'Nude' ile Camın En Yalın Hali Global Markaya Dönüştü

mimarizm.com / 11 Mart 2014

Dünyada herkesin arzulayacağı bir tasarım markası yaratmak amacıyla ünlü tasarımcılar ile işbirliğine giden Şişecam, camın en yalın halini yansıtan 'Nude' koleksiyonunu; Paris, Milano ve Frankfurt'un ardından İstanbul'da tasarım dünyasının beğenisine sundu.  


Şişecam Topluluğu, dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen tasarımcılarıyla, ilk global tasarım markası ‘Nude'u yarattı. Dünyanın en saydam camıyla üretilen koleksiyon, 3 yıllık yoğun bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı. Nude; Ron Arad, Rony Plesl ve Alev Ebüzziya gibi saygın tasarımcıların özel tasarım parçaları ile dikkat çekiyor. 


Dünya prömiyeri, Paris'te düzenlenen Maison&Objet Fuarı'nda yapılan, ardından Milano ve Frankfurt'taki fuarlarda da cam tutkunlarından büyük ilgi gören Nude'un Türkiye lansmanı, İstanbul'da düzenlenen bir basın toplantısıyla gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü ünlü marka danışmanı B.J. Cunnigham'ın yaptığı toplantı, Şişecam Cam Ev Eşyası Grup Başkanı Cemil Tokel, tasarımın dahi ismi Ron Arad ve markanın yaratım-gelişim süreçlerine liderlik eden marka mimarı Yair Haidu' nun katılımıyla gerçekleşti.


İstanbul imzalı global marka...

Global bir tasarım markası yaratmış olmaktan ötürü büyük heyecan duyduklarını ifade eden Şişecam Cam Ev Eşyası Grup Başkanı Cemil Tokel, yeni markada yer alan tasarımların dünyanın en saydam camından üretildiğini; bu nedenle de markaya, camın en yalın halini yansıttığı için ‘Nude' adını verdiklerini açıkladı.


Soldan sağa: Ron Arad, Yair Haidu, Cemil Tokel, B.J. Cunnigham


Tokel, markanın yaratılmasındaki süreci ise şöyle aktardı:

"Nude markasını yaratmak için yola çıktığımızda, üst segmentte global bir marka olmayı hedefledik. Bu nedenle de ünlü tasarımcılarla çalıştık. Emre Bozbeyli'nin yönetimindeki yaratıcı ekipte Ron Arad, Rony Plesl, Alev Ebüzziya ve Ali Bakova gibi dünyaca ünlü tasarımcılar yer aldı. Amacımız, içinde hem Akdeniz sıcaklığını hem de İskandinav yalınlığını barındıran; zamandan bağımsız, modern ve tasarım odaklı bir markaya ulaşmaktı. İstanbul, tüm bunları içinde barındıran bir şehir. Doğu ve Batı'nın buluştuğu bu dünya şehri, markamızın da doğduğu yer oldu ve Nude markalı tasarımların altında ‘Designed in İstanbul' imzası yer aldı."


Sınırları zorlayan tasarıma sınırlı üretim; ‘DecanteRing'

Birbirinden özel tasarımlara sahip Nude markalı parçalardan birinin de Ron Arad imzalı ‘DecanteRing' adlı karaf olduğunu berliten Cemil Tokel, her yıl sadece 365 adetle sınırlı bu koleksiyonla ilgili olarak şunları söyledi:

"Ron Arad'ın bu tasarımını dünyada kimsenin şekillendiremeyeceği düşünülürken bunu, bugüne kadar büyük markaların üreticileri ve ustalarının gerçekleştiremediği bir yöntemle başardık. Bu nedenle, bizim için büyük bir gurur kaynağı olan bu ürünün özel bir yeri var."

            

Ron Arad'ın ‘DecanteRing' isimli karafı, el imalatındaki üfleme yöntemiyle üretilen ve cam ustalığının sınırlarını zorlayan bir tasarım. Ustaların camı, fizik kurallarına aykırı bir şekilde, özel bir yöntemle şekillendirdikleri bu tasarımın ihtiyacı olan mükemmellik; maharet ve tecrübe gerektiriyor ve yapımı uzun bir zaman alıyor. Her bir karafın ustaların ellerinde şekillenerek son haline gelmesi, tam olarak bir gün sürüyor. Bu sebeple yılda sadece 365 karaf üretilecek. Bir koleksiyoner ürünü olan bu karaflar, yılın her bir gününü anımsatacak şekilde 1'den 365'e kadar özel olarak numaralandırılıyor. 

              


"Camı, yemek masasından tüm eve yayıyoruz"

Tokel'in ardından söz alan marka mimarı Yair Haidu , 'Nude' markası ile 21. yüzyıl insanına hitap eden yalın, kullanışlı, net ve saf ürünler yarattıklarını belirtti. Nude'un yeni bir marka için muazzam bir koleksiyona sahip olduğunu söyleyen Haidu, "Cam üreticilerinin çoğu yemek masasını temel alan ürünler sunuyor. Nude markası ile 'food&wine' (yemek&şarap)'ın yanı sıra, tüm mekanlarda kullanılabilecek bir ürün yelpazesi geliştirdik. 

     

           


"Tasarım daha önce varolmayan bir şey yapmaktır"

"Benim için tasarım, daha önce var olmayan bir şeyi yapmaktır. Aynı şeyleri tekrar tekrar yapmakla ilgilenmiyorum" diyen Ron Arad ise, tasarladığı ilk cam koleksiyonunun Nude olduğunu belirtti. Nude için 8 parça tasarladığını anlatan Arad, cam tasarımı ve Denizli'deki cam ustalarına duyduğu hayranlığı ise şu sözlerle dile getirdi:

"Tasarım yapmak genel anlamıyla, maddenin bir işlevi yerine getirmesi için kendi iradeni onun üzerine empoze etmektir. Bu tabii ki duruma göre farklı süreçleri kullanmak anlamına da geliyor. Nude markası ve cam açısından ise, bir kalıba üfleyip onu döndürmekle ilgili... Şişecam'ın el imalatı cam fabrikasına gittiğimde her şeyi fiziksel olarak, bizzat ağızlarıyla camı üfleyerek yapan ustaları gördüm. İşlerine olan saygılarına hayran kaldım. Her biri farklı işler yapıyor. Konuşmadan, büyük bir özenle işlerini yapmalarından çok etkilendim. Ben bir zanaatkar, bir cam üfleme ustası değilim. Kendimi dahiyane şeyler yapan insanlar kadar iyi de görmüyorum. Onlar ne yaptıklarını çok iyi biliyorlar. Çok çalışkan ve olağanüstü zanaatkarlar. Benim mizacım buna uygun değil. Benim yaptığım iş sadece çizim yapmak."

Nude markası için tasarladığı parçalar hakkında da bilgi veren Ron Arad, 'Red or White?' şarap kadehlerinin yaratım süreciyle ilgili şunları söyledi:

"Lüks, şık bir akşam yemeğine gittiğimde tabağın önünde niye o kadar çok şarap bardağı var diye düşünürdüm. Farklı farklı bardaklar şarap eksperleri için, benim için değil. Benim için şarap ya iyidir ya da kötüdür. Bu düşünceden yola çıkarak; her olasılık için farklı bir kadeh yerine, her olasılığa hizmet eden bir kadeh yarattım. Bu nedenle bu Nude serisinin ismi ‘Red or White?' oldu"


Swarovski koleksiyonu da var

Nude markası altında Ron Arad'ın yanı sıra Swarovski koleksiyonu ve Loft ile Classics serileri de yer alıyor. Toplam 6 parçadan oluşan Swarovski koleksiyonu, marka için ayrı bir önem taşıyor. Kristalin doğallığının, Nude marka değerleri ile örtüşmesinden yola çıkılarak tasarlanan koleksiyonda Swarovski taşların yer aldığı parçalar, yalın ve şık çizgileri ile dikkat çekiyor.

Nude markası içinde 'Türk Şarap Kadehleri' koleksiyonu da yer alıyor. Bu koleksiyon, alkollü ve alkolsüz içeceklerde en ideal tasarımları yaratmak amacıyla yola çıkan ve çalışmalarına ilk olarak ‘Türk Şarapları Kadehini Arıyor' projesi ile başlayan önolog, sommelier ve profesyonellerden oluşan 15 kişilik bir uzman ekip tarafından oluşturuldu. Proje kapsamında; Anadolu'ya has üzümlerden elde edilen Narince, Öküzgözü ve Boğazkere şaraplarını en iyi ifade edecek kadehleri tasarlamak için bir çalışma gerçekleştirildi. Nude markası altında dünyanın farklı ülkelerine has üzüm ve şarap türleri için kadehler, ayrıca diğer içecekler çeşitleri için de ayrı ve özel tasarımlar yer alıyor.

             

Nude markalı koleksiyonların yaklaşık yüzde 85'i yurtdışı pazarlarda satışa sunulacak. Başlangıçta üst segment grubundaki katlı mağazalar ile mobilya ve dekorasyon mağazalarını hedefleyen marka, Türkiye'de ise ilk etapta sadece Paşabahçe Mağazaları'nda yer alacak.   

İlk etapta 250 farklı ürünün satışa sunulduğu Nude markasında, ürünlerin yarısı el imalatı, yarısı otomatik olarak üretiliyor. Nude modellerinin yaklaşık yüzde 70'i - bardaklar ve kadehler dahil- mutfak eşyasından oluşuyor. Koleksiyonun yaklaşık yüzde 30'u ise dekoratif objeler.


Tasarımcılar

o RonArad (İngiltere)
o Rony Plesl (Çek Cumhuriyeti)
o Alejandro Ruiz (İtalya)
o Markku Salo (Finlandiya)
o Pentagon Design (Finlandiya)
o Mikko Laakkonen (Finlandiya)
o Alev Ebüzziya (Türkiye)
o Erdem Akan (Türkiye)
o Ali Bakova (Türkiye)
o Koray Özgen (Türkiye)


Koleksiyonlar

Signature: RonArad
Ünlü tasarımcı RonArad'ın imzasıyla toplam 8 ürün tasarlandı:
- ‘DecanteRing' karaf: Üretimi her yıl 365 adetle sınırlı olacak  
- ‘Wine Party': üç farklı kadehten oluşuyor.
- ‘Red or White' bir çift taraflı kullanılabilen kadeh, bir su bardağı ve iki karaftan oluşuyor.

Swarovski:
Bu koleksiyonda Swarovski taşlarının doğallığı, Nude'un yalın çizgisi ile birleşerek ortaya eşsiz ürünler çıkarıyor.

Loft:
Loft ürünleri, zevki modern insanın hayatına taşıyor. Hayatın her alanına yönelik bu tasarım koleksiyonunda ikon vazolar, mum altlıkları, sürahi, yatak odası aynası ve mücevher kutusu gibi dekoratif objeler yer alıyor.

Classics:
El yapımı ve özel makine üretimi bu ürünler, kurşunsuz kristal camdan oluşuyor. Bu koleksiyondaki ürünler, bulaşık makinesinde 200'ün üzerinde yıkamaya dayanıklıdır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :