Antalya Cansever'i Ödülle Yaşatacak

mimarizm.com / 21 Ağustos 2014


Kepez Belediyesi, 'bilge mimar' olarak anılan Antalya doğumlu Turgut Cansever'in anısına her yıl Şubat ayında ulusal düzeyde bir mimarlık sergisi düzenleyeceğini ve mimarlık ödülü vereceğini duyurdu.


Kepez Belediyesi, Çankaya Mahallesi'nde yeni açtığı yola ismini verdiği ünlü şehir plancısı, mimar ve düşünür Turgut Cansever'i mimarlık alanında da yaşatacak. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün seçim döneminde vadettiği 70 proje arasında yer alan "Ulusal Yüksek Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri"  verilmesiyle ilgili gerekli olan meclis kararı alındı.


Yarışmanın amacı

Yönetmeliğe göre ulusal düzeydeki mimarlık yarışması, Kepez Belediyesi adına Mimarlar Odası Antalya Şubesi'nin koordinasyonunda yapılacak. Yönetmelikte mimarlık ödülünün verilmesinin amacı; "Turgut Cansever anısına, ülkemizde mimarlık ve yapı sektöründeki faaliyetlerin tanıtılması, özendirilmesi ve ödüllendirilmesi, mimarlığın ve uyumlu kentleşmeye katkısının kamuoyunun gündeminde bulundurulması, mimarlık ürünlerinin belgelendirilmesi, kullanıcıların ve yüklenicilerin bilinçlendirilmesi ile güzel sanatların teşvik edilmesi amacıyla Ulusal Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri verilir." olarak belirtildi.


Ödüller Şubat'ta verilecek

Yönetmelikte yarışmanın kapsamı ise, "Her yıl Şubat ayı içerisinde bir yıl proje, bir yıl yapı dalında olmak üzere Turgut Cansever Mimarlık Sergisi düzenlenir ve ünlü mimarın ölüm günü olan 22 Şubat 'ta Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri verilir." şeklinde belirlendi.

Yapı ve proje dalında ödüllerinin verileceği yarışmanın seçici kurulu ise mimarlık tarihçisi veya eleştirmeni niteliklerine sahip 1 üye, mimarlık uygulamalarıyla bilinen, biri en az 10 yıl meslek deneyimli, diğerleri en az 20 yıl meslek deneyimli mimarlar arasından seçilecek 3 üye ve akademisyen mimarlardan seçilecek 1 üye olmak üzere toplam 5 üyeden oluşacak.


Serginin ve katılma esaslarının genel ilkeleri ise şu şekilde belirlendi:

- Sergiye ve ödüllere adaylık için Mimarlar Odası'na kayıtlı ve üyeliği devam eden her mimar, yanı sıra ilgili kamu kuruluşları, kurumlar, şirketler, bireysel veya ekip olarak katılabilir.
- Şirket ya da kurum adına katılan çalışmalarda mimar(lar)ın isminin belirtilmesi zorunludur.
- Yapı ve proje dallarında katılabilmek için müellif(ler)in Mimarlar Odası üyesi olması zorunludur.
- Sergiye katılan bir eser, aynı kategoride bir başka dönem tekrar katılamaz.
- Sergiye katılacak ve aday olacak eserler, sekretaryaya teslim edildikten sonra geri çekilemez.
- Teslim edilen çalışmaların katalogda yayınlanması kabul edilmiş sayılır.


Turgut Cansever kimdir?

1920 yılında Antalya'da dünyaya gelen Turgut Cansever, Galatasaray Lisesi ve İDGSA Mimarlık Bölümü'nde okudu. 1951'de mimarlık bürosunu kurduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden "Osmanlı ve Selçuklu Mimarisinde Sütun Başlıkları" adlı teziyle sanat tarihi doktoru, "Modern Mimarinin Sorunları" adlı tezi ile doçent ünvanını aldı.

1959-60 yıllarında, kuruluşunda rol aldığı Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığı, 1961'de ise İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1974-75 tarihlerinde Dünya Bankası İstanbul Metropol Planlama Projesi'ne başkanlık yaptı. 1974-76 arasında Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu Üyeliği; 1975-80 arasında İstanbul Belediyesi'nde, 1979'de Ankara Belediyesi'nde metropol planlama, yeni yerleşmeler, kent merkezleri ve koruma danışmanlığı, 1983'te Charles Moore, Roland Simounet, James Stirling, P. W.Sudin, Rifat Chadirji, Habib Fida-Ali, Mübeccel Kiray, Ismaïl Serageldin ile birlikte Ağa Han Büyük Jüri üyeliği yaptı.

Türkiye'deki ilk sanat tarihi doktora tezinin sahibi olan ve "bilge mimar" da olarak anılan Cansever, Beyazıt Meydanı'nın düzenlenmesi dahil, kent, imar, koruma alanlarında pek çok görev almıştı.

Dünyada üç Ağa Han Mimarlık Ödülü almış tek mimar olan Turgut Cansever, 22 Şubat 2009 tarihinde yaşamını yitirdi.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :