ATMK, 2015 Işık Yılı Anısına Fotoğraf Yarışması Düzenliyor

mimarizm.com / 27 Ocak 2016
Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK), UNESCO tarafından “Uluslararası Işık Yılı” olarak ilan edilen 2015 yılının anısına “Işık-İnsan-Mekan” temalı ulusal bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Son başvuru tarihi, 8 Mart 2016.

Türkiye’de aydınlatma alanında çalışmaları özendirmek, yürütmek ve desteklemek üzere farklı görevler üstlenen Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK), kurulduğu günden itibaren sektör paydaşlarının desteği ile çeşitli etkinliklere imza atıyor.

CIE-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu üyesi olarak faaliyetlerini sürdüren ATMK, UNESCO tarafından “Uluslararası Işık Yılı" (International Year of Light) olarak ilan edilen 2015 yılının anısına “Işık-İnsan-Mekan” temalı ulusal bir fotoğraf yarışması düzenliyor. 

Yarışmanın Konusu

2015 Işık Yılı Ulusal Fotoğraf Yarışması'nın teması; "Işık-Mekân-İnsan"dır. Aydınlatmanın temeli ışık, yaşamımızda olduğu gibi fotoğraf sanatının da ayrılmaz bir parçasıdır.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK)'nın bu yarışma ile hedefi, fotoğraf sanatına katkının yanı sıra ışık konusundaki farkındalığı artırmak, ışığın hayatımızdaki önemine vurgu yapmak, kullanıcıyı doğru aydınlatma konusunda bilinçlendirmek, konu hakkında ilgiyi canlı tutmak ve günümüz iletişim çağında değeri giderek yükselen fotoğraf sanatı aracılığıyla bu yılın izlerinin 2016'ya aktarıldığı, hatırlarda kalıcı belgesel nitelikte eserleri toplumla paylaşmaktır.

Yarışmaya sunulan eserlerde, iç mekân ya da dış mekân olarak iletilen karelerde fotoğraf teknik uygunluğu kadar, içeriğinde; yapay ışığın, bulunduğu yapının, mekânın, yüzeyin ya da çevrenin kullanım amacı, kullanıcıları, mimarisi, kent kimliği ile doğru yönde ilişki kurması, kalite ve anlam katması gibi çeşitli yönlerden de değerlendirilecektir.

Seçici Kurul
Banu MANAV (ATMK YK üyesi)
Ersin ALOK (Fotoğraf Sanatçısı)
İbrahim ZAMAN (Fotoğraf Sanatçısı)
Nergiz ARİFOĞLU (ATMK YK üyesi)
Rengin ÜNVER (ATMK YK Başkanı)
Tanju AKLEMAN (İFSAK YK Başkanı)
Ufuk DUYGUN (YTÜ Öğretim Görevlisi)
Seraceddin AYYILDIZ (TFSF Temsilcisi)
Yarışma Sekreteryası: Nimet KAMİL

Ödüller
1.lik Ödülü: 4.000 TL
2.lik Ödülü: 2.500 TL
3.lük Ödülü: 1.500 TL
Sergilemeler (en fazla 20 adet): 250'şer TL

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 8 Mart 2016, saat 23.00 (TSI)
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 15 Mart 2016
Sonuçların Açıklanması: 25 Mart 2016
Ödül Töreni, Sergi ve Kokteyl: Nisan 2016 (Gün ve saat ATMK web sayfasında ilan edilecektir.)


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :