23. Altın Çekül 'Yapı Ürün Ödülü' Sahibini Buldu

mimarizm.com / 21 Nisan 2015


Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve Türkiye'nin yapı malzemesi alanındaki ilk ürün ödülü olan Altın Çekül 'Yapı Ürün Ödülü 2015', 38. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'un açılış töreninde sahibini buldu. Bu yılın ödülünü 'Kale İnce Kesitli Lavabo' aldı.


YEM Ödülleri Projesi kapsamında 23. kez verilen Altın Çekül 'Yapı Ürün Ödülü'ne, Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi AŞ'nin Kale İnce Kesitli Lavabo isimli yapı ürünü değer bulundu. Altın Çekül 'Yapı Ürün Ödülü'nü Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Genel Müdürü Tolga Türkanık ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer birlikte takdim ederken; Yapı Ürünleri Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bahadır Kayan ve Ar-Ge Merkezi Müdürü Kaan Kayacı, Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi AŞ adına ödülü teslim alan isimler oldu.

Jüri değerlendirme süreci

Yrd. Doç. Dr. Cem Altun (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Ali Bakova Design), Prof. Dr. Hasan Şener (Yük. Müh. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi) ve Prof. Dr. Onuralp Yücel'den (İTÜ, Metalurji ve Malzeme Müh. Böl.) oluşan seçici kurul, başvuruda bulunan ürünleri 'yapı'da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık sağlaması, malzemenin üretiminde, yapılardaki uygulamasında ve binanın kullanım sürecinde enerji tasarrufu sağlaması, üretim ve kullanım süresince çevreye ve sağlığa zararlı bir yönü olmaması ve üretimde yerli kaynakların ağırlıklı olarak kullanılması kriterleriyle değerlendirdi.

Başvuran ürünler arasında, ülkemizde süregelmekte olan altyapı ve üstyapı yatırımlarının ürün ve proses geliştirmede ilgili faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve firmalara özendirici etkilerinin devam ettiğini ifade eden Altın Çekül 2015 seçici kurulu, Ar-Ge desteklerinin uluslararası alanda rekabet edebilir düzeyde bilgi birikimine, yenilikçi ürün ve teknoloji geliştirme çabalarına katkı yaptığının önemini vurgulamıştır. Çağdaş yapımın gelişmesine katkı sağlayacak ürün ve süreçlerin artmasını temenni eden kurul üyeleri, yapı ürünlerinde tasarımcıların rolünü ön plana çıkaran 'bitmiş ürün' çeşitliliğinin gerekliliğinin altını çizerken; tasarım-üretim-pazarlama-uygulama-kullanım aşamalarının bütünsel ele alınmasını vurguladı.


Kale İnce Kesitli Lavabo

Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi AŞ tarafından önerilen Kale İnce Kesitli Lavabo, üretim sürecinde sağlamış olduğu hammadde ve enerji tasarrufu, çevreye duyarlı bir üretim prosesi ve ürünün hafiflemesiyle birlikte nakliye ve montaj aşamasında tasarruf sağlaması, yerel hammaddeleri yoğunluklu olarak kullanması, ince kesitli lavabo inovasyonu ve yüksek darbe dayanımı ile estetik çözümlerdeki düzeyi yükseltmesi ve maliyeti düşürmesi nedenleriyle olumlu bulundu. Jüri değerlendirmesinde, yerel hammadde kullanımı oranının yüksek olmasına rağmen, gelecekte ürünün tamamının yerel kaynaklardan sağlanması, armatür, gider, dolu savağı gibi işleve yönelik ürünlerin lavabo ile birlikte geliştirilmesi temennisinde bulundu. Bu değerlendirmelerle Kale İnce Kesitli Lavabo isimli yapı ürünü, Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2015'e değer görüldü.

Altın Çekül 'Yapı Ürün Ödülü', yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Yapı-Endüstri Merkezi hizmetlerinden yapı malzemesi alanında sektörün vazgeçilmez başvuru kaynağı olan Yapı Kataloğu, bu amaçlar doğrultusunda Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" katılımcı firma ürünlerine dijital platformlarında yer veriyor.


Jüri tutanağı için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :