Fumihiko Maki, AIA Altın Madalyası ile Ödüllendirildi

mimarizm.com / 23 Aralık 2010


Fumihiko Maki, MIT medya laboratuarında. Fotoğraf:  jeanbaptisteparis-Flickr

Japon mimar Fumihiko Maki, Amerikan Mimarlar Enstitüsü (American Institute of Architects - AIA) Altın Madalyası'nın 67'inci sahibi oldu. RIBA Altın Madalyası ile aynı amacı güden AIA Altın Madalyası, ABD sınırları dahilinde mimarların şahsına verilen en büyük ödül olarak kabul görüyor.

Geçtiğimiz yıl AIA Altın Madalyası'na değer görülen Peter Bohlin'in yanı sıra; Frank Lloyd Wright, Renzo Piano, IM Pei ve Cesar Pelli gibi pek çok mimarlık duayeni ödülün önceki sahipleri arasında yer alıyor.

"Japonya'nın yaşayan en seçkin mimarı" olarak nitelenen ve 1960 yılından bu yana pratiğin içinde olan Maki, Japon Metabolist akımının başlıca figürlerinden biri olarak da öne çıkıyor. Maki, ağırlıklı olarak Tokyo'da bulunsa da, eğitimini Harvard ve Cranbrook üniversitelerinde almış olması nedeniyle ABD'de düzenli olarak dersler veriyor.

Maki'nin kadim çalışma arkadaşı Toshiko Mori, AIA Yönetim Kurulu'na yazdığı tavsiye mektubunda, meslektaşı için şu ifadeleri kullandı:

"Fumihiko Maki, Japon köklerini yansıtan, sonsuz bir kalite ve şıklık ile demlenmiş eşsiz bir modernizm tarzına sahip. Onda en çok göze çarpan özellik, tutarlı ve yüksek kaliteye sahip işler ve tarifi zor atmosferler yaratması: Maki'nin binaları insanı, sakin ve güzel bir düşünceye sevk ediyor."

Maki'ye ödülü, AIA'in 2011'de New Orleans'ta düzenlenecek olan uluslararası toplantısında takdim edilecek.

Bu haber, bdonline.co.uk'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :