Designnobis, Çevre Oscar’larına Yenilerini Ekledi

mimarizm.com / 11 Temmuz 2014

                     


Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenmekte olan Green Dot Awards'un 2013 yılı sonuçları açıklandı.


Ulaşım, mimarlık, ürün ve hizmet alanlarında yılın en sıradışı çevreci proje ve çalışmalarını ödüllendiren ve ‘Çevre Oscar'ları' olarak da bilinen yarışmada, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi, ‘Infinite Light' ürünü ile birinciliğe layık görüldü.

Geri dönüşüm, atık malzeme kullanımı ve sürdürülebilir enerji gibi alanlarda yenilikçi yaklaşımlar getiren ekibin Infinite Light Pet Şişe Kandili projesi, düşük gelirli kırsal hane halklarının, evlerini kolayca aydınlatabilmesini sağlıyor."Yenilebilir enerji tüketmesi ve kullanılmış pet şişeleri tekrardan döngüye sokması" ile sosyal bir inovasyon oluşturan tasarım, Diğer Ürünler (Other) kategorisinde birincilik ile ödüllendirildi.


Birinciliğe 4 mansiyon eşlik etti

Hakan Gürsu liderliğindeki Designnobis ekibi, böylelikle bu yıl ürün dalında verilen ödüllerden birincilik yakalarken; Konsept kategorisinde yarışan ve bireylerin kendi başlarına kullanılmış pet şişeler ile inşa edebileceği hayvan barınağı olan Animal Shelter; yine Konsept kategorisinde yarışan ve güneş enerjisi ile şarj olan ışıklı olta yemi SolarRap, Endüstriyel Ürünler kategorisinde yarışan ve 5 yaşından büyük çocukların yaratıcılığını geliştirirken onları sayısız hayvanla tanıştıran Creative Wooden Creatures ve Kamu Ürünleri kategorisinde yarışan güneş enerjisi ile çalışan eko-telefon kulübesi SolBooth da mansiyon ile ödüllendirildi.

2008 yılından bu yana düzenlenen Green Dot Awards yarışmaşında her yıl düzenli olarak ödül alan ekip, sürdürülebilir başarısı ile uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.


Ödül alan tasarımlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir:

- Infinite Light

- Animal Shelter

- SolarRap

- SolBooth  

- Creative Wooden Creatures


İlişkili Haberler
Marka Oluşum Süreci ve Ödüller Üzerine
İlişkili Haberler
İnovatif ve Çevreye Duyarlı Projeler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :