“3+48 SAAT” Öğrenci Fikir Yarışması

mimarizm.com / 13 Mayıs 2022
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Mimarlık Kulübü ortaklığıyla, ilgili bölümlerin lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen “3+48 SAAT” Öğrenci Fikir Yarışması'nın konusu 20 Mayıs günü yapılacak söyleşi ve eğitim ile ilan edilecek.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Mimarlık Kulübü ortaklığıyla serbest, ulusal ve tek aşamalı olarak, lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışma süreci eğitim ve fikir projesi yarışmasıdır.

Amaç

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Mimarlık Kulübü, Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Kentsel Tasarım, Peyzaj Mimarlığı ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerine, yenilikçi, toplum yararı öncelikli, geleceğe yönelik ya da güncel konulara ilişkin görüş ve tasarımlarıyla katılabilecekleri, 3 saat söyleşi ve eğitim programı, 48 saat yarışma süreci ile sınırlı, FSMVÜ Haliç Kampüsünde ve dijital ortamda gerçekleşecek yarışma düzenlemeyi hedeflemektedir. Deneysel ve özgür düşünme-üretme ortamı olarak yarışmaların enformel bir eğitim alanı olduğu gerçeği gözetilerek; belirli bir konuda, kısa sürede, yoğun motivasyon ile fikirlerin ve alternatiflerin oluşabilmesinin, olgunlaşabilmesinin ve ifade edilebilmesinin önemi vurgulanarak, 48 SAAT Öğrenci Fikir Yarışması kurgulanmıştır. Amaç, günümüz üniversite kampüslerinde yaşamsal sorunlara çözüm aranması, hızlı karar alabilmek, tasarımcı düşünme pratiği ve farklı ortamlarda sunma becerisini geliştirmektir.

Söyleşi ve Eğitim Programı -  20 Mayıs 2022

- 14.00 – 16.00 saatleri arasında öğrenci yarışmaları konusunda söyleşi ve yarışma konusuna dair eğitim gerçekleştirilecektir.

- 16.00 – 17.00 saatleri arasında jüri üyelerimiz 48 saat yarışmasına dair katılımcıların yönelttiği sorulara (yarışmacılar yüz yüze ve çevrimiçi olarak soru – cevap bölümüne katılabilir) yanıt verecek ve 17.00’de 48 saat süreci başlatılacaktır.

Konu

20 Mayıs 2022 tarihinde saat 15.00’de FSMVÜ Haliç Kampüsü Konferans salonunda, FSMVÜ Youtube Kanalında ve yarışma ana sayfasında ilan edilecektir.

Yarışmanın Türü ve Şekli

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Mimarlık Kulübü ortaklığı ile ulusal ve tek aşamalı olarak düzenlenmiş lisans öğrencilerine yönelik fikir projesi yarışmasıdır. Yarışmaya kayıt ve katılım ücretsizdir. Yarışma süreci ve işleyişi dijital ortamda gerçekleşecek olup; yarışma konusuna erişim, teslim gönderimi, sonuçların ilanı ve kolokyum tarihi internet üzerinden yürütülecek ve yayınlanacaktır.

Yarışmaya Katılım Koşulları

Yarışma, Yükseköğretim Kurulu’na bağlı üniversitelerin Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Kentsel Tasarım, Peyzaj Mimarlığı ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü lisans öğrencilerine açıktır. Öğrenciler yarışmaya bireysel olarak katılabilecekleri gibi ekip halinde de katılabilirler. Diğer disiplinlerdeki lisans öğrencileri ancak proje ekibi içinde yer alabilirler. Ancak yukarıda belirtilen bölümlerden en az bir lisans öğrencisinin ekipte yer alması gerekmektedir. Tüm yarışmacıların lisans öğrencisi olmaları ve öğrenimlerini sürdürdüklerine dair öğrenim belgesi sunmaları zorunludur.

Yarışmanın asil - yedek jüri üyeleri, düzenleme kurulunda yer alanların birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın İlanı: 20.04.2022
Söyleşi ve Eğitim: 20.05.2022 Saat:14.00 – 16.00
Konunun Açıklanması: 20.05.2022 Saat:16.00
Soru – Cevap: 20.05.2022 Saat:16.00 – 17.00
Dijital Ortamda Teslim için Son Tarih: 22.05.2022 saat: 17.00
Jüri Değerlendirmesi: 25.05.2022 – 30.05.2022
Sonuçların Açıklanması: 31.05.2022

Kolokyum, ödül töreni ile takvim ve ayrıntılar yarışma sonuçları ile birlikte duyurulacaktır.

Jüri Üyeleri

Asıl Jüri Üyeleri

Ayfer Aytuğ (Prof. Dr. FSMVÜ), Çiğdem Polatoğlu (Prof. Dr YTÜ), Göksenin İnalhan (Doç. Dr. İTÜ), Salih Salbacak (Doç. Dr. FSMVÜ), Selin Yıldız (Doç. Dr. YTÜ), Savaş Ekinci (Dr. Öğr. Üyesi MSGSU), Burcu Balaban Ökten (Dr. Öğr. Üyesi FSMVÜ)

Yedek Jüri Üyeleri

Hakkı Can Özkan (Dr. Öğr. Üyesi FSMVÜ), Semih Serkan Ustaoğlu (Dr. Öğr. Üyesi FSMVÜ)

Raportörler

Özlem Akyol, Arş. Gör. FMSVÜ, Deniz Akyurt Takır, Arş. Gör. FMSVÜ, Serhat Yücel, Arş. Gör. FMSVÜ

Düzenleme

Hakkı Can Özkan, Dr. Öğr. Üyesi FSMVÜ, Semih Serkan Ustaoğlu, Dr. Öğr. Üyesi FSMVÜ, Kudret Doğan, SKS Daire Başkanı FSMVÜ, Buğra Arslan, Mimarlık Bölümü Öğrencisi FSMVÜ

Teslim Günü ve Saatleri

Yarışma konusunun ilanı 20.05.2022 Cuma günü 15.00 saatinde duyurulacaktır. Teslim dokümanları 22 Mayıs 2022 Pazar günü 17.00 saatine kadar, yarışma mail adresi 3_48saatyarisma@fsm.edu.tr ‘a mail atarak teslim edilecektir. Belirtilen teslim saatinden sonra sistem kapanacak ve dosya kabulü yapılmayacaktır.

Sonuçların Duyurulması

Yarışmanın sonuçları yarışma web sitesinde belirtilen tarihte ilan edilecektir.

Ödüller

Birincilik Ödülü: 5000 TL
İkincilik Ödülü: 3000 TL
Üçüncülük Ödülü: 2000 TL
Mansiyon (3 adet): 1000 TL

Kolokyum

Kolokyum tarihi ve saati yarışma sonuçları ile birlikte duyurulacaktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :