BASE'den Güzel Sanatlar Mezunlarına Açık Çağrı

mimarizm.com / 07 Nisan 2017
Türkiye, ilk kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar sergisine kavuşuyor. Aralık ayında Galata Rum Okulu’nda ilki gerçekleşecek olan BASE’e başvurular, 1 Mayıs - 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılabilecek.

Türkiye’deki ilk kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar sergisi olan BASE, ülkenin dört bir yanından resim, heykel, fotoğraf , video, animasyon, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik bölümlerinden 2017 mezunlarının çalışmalarını aynı çatı altında bir araya getirecek. 

Yeni mezun sanatçı adaylarını sanat dünyası, yaratıcı endüstriler, medya ve tüm sanatseverlerle buluşturmayı hedefleyen BASE, mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde onlara destek olmayı, kariyerlerine bir ivme ve yön kazandırmayı amaçlıyor. Türkiye’nin gelecek sanatçı nesline ışık tutacak olan BASE, aynı zamanda galeri, koleksiyonerler, sanatseverler ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olma misyonu taşıyor.

Base

BASE seçici kurulunda; dünyanın en büyük uluslararası misafir sanatçı programlarından birini sunan, Londra merkezli Delfina Foundation'ın kurucusu Aaron Cezar, Borusan CEO’su/koleksiyoner Agah Uğur, koleksiyoner Aslı Bilge, koleksiyoner/sanat yazarı Banu Çarmıklı, Metropolitan Müzesi’nin Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’den sorumlu, modern ve çağdaş sanat yardımcı küratörü Clare Davies, İstanbul Modern Sergiler ve Programlar Direktörü Çelenk Bafra, dünyanın en önemli sanat fuarlarından The Armory Show'un Direktörü Deborah Harris, Galerist yönetici direktörü Doris Benhalegua, sanatçı Ergin İnan, sanatçı Hera Büyüktaşçıyan, Amerika’nın sanat alanında önde gelen lisansüstü eğitim kurumlarından New York Academy of Art’ın dekanı Peter Drake, Düsseldorf merkezli Galerie Voss direktörü Rudiger Voss, Daire Sanat kurucusu Selin Söl, grafik tasarım sanatçısı/art direktör Stephan Bundi, Spot Projects kurucusu/koleksiyoner Tansa Mermerci Ekşioğlu ve Piartworks kurucusu Yeşim Turanlı yer alıyor.

Base

Serginin kürasyonu ise Derya Yücel tarafından gerçekleştirilecek. 1979 doğumlu Yücel, küratör, sanat yazarı, akademisyen ve AICA Türkiye (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) Yönetim Kurulu üyesi. Sanat Yönetimi lisansı ve Müzecilik yüksek lisansının ardından, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde doktorasına devam eden Yücel, İstanbul Kültür Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Ayrıca, Sabancı Üniversitesi KASA Galeri’nin Sergi Projeleri Sorumlusu olarak da görev alıyor.

Derya YücelDerya Yücel

İstanbul Tasarım Bienali dahil pek çok önemli kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Galata Rum Okulu binasında, 14-17 Aralık tarihleri gerçekleşecek olan BASE’de ayrıca pek çok seminer, sanatçı konuşması ve atölye çalışması da dört gün boyunca ziyaretçilerle buluşacak.

Galata Rum Okulu

Başvuruların 1 Mayıs – 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında kabul edileceği BASE sergisine, ilgili bölümlerden 2017'de mezun olacak öğrenciler, en fazla 3 çalışma ile başvuruda bulunabilecek.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :