Antalya Kepez Belediyesi Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri 2016

mimarizm.com / 11 Ağustos 2015

 

Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri, Kepez Belediyesi adına Mimarlar Odası Antalya Şubesi koordinasyonunda Y. Mimar Turgut Cansever'in anısına, ülkemizdeki mimarlık ve yapı sektöründeki faaliyetlerin ve nitelikli yapıların tanıtılması, özendirilmesi, ödüllendirilmesi, mimarlığın ve uyumlu kentleşmeye katkısının kamuoyunun gündeminde bulundurulması, mimarlık ürünlerinin belgelendirilmesi, kullanıcıların ve yüklenicilerin bilinçlendirilmesi, güzel sanatların teşvik edilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor.

 

Her yıl Şubat ayı içinde, bir yıl proje bir yıl yapı dalında olmak üzere 'Turgut Cansever Mimarlık Sergisi' düzenleniyor ve Turgut Cansever'in ölüm günü olan 22 Şubat günü 'Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri' veriliyor.

Dönüşümlü olarak yapı ve proje dallarında verilen Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri 2016 yılında 'tek, bağımsız konut' temasıyla Yapı Dalı'nda verilecek. Seçici Kurul sergiye katılan projeler arasından 2 tanesine başarı ödülü ve 1 tanesine Turgut Cansever Büyük Ödülü verecek. Verilecek 3 ödülden en az bir tanesi 'tek, bağımsız konut' yapılarına yönelik olarak değerlendirilecek ancak ödüle farklı ölçek ve konulardaki yapılarla da başvurulabilmek mümkün.

Yapı değerlendirmelerinde özgünlük, bağlam ve ölçek duyarlılığı, çevresel ve kültürel sürdürülebilirlik, malzeme ve detay incelmişliği, tasarım ve projenin araştırmaya dayalı olması, geleneksel ve yerel birikimlere geçirgenlik gibi kriterler esas alınacak.

Asıl Seçici Kurul
Prof. Dr. C. Abdi Güzer, Mimar / Eleştirmen
Nevzat Sayın, Mimar / Eğitmen
Erkut Şahinbaş, Mimar / Eğitmen
Prof. Dr. Ali Cengizkan,  Mimar / Eleştirmen
Yeşim Hatırlı, Mimar
 
Yedek Seçici Kurul
Elvan Altan, Mimarlık Tarihçisi
Aslı Özbay, Korumacı / Mimar
 
Komite
Funda Alyanak Kaya, Y.Mimar
Cem Alcan, Mimar
Gizem Ezgi Özer, Mimar
 
Raportörler
Cem Alcan, Mimar
Gizem Ezgi Özer, Mimar

Yarışma Takvimi
Son Katılım Tarihi 15 Ocak 2016
Jüri Toplantısı 29 Ocak 2016
Ödül Töreni ve Sergi Açılışı 22 Şubat 2016

Ödüller
Büyük Ödül 20.000 TL 
2 adet Başarı Ödülü her biri için 10.000 TL

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :