaj mimarlığı okullarında/bölümlerinde/alanlarında ve katkı koyabilecek diğer sanat dallarında eğitim gören lisans öğrencilerinin katılabileceği serbest, ulusal ve tek kademeli öğrenci tasarım projesi yarışmasıdır.

YARIŞMANIN KONUSU VE YERİ

Yarışmanın proje alanı olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi önünde bulunan giriş alanı seçilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İzmir Buca Tınaztepe Yerleşkesinde yer almaktadır.

Tasarım alanı olarak belirlenen yaklaşık 1500 m2'lik alanın sınırları; DEÜ Mimarlık Fakültesi ve tören alanını da içeren giriş bölümünü ve giriş bölümü ile araç yolu arasında kalan yeşil alanı ve sert zemini kapsamaktadır.

Senaryoların, tasarım alanında bulunan ağaçların korunması ve gelecekte ağaçların büyüme durumları da göz önüne alınarak geliştirilmesi beklenmektedir. Giriş alanındaki bayrak direkleri, eğitim yapısı girişleri ve terasları yerinde korunarak öneriler geliştirilmelidir.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI VE ESASLARI

Yarışma, Yükseköğretim Kurulu’na bağlı T.C ve K.K.T.C.’de yer alan üniversitelerin ekip başı mimarlık ya da şehir planlama öğrencisi olmak koşuluyla, ilgili diğer disiplinlerin (kentsel tasarım, heykel, peyzaj mimarlığı ile katkı koyabilecek diğer sanat dalları) okullarında/bölümlerinde/alanlarında eğitim gören lisans öğrencilerine açıktır.

Yarışmaya bireysel olarak ya da farklı disiplinlerden lisans öğrencileri ile ekip olarak katılım serbesttir. Yarışmada, bir kişi bir kere ödül alır, başkasıyla birlikte olsa dahi ikinci bir ödül almışsa bu ödül hükümsüz sayılır.

Katılımcıların başvuru sırasında öğrenimlerini sürdürdüklerine dair öğrenim belgesini ibraz etmeleri zorunludur. Tüm katılımcıların “Katılımcı Kimlik Formu”nu (EK.1) ve “Yarışma Şartları Kabul Belgesi”ni (EK.2) doldurması gerekmektedir.

Yarışmaya asil, yedek ve danışman seçici kurul üyelerinin, raportörlerin, yarışmayı açan kurum birimi yöneticilerinin birinci derece yakınları katılamaz.

Yarışmaya katılan proje sahiplerinden yarışmada derece ve mansiyon kazanmadıkları halde kimliğinin açıklanmasını dileyenler, kimlik zarflarının üzerine ayrıca "açılabilir" ibaresini yazarlar. Üzerinde "açılabilir" kaydı bulunan kimlik zarfları derece ve mansiyon kazanmamış olsalar dahi jüri tarafından açılır ve bu husus bir tutanakta belirtilir.

Bu koşullara uymayanlar projelerini teslim etseler bile yarışmaya katılmamış sayılırlar.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışma ilanı: 29 Ekim 2023
Soruların sorulması için son tarih: 24 Kasım 2023
Soruların cevaplanması: 28 Kasım 2023
Dijital ortamda teslim için son tarih: 24 Ocak 2024, 17:00
Jüri değerlendirmesi: 27-28 Ocak 2024
Sonuçların açıklanması: 2 Şubat 2024
Kolokyum ve ödül töreni: Daha sonra ilan edilecektir.

SEÇİCİ KURUL VE RAPORTÖRLER

Danışman Üyeler: Prof. Dr. F. S. Nükhet Hotar (DEÜ, Rektör), Prof. Dr. T. Didem Altun (DEÜ Mimarlık Fakültesi, Dekan), Prof.Dr. Hikmet Sivri Gökmen (DEÜ Mimarlık Bölümü, Bölüm Başkanı), Prof. Dr. Hayat Zengin Çelik (DEÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Bölüm Başkanı), Doç. Dr. Gözde Ekşioğlu Çetintahra (DEÜ Mimarlık Fakültesi, Dekan Yardımcısı), Doç. Dr. Ebru Güller (DEÜ Mimarlık Bölümü, Öğretim Üyesi), Can Kubin (Şehir Plancısı)

Seçici Kurul Asil Jüri Üyeleri: Emre Arolat (Y. Mimar), Ramazan Avcı (Mimar), Doç. Dr. Deniz Aslan (Mimar/Peyzaj Mimarı), Dr. Öğr Üyesi Devrim Çimen (İstanbul Kent Üniversitesi Öğretim Üyesi, Mimar/Kentsel Tasarımcı), Prof. Dr. Arzu Atıl (Jüri Başkanı/DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi, Heykeltıraş), Prof. Dr. Deniz Dokgöz (DEÜ Mimarlık Fakültesi, Dekan Yardımcısı, Mimar), Doç. Dr. Umut Doğan (Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi, Şehir Plancısı)

Yedek Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Şebnem Gökçen (DEÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi, Şehir plancısı/Kentsel Tasarımcı), Deren Uysal (Y. Mimar), Dr. Öğr. Üyesi Neda Atar (DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi, Heykeltıraş), Dr. Öğr Üyesi Gülşah Kaçmaz Akkurt (DEÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi, Peyzaj Mimarı)

Raportörler: Araş. Gör. Dr. Ahunur Aşıkoğlu (DEÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Elemanı), Araş. Gör. Hüseyin Küçükoğlu (DEÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Elemanı)

Ödüller

Birincilik ödülü: 50.000 TL
İkincilik ödülü: 40.000 TL
Üçüncülük ödülü: 30.000 TL
Mansiyon (3 adet): 20.000 TL

Ayrıca jüri uygun gördüğü takdirde özel ödül verebilecektir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :