Doç. Dr. Aydan Balamir "Avusturya Altın Liyakat Nişanı" ile Ödüllendirildi

mimarizm.com / 09 Mart 2011

ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydan Balamir, TBMM Ana Binası ile bakanlıkların da aralarında bulunduğu 15 binanın projesini gerçekleştiren Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister üzerine yaptığı araştırmalar dolayısıyla "Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı"na layık görüldü. Doç. Dr. Balamir ödülünü, ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde düzenlenen törende, Avusturya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Johannes Kyre ve Avusturya Büyükelçisi Heidemaria Gürer'in elinden aldı.

8 Mart 2011 Salı günü Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan habere göre, törende yapılan konuşmalarda şu ifadelere yer verildi:

Genel Sekreter Kyre, törende yaptığı konuşmada, ünlü mimar Clemens Holzmeister'ın cumhuriyetin kuruluş yıllarında TBMM ile çok sayıda bakanlık binasının da aralarında bulunduğu 15 yapıtın tasarımını üstlendiğini anlattı.

Doç. Dr. Balamir'in, Holzmeister üzerine 2001–2005 yılları arasında Ankara, İstanbul ve Viyana'da sergiler düzenlediğini, "Clemens Holzmeister; Çağın Dönümünde Bir Mimar" adlı kitabı kaleme aldığını dile getiren Kyre, böylece ünlü mimarın dünya çapında tanınmasına büyük katkıda bulunulduğuna işaret etti. Ayrıca Balamir'in, Holzmeister'in 125. doğum günü için sergi hazırlığında olduğunu bildirdi.

Genel Sekreter, Doç. Dr. Balamir'e, Holzmeister üzerine yürüttüğü çalışmalarındaki başarılarından dolayı, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fisher tarafından altın liyakat nişanı verilmesine karar verildiğini belirtti.

Ankara Çankaya'da bir caddeye Holzmeister adının verildiğini anımsatan Kyre, yakın zamanda Oran'da bir parka mimarın adının verileceğini, ayrıca TBMM bahçesi önüne de mimarın anısına bir anıt dikilmesi üzerine hazırlıklar yürüttüklerini kaydetti.

Doç. Dr. Aydan Balamir de liyakat nişanını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde almasının ayrı bir önemi olduğunu ifade etti.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ise, ODTÜ öğretim üyesine Avusturya liyakat nişanı verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek yetkililere teşekkür etti.

 

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :