ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması - 2022

mimarizm.com / 20 Nisan 2022
ÇEDBİK tarafından, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin sürdürülebilirlik üzerine düşünmesi ve fikirler üretmesi amacıyla düzenlenen Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması "Yeşil Sergi Pavyonu Tasarımı"nın son başvuru tarihi 29 Mayıs 2022.

Yarışmanın Amacı

Sanayi devrimi ile birlikte önemli bir artış gösteren insan kaynaklı müdahaleler gezegenimizin karbon döngüsünü değiştirmiş ve şu an içinde yaşadığımız dönemde iklim krizini gündeme getirmiştir. Küresel ısınmaya neden olan sera gazı salımlarının ciddi bir kısmından sorumlu yapı sektöründe inşa ettiğimiz her bir yapı bu salımı artırırken, mevcut yapılar da enerji kullanımları ile bu döngünün bir parçası olmaktadır. Yapılaşmadan kaynaklanan sera gazı emisyonlarının önemli oranda yüksek olması, sektörün acil olarak üzerine düşeni yapmasını gerekli kılmaktadır. Bu kapsamda standart hale gelmiş üretim metotlarımızı, kullandığımız yapı malzemelerimizi, yani alışkanlık haline gelmiş hemen her konuyu sorgulamamız gerekmektedir.

ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması’nın ikincisi olan yarışmanın konusu sürdürülebilirlikte yenilikçi adımlar temasıyla düzenlenen Yeşil Sergi Pavyonu Tasarımı’dır. Seçilen tasarımların ilk aşamada sanal bir ortamda sergilenmesi, ileriki aşamalarda bu yapıların inşa edilmesi ve ülke genelinde gezici bir sergi ile farklı şehirlerde, noktalarda yeniden inşa edilmesi planlanmaktadır.

Yarışmaya Katılım Koşulları

- Yarışma bireysel ve ekip katılımına açık olup, yarışmacıların her birinin aşağıdaki koşulların tamamına uymaları zorunludur.

- Türkiye ve Yurtdışındaki Üniversitelerin lisans ve lisansüstü, Mimarlık, Mühendislik, Tasarım ve Sanat Fakültelerinde okuyan öğrenciler yarışmaya katılabilirler.

- Yarışmacıların başvuru sırasında lisans veya lisansüstü eğitimine devam ediyor olmaları gerekmektedir. (Lisans öğrenci belgesinin veya yüksek lisans öğrenci belgesinin başvuru sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir.)

- Yarışma üniversitelerin yukarıda yazan bölümlerinin tüm sınıflarına açıktır.

- Yarışma bireysel ve ekip katılımına açık olup, ekipler en fazla 5 kişiden oluşabilir. Ayrıca, bir öğrenci yalnızca bireysel olarak veya sadece bir ekip ile yarışmaya katılabilir.

- Her ekip ve bireysel katılımcı kendine bir ekip ismi (sadece harf ve rakamlardan oluşan 5 haneli bir rumuz) belirleyecektir.

- Yarışmaya katılacak olan tüm ekip üyeleri adına ekip lideri veya bireysel katılımcı yarışmanın son başvuru tarihine kadar başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmak zorundadır. Ayrıca her ekibi temsilen bir ekip başı belirlenmeli formda yer almalıdır.

- Ekipler başvurularını tamamladıktan sonra herhangi bir üye değişikliği yapamayacaktır.

- Yarışma ile ilgili işlemleri hazırlayan, yürüten, sonuçlandıran veya onaylayan Jüri’nin birinci dereceden akrabaları, ÇEDBİK çalışanları ve çalışanların 1. derece akrabaları yarışmaya katılamaz. Bu durumun tespit edilmesi durumunda diskalifiye edilecektir.

- Jüri üyelerinin ve ÇEDBİK çalışanlarının yarışmaya başvuracak olan çalışmaların herhangi bir bölümüne katılmamış olmaları gerekmektedir.

- Yarışma süresince hiçbir yarışmacı jüri üyeleri ve ÇEDBİK çalışanları ile doğrudan temasa geçemez. Proje ve yarışma ile ilgili tüm sorular, Yarışma Takviminde belirtilen sürede sorumlu raportöre iletilecektir.

- Yarışmaya katılan her fikir projesinde özgünlük ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış ya da başka bir yarışmaya katılmamış olması koşulu aranmaktadır.

- Yarışmaya katılım ücretsizdir.

- Yukarıdaki şartların herhangi birine uyulmadığı tespit edilen yarışmacıların ve ekiplerin başvurusu geçersiz sayılacaktır.

Yarışma Konusu

Çevre dostu yapılaşma, çevresel etkileri düşük, sürdürülebilir yapı malzemelerinden oluşan, yapının bulunduğu doğaya özgü koşullara uygun, enerji verimli ve yenilenebilir kaynaklara yönelmiş, çevreci, ekonomik ve sağlıklı ekosisteme duyarlı yapıları temsil eder.  Bu bağlamda tasarlanması öngörülen “Yeşil Sergi Pavyonu Tasarımı” bizi, bir yapı inşa etmenin bir önceki aşamasına götürürken; “yapılacak yapıya gerçekten ihtiyaç var mı?”, “var olan bir yapının ileri dönüşümü ve farklı iklim bölgelerine adaptasyonu nasıl mümkün olur?”, gibi sorular sormaya teşvik eder. 

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 29 Mayıs 2022, Saat:23:59
Proje Teslim Tarihi: 13 Haziran 2022, Saat:17:00
Jüri Değerlendirmesi: 30 Haziran 2022
Sonuçların İlanı: 7 Temmuz 2022

Seçici Kurul (Soyadına göre alfabetik sıra ile): Kübra Avcılar, Ebru Ünver Karaer, Mehmet Sami Kılıç, Gül Koçlar Oral, Yasin Çağatay Seçkin, Ufuk Selvi, Sinan Mert Şener, Gökçe Tuna Taygun, Fatma Rengin Ünver

Raportörler: Furkan Gültekin, Mine Dilmaç

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), zorunlu hallerde Seçici Kurul üyeliklerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Yapılacak değişiklikler www.cedbik.org adresinde yayınlanacaktır.

Ödüller

Birincilik Ödülü: 15.000 TL, LEED Teknik Eğitimleri, GBCI Eğitim Aboneliği, Sektörde Lider Firmalarda Staj İmkânı
İkincilik Ödülü: 12.000 TL, LEED Teknik Eğitimleri, Sektörde Lider Firmalarda Staj İmkânı
Üçüncülük Ödülü: 8.000 TL, LEED Teknik Eğitimleri, Sektörde Lider Firmalarda Staj İmkânı

Mansiyon: (3'er Adet Eşdeğer): 5.000 TL, LEED Teknik Eğitimler, Sektörde Lider Firmalarda Staj İmkânı

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :