2015 Işık Yılı Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 18 Nisan 2016
Köklü dış aydınlatma şirketi Schréder’in desteklediği ‘Işık-Mekan-İnsan’ temalı fotoğraf yarışmasının ödül töreni 14 Nisan Perşembe günü İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Birincilik ödülünü Aytül Akbaş adına oğlu aldı.

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu üyesi olarak faaliyetlerini sürdüren Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) işbirliğiyle, “UNESCO 2015 Uluslararası Işık Yılı” kapsamında düzenlenen “Işık-Mekan-İnsan” temalı fotoğraf yarışmasının ödülleri İstanbul Sanayi Odası (İSO), Odakule Büyük Meclis Salonu’unda gerçekleştirilen ödül töreninde sahiplerini buldu.

Farklı meslek gruplarından kişilerin yanı sıra üniversiteli gençlerin de yoğun ilgi gösterdiği ulusal fotoğraf yarışmasına 5640 eser katıldı. Eserlerden şartnameye uygun olduğu belirlenen 5506 fotoğraf, ATMK Yönetim Kurulu ve TFSF temsilcilerinin yer aldığı seçici kurul tarafından, fotoğraf teknik uygunluğu kadar, içeriğinde yapay ışığın, bulunduğu yapının, mekanın, yüzeyin ya da çevrenin kullanım amacı, kullanıcıları, mimarisi, kent kimliği ile doğru yönde ilişki kurması, kalite ve anlam katması gibi farklı yönleri ile değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda yarışmanın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenirken, bunların dışındaki 20 eser de sergilenmeye değer bulundu. 

Schréder ‘Işık Yılı’nı fotoğraflarla gelecek nesillere taşıyor

Schréder Aydınlatma Genel Müdürü Zeynep Akkaya, UNESCO 2015 yılı Işık Yılı Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın gümüş sponsoru olduklarını ifade ederek, “Fotoğraf sanatının da olmazsa olmaz unsuru olan ışık konusunda ATMK’nın 2015 ‘Işık Yılı’nı gelecek nesillere taşıyacak fotoğraf yarışmasında bu sanatı desteklemekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. 2015 yılında aydınlatmanın önemine dikkat çekmek üzere birçok proje ve aktivite gerçekleştirildiğini hatırlatan Akkaya, “Aydınlatma günlük yaşamın önemli parçalarından biri. Güvenlik, trafik, sosyal yaşam, şehir güzelliği, mimari gibi daha birçok alanda aydınlatma önem taşımakta. Bu sebeple aydınlatmanın önemine dikkat çeken bu projede yer almaktan çok mutluyuz” dedi.

“Işık-Mekan-İnsan” temalı fotoğraf yarışmasının kazananlarının açıklandığı ödül töreninde birincilik ödülü, “Mekan-insan” adlı çalışmasıyla Kocaeli’nden Aytül AKBAŞ’a verilirken; ikincilik ödülü, “Madenci” adlı çalışmasıyla Ankara’dan Hüseyin TÜRK’ün oldu. Kocaeli’nden Mustafa GEZER ise “Havuz” adlı çalışmasıyla üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı. Ödül olarak birinciye 4 bin lira, ikinciye 2 bin 500 lira, üçüncüye bin 500 lira ve sergilenmeye değer bulunan 20 eser için de sahiplerine 250 lira verildi.

Mekan - İnsan, Aytül Akbaş“Mekan - İnsan”​, Aytül Akbaş

Madenci, Hüseyin Türk“Madenci”​, Hüseyin Türk

Havuz, Mustafa Gezer“Havuz”, Mustafa Gezer


Sergi 27 Nisan’a kadar İSO Odakule Sanat Galeri’nde

Amacı ışık konusundaki farkındalığı artırmak, ışığın hayatımızdaki önemine vurgu yapmak, doğru aydınlatma konusunda toplumu bilinçlendirmek olarak tanımlanmış olan “UNESCO 2015 Uluslararası Işık Yılı”nın izlerinin 2016’ya fotoğraf sanatı aracılığı ile aktarılacağı, belge niteliğindeki eserlerin toplumla paylaşılacağı sergi, 14 – 27 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul Sanayi Odası (İSO) Odakule Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerine açık olacak.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :