Yeninin Eskizi Eskizin Yenisi Öğrenci Eskiz Yarışması

mimarizm.com / 31 Ekim 2023
Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen "Yeninin Eskizi Eskizin Yenisi Öğrenci Eskiz Yarışması"nın son katılım tarihi 20 Aralık 2023.

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Cumhuriyetin yüzüncü yılında, eskizin özgürlükçü ve yenilikçi doğasını, sınır tanımayan karakterini ve geçirdiği / geçireceği dönüşümleri Yeninin Eskizi [Eskizin Yenisi] adlı öğrenci yarışması ile tartışmaya açıyor.

Türkçe karşılıkları “deneme” ile “eskiz” olan fransızca “essayer” ile “esquisser” kelimeleri (ya da başka bir deyişle eylemleri) aynı kökten gelmektedir. Eylemlerin köklerindeki bu ortaklık, eskizin deneyselliğini işaret etmektedir. Hızın, hızlı olmanın her şey olduğu günümüz teknoloji çağında tasarım yapmak -tasarlamak-, bir takım arayüzlerde tanımlanan belirli komutların sınırlılığında gerçekleşir olmuştur. Arayüzlerin sağladığı bu sözde kolaylık ya da pratiklik, sadece bir yüzeye ve bir kaleme ihtiyaç duyan bu bağlamda da oldukça demokratik bir medya olan eskizin ve eskiz yapma eyleminin sahip olduğu deneyselliğin günden güne azalmasına / neredeyse yok olmasına neden olmuştur. Oysaki yaşadığımız dijital çağda bile eskiz, tasarımın köşe taşı olarak yerini korumalı, bilinçli ve yaratıcı eylemdeki düşünme şekli ve süreci olarak da varlığını devam ettirebilmelidir. Bu yarışma, dönüşümün yaşandığı günümüzde kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olan eskiz yapma eyleminin ve bu bağlamda da eskizin deneyselliğinin “eşikteki durumunu tartışmayı” ve eskiz adına “yeniye doğru bir kapı açmayı” amaçlamaktadır.

Yarışmanın Türü ve Şekli

Yarışma Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak ve Cumhuriyetin geçmişten günümüze ürettiği tüm değerleri yeniden hatırlamak hedefiyle Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından ‘RON | Republic of Narcist’ sponsorluğunda düzenlenen Eskinin Yenisi| Yeninin ‘Eskiz’i Öğrenci Yarışması tüm üniversitelerdeki mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı öğrencilerine açık ve tek kademeli bir yarışmadır.

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Yarışma sonucunda ödüle ve sergilenmeye layık bulunan eserler 8-12 Ocak 2024 haftasında* Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde sergilenecektir.

Katılım Koşulları

- Yarışma, Türkiye ve yurt dışında eğitim veren üniversitelerin Mimarlık ya da Güzel Sanatlar fakültelerinde, mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı bölümlerinde lisans ve lisansüstü programlara kayıtlı öğrenciler ile birlikte son 1 yıl içerisinde lisans düzeyinden mezun olmuş yeni mezunların katılımına açıktır.

- Yarışmaya katılan öğrencilerin öğrenci belgesi ibraz etmeleri zorunludur.

- Yarışmaya katılan yeni mezunların son 1 yıl içinde lisans düzeyinden mezun olmuş olduklarına dair, diploma ya da geçici mezuniyet belgelerini ibraz etmeleri zorunludur.

- Yarışmaya seçici kurulu üyelerinin birinci derecedeki yakın akrabaları yarışmaya katılamaz.

- Yarışmaya katılanlar, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendine ait olduğunu ve gerekli olabilecek bütün izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

- Yarışmaya gönderilen eserde bulunan her türlü nesne ve/veya kişilerle ilgili telif, izin vb. sorumluluk başvuru sahibine aittir.

- Yarışmaya gönderilen eserin daha önce başka bir yarışmada derece ve ödül almaması ve herhangi bir yerde/medyada paylaşılmamış olması şartı aranır.

- Öğrenciler ve yeni mezunlar yarışmaya sadece bir eser ile katılabilirler.

- Yarışmaya gönderilen eser birden fazla kişi tarafından üretilmiş ise katılımcıların her birinin katılım koşullarını sağlamış olması, katılım formunu doldurmuş olması ve öğrenci belgesini ibraz etmesi gerekmektedir.

Seçici Kurul (Alfabetik Sıra ile)

Abdullah Eren Demirel (Mimar, Gazi Üniversitesi), Bengi Su Ertürkmen-Aksoy (Mimar, Gazi Üniversitesi), Elif Tektaş (Mimar, Gazi Üniversitesi), Erdal Sorgucu (Mimar, Atölye E Mimarlık Hizmetler Ltd.), Feyza Halı-Kabataş (Mimar, Gazi Üniversitesi), Hüseyin Yanar (Mimar, Tampere University), Meltem Köse-Ayyıldız (Mimar, Gazi Üniversitesi), Nedim Kemer (Peyzaj Mimarı, Ankara Bilim Üniversitesi ve ODTÜ), Onur Kutluoğlu (İç Mimar, TOBB Üniversitesi)

Raportörlük (Alfabetik sıra ile)

Burcu Buram Çolak (Gazi Üniversitesi), Serap Sevgi Ünkaracalar (Gazi Üniversitesi)

Ödüller

Yarışma sonucunda seçici kurul tarafından uygun görülen katılımcı çalışmalara ‘RON - Republic of Narcist’ sponsorluğunda:

3 eşdeğer ödül (grafik çizim tableti ve kalemi)

3 mansiyon ödül (eskiz kalemi)

verilecektir.

Önemli Tarihler

Yarışmanın İlanı: 23 Ekim 2023
Son Soru Tarihi: 23 Kasım 2023
Soru-Cevapların Yayınlanması: 27 Kasım 2023
Son Katılım Tarihi: 20 Aralık 2023
Kargo ile Teslim Alım için Son Tarih: 22 Aralık 2023
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 23-24 Aralık 2023
Sonuç Bildirimi: 27 Aralık 2023
Sergi Açılışı, Ödül Töreni ve Kolokyum: 8-12 Ocak 2024 haftası (Kolokyum ve sergi açılış günü daha sonra belirtilecektir.)

Ayrıntılı bilgi ve şartname için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :