2013 Ytong Ulusal Mimari Fikir Yarışması

mimarizm.com / 05 Nisan 2013

'Semt Kültür ve Sosyal Etkinlik Evi' temalı Ytong Mimari Fikir Yarışması'nın son teslim tarihi 12 Temmuz'a ertelendi.

Yarışmayı düzenleyen Türk Ytong Sanayi A.Ş. tarafından yapılan açıklamada;

"Ülkemizde son iki haftadır devam etmekte olan ve mimarlık çevrelerinin de gündemini yoğun biçimde meşgul eden gelişmeleri dikkate alan Yarışma Jürisi, Ytong Mimari Fikir Yarışması: 'Semt Kültür ve Sosyal Etkinlik Evi'nin son teslim tarihinin ertelenerek 12 Temmuz 2013 Cuma saat 17.00 (kargo ile gönderilen projeler için 15 Temmuz 2013 Pazartesi saat 17.00) olarak belirlenmesine karar vermiştir."

denildi.

Türk Ytong Sanayi AŞ, ellinci kuruluş yılı kutlama programı çerçevesinde düzenlediği Mimari Fikir Projesi yarışması ile, mimarlığın düşünce ve tasarım alanına katkıda bulunmayı, mimarlığı ve güzel sanatları desteklemeyi amaçlıyor.

Yarışmanın Konusu
Yarışmanın konusu; İstanbul'da semt ölçeğinde inşa edilmesi düşünülen bir "Semt Kültür ve Sosyal Etkinlik Evi"dir. Bu konuda mimari fikirlerin ve tasarımların elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bilindiği gibi, İstanbul kentinin önemli sorunlarından birisi kentin büyük miktarda göç alması ve buna bağlı olarak nüfusun hızlı artışıdır. Kente göçenlerin kısa sürede kent yaşamına uyum sağlayamamaları, kent yaşamında birbiri ile entegre olamayan farklı sosyal ve kültürel katmaların ortaya çıkmasına ve kentsel ölçekte yaşanan yabancılaşmaya yol açmıştır. Sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla, birlikte yaşamaya, öğrenmeye, üretmeye ve paylaşmaya olanak verecek "Semt Kültür ve Sosyal Etkinlik Evi" birimlerinin yararlı bir işlev üstlenebileceği düşüncesinden yola çıkılmıştır.

Yarışma Alanı
Yarışma alanı için ilke olarak İstanbul'un Anadolu yakasında, Marmara Denizi kıyılarında uzanan alanlar düşünülmüştür. Söz konusu alanların son yıllarda kente kazandırılmaları çabalarına karşın, yeterli derecede ve hak ettikleri biçimde değerlendirilemedikleri görülmektedir. Kıyı alanları, mimarlar açısından gerilimli, kışkırtıcı ve deneyimsel çalışmalara olanak veren, üzerinde farklı fikirlerin üretilebileceği, yaratıcılığı tetikleyen alanlardır. Özellikle, İstanbul'un kıyı alanları, kültürel ve sosyal anlamda kentsel yaşamı ve gelişimi destekleyecek, kent ve mimarlık sorunlarının çözümüne özgün, nitelikli, çağdaş, katılımcı ve estetik katkılar sağlayacak alanlar olarak değerlendirilmiştir. Böylesi bir bakışla, söz konusu kesimde somut bir alan/arazi belirlenebilmesi için farklı yerel yönetim birimlerine başvurulmuş, ancak sınırlı süre içinde kesin bir alan önerisi alınamamıştır. Bu noktada yarışma jürisi, yarışmanın "mimari fikir projesi" olma niteliğini de göz önüne alarak, kentin söz konusu kıyı kesimlerinde "tanımlanan" bir yarışma alanı belirlemeyi yeğlemiştir. Söz konusu arsaya ait veriler şartnamenin ekinde sunulmaktadır.

Asıl Jüri Üyeleri
Dr. Doğan Tekeli, Jüri Başkanı, Y. Müh. Mimar, İTÜ
Acar Avunduk, Y. Mimar, G.S.A
Cengiz Bektaş,  Y. Müh. Mimar, THS-MÜNCHEN
Burak Boysan, Mimar, İTÜ
Ersen Gürsel, Y. Mimar, G.S.A.
Dr. Neriman Şahin Güçhan, Y. Mimar, ODTÜ
Dr. Gül Köksal, Y. Mimar, YTÜ

Ödüller
Birinci Ödül: 35.000 TL
İkinci Ödül: 25.000 TL
Üçüncü Ödül: 20.000 TL
Mansiyonlar (3 adet): 10.000'er TL

Yarışma Takvimi
Yarışmanın ilanı: 04 Nisan 2013, Perşembe
Sorular için son gün: 29 Nisan 2013, Pazartesi
Yanıtların yayımlanması: 06 Mayıs 2013, Pazartesi,
Teslim tarihi: 12 Temmuz 2013, Cuma

Şartnameye ulaşmak için tıklayınız.  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :