3. IAPS-CSBE Kültür ve Mekân Sempozyumu Makale Seçkisi Yarışması

mimarizm.com / 27 Ağustos 2012

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 13 Ekim – 12 Aralık 2012 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilecek olan İstanbul Tasarım Bienali, Akademi Programı ile üniversitelere yayılıyor.

İTÜ Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlaması Bölümleri tarafından, İstanbul Tasarım Bienali Akademi Programı kapsamında düzenlenecek "IAPS-CSBE Network" etkinliklerinde, çok katmanlı bir kent olan İstanbul'un diyalektik bir bakış çerçevesinde; mekânsal ve sosyal karşıtlıklar, değişim-dönüşüm-devamlılık, kentsel ve mimari kimlik gibi kavramlar üzerinden irdelenmesi ve tartışılması hedefleniyor.

Program kapsamında bienal süresince Makale Seçkisi, Tasarım Atölyesi, "Kentsel Ek'im +" Ulusal Öğrenci Yarışması, kolokyum , sergi ve sempozyumlar gibi birbiriyle bağlantılı bir dizi etkinlik gerçekleştirilmesi planlanıyor. Etkinliklerin son ürünleri, IAPS-CSBE Network tarafından yayın haline getirilecek.

Ana Tema: Bir "Palimpsest" Kent Olarak İstanbul ve Kusurluluk

Dünya sosyo-kültürel, fiziksel, ekonomik, politik ve teknolojik dinamikler çerçevesinde değişirken, kentler de bu değişimin yansıdığı ana mekânlar olarak karşımıza çıkıyor. Kentlerin farklı bağlamsal katmanlardan oluştuğunu ve bunların üst üste, yan yana gelerek, hatta zaman zaman da iç içe geçerek özgün biçimlerini temellendirdiğini söylemek olanaklı ve elbette bu biçimlendirmenin en temel ve en görünür öğesi ise mimarlık.

Kentlerin yanı sıra bu dinamiklerin karşılıklı etkileşimi gündelik hayatı da hızla değiştirip, dönüştürmekte. Bu dönüşümün sonucu ise yeni bir kentsel mekân ve yeni mekânsal pratikler. Süregelen yeniden yapılanma ve değişim sürecinde ise kent ve mimarlık arasındaki dönüşümsel ilişki dramatik bir görünüm kazanıyor. Bu süreçte tekrar tekrar üretilen mekânlar, zamansal ve mekânsal katmanlaşmayı oluşturuyor ve bu zaman-mekân birikmesi, kent değişiminin çözümlenmesi sürecinde incelenmesi ve açıklanması gereken temel bir olgu haline geliyor.

İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Bienali'nin bu seneki teması olarak belirlenen "Kusurluluk", Bienal çerçevesinde İstanbul üzerinden okunmaya çalışılıyor. İstanbul'un kusursuzluktan uzak, belirsiz ve geçici, ancak bir o kadar da heyecan verici halinin çağdaş tasarımın yaratıcı süreçlerine ilham kaynağı olması bekleniyor. Bir Japon konsepti olan "Wabi"ye gönderme yapan tema, süreksizliğin yarattığı geçiciliğin artık ütopyalardan değil gündelik olandan beslenen bir tasarım anlayışına doğru gittiğini söylüyor.

Buradan yola çıkarak; İKSV - Tasarım Bienali Akademi Programı çerçevesinde düzenlenen  "IAPS-CSBE NETWORK" etkinlikler dizisi katılımcılardan, Kusurluluk/Imperfection olarak belirlenen İstanbul Tasarım Bienali temasını yukarıda açıklanan ana tema çerçevesinde yorumlamalarını bekliyor.

Amaç: Kentleşme, küreselleşme ve politik ve teknolojik gelişmelerin toplum, ekonomik yapı ve kentsel çevreler üzerindeki kuvvetli etkisi ile İstanbul'da süregelen dönüşümler, değişen dinamikler ve oluşan yeni mekânsal örüntüleri ve kültürel etkileşimin bağlamı olarak kenti,  İstanbul'u sorgulamak ve sorular sormak.

Anahtar kelimeler: Değişim, dönüşüm, mekânsal ve sosyal diyalektikler, palimpsest, palimpsest kent, İstanbul kenti, Kusurluluk, kusursuzluk, kültür, kültürel kimlik, mimari kimlik, devamlılık


"Makale Seçkisi" Yarışması

IAPS-CSBE Network Etkinlikleri Dizisi kapsamında düzenlenen makale seçkisi yarışmasına; "Bir 'Palimpsest' Kent Olarak İstanbul ve Kusurluluk" teması ile ilişkili olarak, son 5 yıl içinde tez çalışmasını tamamlamış ya da halen çalışmasına devam etmekte olan Mimarlık, İç Mimarlık, Şehircilik bölümleri yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabilecek.

Ödül alan katılımcılardan, 27-28 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleşecek olan 3. IAPS-CSBE Kültür ve Mekân Sempozyumu'nda makalelerinin sunumlarını yapmaları bekleniyor. Ayrıca, seçilen makalelerin yayın haline getirileceği bildiriliyor.

Katılımcıların, 400-600 kelimelik Türkçe ve İngilizce makale özetleri ile birlikte bir sayfalık özgeçmişlerini 7 Eylül 2012 tarihine kadar ilgili e-posta adresine göndermeleri isteniyor. Ön elemeyi geçen özetlerin, 19 Ekim 2012 tarihine kadar İngilizce olarak teslim edilmesi gerekiyor. Seçilen makaleler, A/Z Mimarlık Dergisi 2013 yılı ilk sayısında yayımlanacak.


Yarışma Takvimi
Duyuru: Ağustos 2012
Makale Özetlerinin Teslimi: 7 Eylül 2012
Kabul Edilen Özetlerin İlanı: 21 Eylül 2012
Makalelerin Gönderilmesi: 19 Ekim 2012
Sonuçların Açıklanması: 9 Kasım 2012
3. Kültür ve Mekân Sempozyumu (Sunum, Ödül Töreni – Kolokyum): 27 - 28 Kasım 2012


Bilimsel Komite / Jüri
Semra Aydınlı, İTÜ, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü
Nuran Zeren Gülersoy, İTÜ, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü
Orhan Hacıhasanoğlu, İTÜ, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü
Ahsen Özsoy, İTÜ, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü
Hülya Turgut, İTÜ, IAPS-CSBE Network Eş Koordinatörü
Handan Türkoğlu, İTÜ, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü
Belkıs Uluoğlu, İTÜ, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü

Raportörler
Bihter Almaç, İTÜ, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü
F. Belgin Gümrü, İTÜ, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü


Ayrıntılı bilgi için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :