19. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü”ne Başvurular Başladı

yapi.com.tr / 12 Ocak 2011
2011'in en iyi yapı malzemesini belirleyecek olan, yapı sektörünün en büyük ödülü Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü"ne başvurular başladı. YEM Ödülleri Projesi kapsamında verilecek olan 19. Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" ile, Türk yapı sektörünün 2011 yılındaki en iyi yapı malzemesi seçilecek. Ödüller, Türkiye'nin ve bölgenin en büyük yapı buluşması 34. Uluslararası Yapı Fuarı/Turkeybuild İstanbul'da sahiplerini bulacak.

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 19 kez verilecek olan Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" ile, Türk yapı sektöründe 2011 yılının en iyi ürünü seçilecek. Ödül programı, yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabileceği ödüle aday olacak ürünlerin, öncelikle "yapı"da yer alması ya da yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması koşulu aranıyor. Sonraki aşamada ürünler; üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye ve sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların kullanılması kriterlerine göre değerlendiriliyorlar.

Başlangıcından 2007 yılına kadar Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük yapı buluşması olan "Yapı Fuarı/Turkeybuild İstanbul"a katılan firmaların ürünleri arasından seçilen Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü", son dört yıldır YEM Ödülleri Projesi kapsamında ulusal katılıma açıldı.

Seçici Kurulu; Yrd. Doç. Dr. Cem Altun (Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı), Erdal Özyurt (Mimar, Norm Mimarlık),  Prof. Dr. Hasan Şener (Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi)'dan oluşan 19. Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü"ne katılım için aşağıda belirtilen koşullara ve ölçütlere uyulması isteniyor.

Başvuru Koşulları
Ödüle, Türkiye'de yapı malzemesi üreten tüm firmalar başvurabilir. Aynı firma birden çok ürününü aday gösterebilir.

Değerlendirme Ölçütleri
1.
Önerilen ürünün "yapı"da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması
2. Üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık sağlaması
3. Malzemenin üretiminde, yapılardaki uygulamasında ve binanın kullanım sürecinde enerji tasarrufu sağlaması
4. Üretim ve kullanım süresince çevreye ve sağlığa zararlı bir yönü olmaması
5. Üretimde yerli kaynakların ağırlıklı olarak kullanılması

Başvuru ve Değerlendirme Süreci
Ödüle başvuracak firmaların, ürünlerinin teknik niteliklerini belirleyen belgeleri, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosyayı ve ürünün örneğini, Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" başvuru formu ile birlikte en geç 11 Nisan 2011 günü, saat 17.00'a kadar Yapı-Endüstri Merkezi'ne teslim etmeleri isteniyor.

Belirlenen değerlendirme gününde ise, firma yetkililerinin de hazır bulunarak, kendilerine verilen süre içinde aday gösterdikleri ürün ile ilgili kısa bir sunum yapmaları ve seçici kurul üyelerinin sorularını cevaplandırmaları gerekiyor.

Ödül Kategorileri

Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü":
Belirlenen ölçütlere uygun en üst düzeye sahip olan, en iyi yapı ürününe verilir.

Gümüş Çekül "Yapı Ürün Ödülü":
Katılan adaylar arasında son elemeye kalan ürünler arasından biri, teşvik/özendirme amacı ile ödülü almaya hak kazanır.

Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" Takvimi
Duyuru:
Ocak 2011
Son Başvuru ve Teslim Tarihi: 11 Nisan 2011 günü, saat 17:00
Seçici Kurul Toplantısı: 18-19 Nisan 2011
Sonuçların Açıklanması: Yapı Fuarı/Turkeybuild İstanbul 2011 (27 Nisan – 1 Mayıs 2011)

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için YEM Ödülleri internet sayfasını ziyaret edebilir veya e-posta gönderebilirsiniz. 1991 yılından bu yana Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" kazanan firma ve ürünleri görmek için tıklayınız.


Yapı-Endüstri Merkezi "Yapı Dünyasının Bilgi Merkezi" 
Yapı-Endüstri Merkezi, yapı malzemesi ve teknolojisi alanında çalışan bir bilgi merkezidir. 1968'den beri yapı sektöründe mal ve hizmet üreten kuruluşlar ile yine bu sektörde çalışan profesyonel yöneticiler, mimarlar, mühendisler, müteahhitler ve yapı malzemesi kullanıcısı tüm kesimlere hizmet vermektedir. Yapı malzemeleri ve teknolojilerinin sergilendiği Yapı Fuarları/Turkeybuild ve Ekodünya Fuarı, Yapı Bilgi Merkezi, YEM Yayın ile yayınladığı sektörel yayınları, YEM Kitabevi, yıl bütününe yayılan çeşitli organizasyonları, 2001'den bu yana hizmet veren kapsamlı ve uzmanlaşmış portalı yapi.com.tr, mimarlık ve tasarım yayın platformu mimarizm.com, sanal ortamdaki mimarlık müzesi mimarlikmuzesi.org ve daha pek çok ürünü ile sektörün temel taşlarından birini oluşturmaktadır.
 
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :