Ağaç Ev Parkı Yarışması

mimarizm.com / 29 Ocak 2021
GAD Vakfı'nın düzenlediği, 30 yaş altı genç mimarlara açık olan "Ağaç Ev Parkı Yarışması"nın son başvuru tarihi 15 Mart 2021.

Uluslararası olarak açılan bu yarışma, dünyanın dört bir yanından genç mimarları, ormanlarda ve ağaçların arasında yaşama odaklayan tasarımlara yönelik yeni bir doğal çevre hayal etmeye çağırıyor. "Ağaç Ev Parkı" yarışması, ekolojik tasarımın odak noktası olarak ağaçların ve ağaçların yer aldığı doğal dünya ile uyumlu mimari tasarım anlayışını geliştirmeyi amaçlıyor. GAD Vakfı'nın Ege Yapı ve Casper Bilgisayar işbirliğiyle düzenlediği yarışma, 21. yüzyıl için mimarlığın ekolojik olanaklarını keşfetmeye çalışan tüm 30 yaş altı genç mimarlara açık.

Yarışma, İstanbul'un Anadolu yakasında düşük yoğunluklu bir yerleşim bölgesi olan Çekmeköy kent ilçesindeki ormanlık bir alanda yapılıyor. “Ağaç Ev Parkı” yarışması, bu yapılı ve doğal çevrenin içinde doğal bir yaklaşımla tasarımlar amaçlıyor, ağaç evler ve onlarla bütünleşen ağaçların içine gömülü kentsel yaşamı öngören projeler için çağrıda bulunuyor. Komşu yerleşim alanlarına sosyal aktivite alternatifleri ve rekreatif tasarım fikirleri, önerileri bekliyor. Bu yarışma, şehirler içinde var olan doğada, ağaç evler üzerinden mimari fikirler üretilmesini bekliyor ve şehir genelinde korunan başka yeşil alanlarda da uygulamaya uygun olabilecek farklı etkinlikler ve çözümler arıyor.

Ağaç Evi Park Konsepti

Yarışmanın ana teması, bir parkın içine yerleştirilmiş bir dizi ağaç evi barındıracak bir “Ağaç Ev Parkı” fikrine dayanıyor. Ormanlık alanı, keşif ve keşfi teşvik etmek için yürüyüş yolu ve fiziksel aktivite bölgeleri ve açık hava park aktiviteleri ile bir park olarak düzenlenecektir. Ağaç evler ve ana park faaliyetlerine bağlı yürüyüş yolları olması öngörülmektedir. Yarışmanın tasarım stratejisi, ormanlık alanın doğal malzemelerini ve karakterini doğa koruma alanı olarak geliştirmek olacaktır. Yarışma, bir ekosistemin desteklendiği ve inşaatın en aza indirildiği bir yaklaşım gerektiriyor.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :