Designnobis, International Design Awards (IDA)'dan 7 Ödülle Döndü

mimarizm.com / 14 Nisan 2015


Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles kentinde düzenlenen International Design Awards yarışmasının 2014-2015 sonuçları açıklandı. ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi, bu yıl 7 ödül birden kazanarak "Tasarım Oscarları" olarak anılan etkinliğe damgasını vurdu. ODTÜ Teknokent'te yer alan endüstriyel tasarım ve inovasyon merkezinde geliştirdiği ürünlerle dünyanın çeşitli yarışmalarında onurlandırılan ekip, bu yıl gösterdiği performans sonucunda "Ödüllü Şirketler" sıralamasında ilk 5'e yükseldi.

Ödüle layık görülen tasarımlar arasında öne çıkan Solar Taxi elektrikli araç, güneş panelleri sayesinde temiz enerji ile çalışıyor ve şehir merkezlerinde turistik amaçlı kullanımı hedefliyor. Ulaşım kategorisinde iki ödülün birden sahibi olan tasarım, alternatif enerjiyle çalışan geleceğin ulaşım aracı olarak nitelendiriliyor.

Dr. Gürsu ve Designnobis ekibinin geliştirdiği ödüllü ürünler şunlar:

• Solar Taxi: Temiz enerji kullanan Solar Taxi, sakin şehir merkezlerinde ve turistik alanlarda kullanıma uygun, yüksek performanslı hizmet vermek üzere tasarlandı. Güneş enerjisini kullanımının yanında elektrikli olan araç, hafif, ekonomik, güvenli ve çevreci ürün kimliğiyle modern ortamlara uyum sağlarken panoramik manzarası ile ferah bir iç mekan yaratıyor. Katlanabilir koltuklarıyla 5 yolcuya kadar genişleyen esnek iç hacmi, rampa ve çift kapısı ile engelli kullanımı için de erişilebilirlik sağlıyor.Solar Taxi, "Ulaşım ve Alternatif Yakıtlı Araçlar" kategorilerinde 2.'lik ödülü ve mansiyon ile onurlandırıldı.


• Torchia Solar LED Lamba / Şarj Cihazı:
Ana güç kaynağı olarak güneş enerjisini kullanan, dış mekan kullanımına uygun taşınabilir bir acil durum feneri ve şarj ünitesi olan Torchia, aynı zamanda araba kazası veya doğal afet gibi acil durumlarda uyarı vermeye yarayan bir flaş ışığı olarak da kullanılabiliyor.Torchia, "Tasarım Sürdürülebilir Yaşam / Çevresel Koruma" kategorisinde 1.'lik ödülüne layık görüldü.


• Scorpion Lamp:
 Varolan masa lambalarının kafa ve boy ayar mekanizmaları sebebiyle kısa zaman içerisinde istenilen verimde kullanılamaz duruma gelmesi problemine çözüm olarak tasarlanan Scorpion Lamp, mekanizma içermeden muazzam bir aralıkta ayarlanabilen minimalist bir masa aydınlatması.Scorpion Lamp, "Ev Ürünleri-Aydınlatma" kategorisinde 3.'lük ödülü aldı.


Bu üç ödülün yanı sıra; çağdaş kent yaşamına uyumlu taksi istasyonu Taxi Station, "Mimari" ve "Diğer Mimari" kategorilerinde; modüler parçalardan oluşan ve alet kombinasyonları yaratmayı sağlayan inovatif set Modular Hand Tools ise "Dış Mekan ve Egzersiz Ekipmanları - Bahçe Mobilya ve Aksesuarları" kategorisinde mansiyon ödüllerine layık görüldü.Geçtiğimiz 8 yıl içerisinde 135 tasarım ödülüne layık görülen Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi, inovatif ve vizyoner projeleriyle katma değer yaratan ürünler geliştirmeye devam ediyor.

Ödül alan tasarımlara aşağıda yer alan bağlantılardan ulaşılabilir:
http://idesignawards.com/winners/winners.php?compNum=IDA+14
http://idesignawards.com/winners/hmention.php?compNum=IDA%2014


İlişkili Haberler
Marka Oluşum Süreci ve Ödüller Üzerine
İlişkili Haberler
İnovatif ve Çevreye Duyarlı Projeler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :