"Deutsche Bank Urban Age Award", 2009'da İstanbul'u Seçti

mimarizm.com / 15 Temmuz 2009
Deutsche Bank, 100 bin Dolar tutarındaki "Deutsche Bank Urban Age Award"u bu yıl İstanbul metropoliten alanı içerisinde yer alan bir projeye verecek. Son başvuru tarihi 11 Eylül 2009 olan yarışmanın ödül töreni 4 Kasım 2009 günü yapılacak.

"Deutsche Bank Urban Age Award'', kentlerde yaşayan dünya nüfusunun yarısının karşı karşıya kaldığı problemlerin farkedilmesi ve yaratıcı çözümlerin desteklenmesi amacıyla veriliyor. London School of Economics ve Alfred Herrhausen Gesellschaft tarafından yürütülen ortak bir proje olan Urban Age'in amacı, dünyadaki büyük ve gelişim açısından önem taşıyan metropollerin kentsel büyümelerini ve bu kentsel büyümelerin ardındaki faktörleri incelemek olarak nitelendiriliyor.

Urban Age'in kentlerde sivil girişimin yeri ve önemini araştırarak, kent yönetiminde yer alması beklenen kentli halkın ortak sorumlulukları ve yer aldıkları oluşumları ortaya çıkarmak. Bu kapsamında New York, Shanghai, Berlin, Johannesbourg, Mexico City gibi birçok kentte konferanslar düzenlendiği gibi, projenin önemli bir parçasını da "Deutsche Bank Urban Age Award" oluşturuyor. Yarışma ile de bahsi geçen oluşumlar ödüllendiriliyor ve girişimlerin süreklilikleri teşvik ediliyor.

Urban Age Ödülü, bölge sakinlerinin gündelik hayatını kolaylaştıran ve yaşam çevresini iyileştiren projeleri gün ışığına çıkarmayı hedefliyor. Kentlileri, yerel yönetimleri, özel sektör kuruluşlarını ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren ödül programı, kentleşme çağı olan 21. yüzyılda halkın, yaşadıkları şehirlerde aktif rol üstlenmelerini ve ortak sorumluluk almalarını teşvik ediyor.2007 yılında Hindistan'ın Bombay (Mumbai) kentinden iki projeye, 2008'de ise Brezilya'nin Sao Paulo kentindeki bir projeye verilen ödüle bu yıl başvuran İstanbul projeleri, yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilecek.

Ödül programının geçerli proje kategorileri şöyle sıralanıyor:
Konut ve barınma
Çalışma ve iş mekanları
Ulaşım
Kamusal alan
Sağlık ve sağlıklaştırma
Eğitim
Kültür
Diğer kentsel yenileme ve dönüşüm girişimleri

İstanbul Metropolitan alanı içerisinde yer alması gereken projeler, farklı paydaşlar arasındaki ortaklık ve işbirliğini de gösterir olmalı. Gerçekleşmiş olması ve kullanıcılarına ve topluma ölçülebilir faydalar sağlaması beklenen katılımların, etnik veya dini değerlere dayalı herhangi bir ayrımcılık içermemesi de bir diğer ön koşulu oluşturuyor.

"Deutsche Bank Urban Age Award"a gönderilecek projeler, aynı zamanda bölge veya yerleşim halkının, iyileştirilmiş fiziksel çevre ve dolayısıyla sosyal refahlarının sağlanması veya arttırılmasını gerçekleştirmeli.

Bu anlamda önemsenen değerlendirme kriterleri şöyle:
Çok aktörlü ortaklıklar oluşturmak
Yerli halka ve bölgede yaşayan topluluklara faydalı, gelişim veya dönüşümler sağlamak
Yaratıcılık ve yenilik
Sürdürülebilirlik
Ortak vizyonları, gerçekleştirilmiş projelere dönüştürebilmek

Yarışmanın jüri üyeleri ise TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Urban Age Direktörü ve London School of Economics Mimarlık ve Planlama Profesörü olan Richard (Ricky) Burdett, TEN Arquitectos & Miller Kurucusu ve Pennsylvania Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Enrique Norten, Washington D.C. Belediye eski Başkanı & Primum Public Realty Trust CEO'su Anthony Williams ile Çaglar Keyder, Behiç Ak ve
Han Tümertekin 'den oluşuyor.Yarışmayı kazanan proje sahipleri Urban Age Projesi kapsamında, para ödülünün dışında, Urban Age'in bir sonraki kenti olan Chicago'ya davet edilerek ve burada gerçekleşecek olan organizasyonu ve yarışmayı kazanan sivil girişim projelerini tanıma fırsatı bulacaklar. Proje sahipleri bu sayede Urban Age ile başlattıkları açılımlarını, uluslararası bir sivil toplum ağına aktarma görevini de birinci elden oluşturabilecekler.

İstanbul törenine davet edilen Sao Paulo kentinin proje birincileri ise, 7 Kasım 2009 tarihinde İstanbul'un dereceye giren proje veya proje sahipleri ile bir workshop buluşması gerçekleştirecekler.

Ödülün verilmesinin ardından İstanbul'da düzenlenecek Urban Age konferansında yerli ve yabancı akademisyenler, politikacılar ve meslek adamları bir araya gelerek İstanbul'un kentsel geleceğini tartışacaklar. Daha önceki yıllarda New York, Londra, Şanghay, Mexico City, Johannesburg, Berlin, Bombay (Mumbai) ve Sao Paulo'da düzenlenen Urban Age konferansı bu yıl İstanbul'un kentleşme sürecini masaya yatıracak.

İstanbul, zengin tarihi geçmişi, bugünü ve geleceğiyle Londra ile beraber Avrupa'nın en büyük megakentleri arasında yer alıyor. İstanbul'un stratejik konumu, Güneydoğu Avrupa, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'nun kentsel yaklaşımlarını anlayabilmek için önemli bir referans noktası oluşturuyor. 5 ve 6 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan konferans, İstanbul'da kentsel büyümeye odaklanan araştırmaları mercek altına alacak ve kıtalararası coğrafi yapısının kenti nasıl Türkiye ekonomisinin merkezi haline getirdiğini irdeleyecek.

Urban Age konferansı, İstanbul'un idari sınırları içindeki çok merkezli büyüme formu, ulusal politikaları, artan toplu taşıma yatırımları, kent çeperlerine konumlanan yeni ticaret ve konut yapılaşmaları üzerinde duracak. Konferansta ayrıca kentsel yaşama katılımın çok kültürlü bir toplumdaki yeri tartışılacak.

Ödül programı hakkında detaylı bilgi edinmek veya başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Urban Age'in resmi internet sitesi için tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :