XII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri

mimarizm.com / 08 Ocak 2010
Türkiye'de mimarlık mesleğini ve kültürünü geliştirme hedefiyle gündem yaratan ilk kurumsal girişim olan "Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri", TMMOB Mimarlar Odası tarafından ilk kez 1988 yılında, Mimar Sinan'ın 400. ölüm yıldönümü anısına düzenlenmişti. Ödül programının 2010 ayağı için ise adaylık süreci başladı.

Bugüne kadar gerçekleşen 11 dönemde, 1.511 eserin katıldığı programda, öncü nitelikteki çalışmaları nedeniyle 97 eser ve 34 kişi / kuruluş çeşitli dallarda ödüllendirildi.

Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, başarılı genç mimarların ortaya çıkmasına katkıda bulunduğu gibi, Türk mimarlarının yurtdışında tanıtımına da olanak sağlıyor. Türkiye'yi yurtdışında temsil etmek üzere Mimarlar Odası'ndan aday gösterilecek mimarlar ve eserler, ödül alanlar veya ödül adayı olanlar arasından seçiliyor: Uluslararası ödül programlarına katılan adaylar ile çeşitli uluslararası sergileri oluşturan mimar ve eserler bu yolla belirleniyor. Böylelikle, yurtiçinde ve yurtdışında Türkiye mimarlığını başarıyla temsil eden eser ve mimarların farklı platformlarda tanınırlığı amaçlanıyor; mimarlık eserinin kamusallığının artırılması, mimarın hak ve sorumluluklarının tanınması ve mesleki pratiğin ayrıntılarının yaygınlaşması süreçleri destekleniyor.

Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nin 2010 ayağında değerlendirme, iki ana başlık altında gerçekleştiriliyor. Verilecek olan "Büyük Ödül" (Sinan Ödülü) dışında Başarı Ödülleri de dağıtılıyor. Büyük Ödül, tüm meslek hayatı boyunca verdiği eserleri ve mimarlığa geçen hizmetleri nedeniyle bir mimara veya ortak çalışan mimarlara verilecek. "Mimarlığa Katkı Dalı", "Yapı Dalı", "Proje Dalı" ve "Fikir Sunumu Dalı" olmak üzere dört kategoriye ayrılacak olan Başarı Ödüllerinden Yapı Dalı, "Yapı", "Koruma-Yaşatma" ve "Çevre" olmak üzere üç alt kategoride değerlendirilecek.

Büyük Ödül, Mimarlığa Katkı Dalı ve bu programa eş zamanlı olarak yürütülen Anma Programı için kişi(ler) / kurum(lar) başkaları tarafından aday gösterilebiliyor. Ancak diğer dallar için kişisel başvuru aranacak.

Mimarlar Odası'na kayıtlı her mimarın katılabileceği sergiye, ilgili kamu kuruluşları, kurumlar, şirketler, üniversite öğrencileri ve araştırmacılar da bireysel veya ekip olarak katılabiliyor.

XII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nin seçici kurulunda şu isimler yer alıyor: Boğaçhan Dündaralp, Namık Günay Erkal, Nevzat İlhan, Hüseyin Kahvecioğlu, Doğan Tekeli.

Takvim
Teslim Tarihi: 1 Mart 2010
Ödül Töreni ve Sergi Açılışı: 16 Nisan 2010
Ankara, Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde Sergi Açılışı: 16-30 Nisan 2010
MO İstanbul Büyükkent Şubesi'nde Sergi Açılışı: 3-28 Mayıs 2010
İzmir Atatürk Kültür Merkezi'nde Sergi Açılışı: 4-11 Ekim 2010

Ödül programı hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :