YEM Ödülleri Sahiplerini Buldu

Filiz YAVUZ / 10 Nisan 2008
 

 

Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) 40. Kuruluş Yıl Dönümü kapsamında, YEM'in birikimini topluma aktarmak ve Türkiye'de mimari çevreye duyulan ilgiyi arttırmak amacıyla ilk kez düzenlenen YEM Ödülleri, sahiplerini buldu.

YEM Medya Onur Ödülü, YEM Mimarın İlk Yapısı Ödülü, YEM Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü, YEM Mimari Tasarım Ödülü olmak üzere dört ana kategoride düzenlenen
YEM Ödülleri, mimarlık camiasını biraraya getiren YEM 40. Kuruluş Yıldönümü kutlama gecesinde (10 Nisan 2008) verildi.Doğan Hasol, Doğan Hızlan


YEM Medya Onur Ödülü

Nuri Çolakoğlu, Oktay Ekinci, Betül Mardin, Doğan Tekeli ve Bülend Tuna'dan oluşan seçici kurul, adayları mimarlık topluluğu dışında medya aracılığı ile fiziksel çevre ve mimarlık konularına duyarlılık göstermek ve bu konularda haber yapmak, kamuoyu oluşturmak kriterlerine göre değerlendirdi.

Türkiye'de kentsel duyarlılığın medya sözcülerine verilen ilk ve tek ödül olma özelliğini taşıyan YEM Medya Onur Ödülü'nün sahibi, bir edebiyat ve sanat eleştirmeni olarak, mimarlığın özellikle kültür ve sanat yönüyle gündeme getirilmesine katkıda bulunması ve yazıları ile mimarlık tartışmalarının da sanatsal bir içerik kazanmasına çaba göstermesi nedeniyle Doğan Hızlan oldu. Ödülünü Doğan Hasol'un elinden almak için sahneye gelen Hızlan, ödülün kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını ifade ederek şunları söyledi; "Kitap çıkaran her yer benim için kutsaldır. YEM'in eski bir izleyicisiyim. Mimarlıktan anlamam, ama mimarlığın kent için çok önemli olduğunu biliyorum. Dolayısıyla, alanım dışında beni bu ödüle layık gören Juri üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum."

Doğan Hasol, Yalçın Bayer, Melih Aşık


YEM Medya Onur Jüri Özel Ödülü'ne ise, Türkiye'de kent dokusunun bilim dışı ve toplum yararın gözetmeyen planlama ve imar kararlarıyla bozulması ve kent hukukunun göz ardı edildiği, çevreye, kültürel dokulara, mimarlık ve şehircilik ilkelerine aykırı yapılaşma kararları karşısında gösterdikleri duyarlılık ve aynı yöndeki mimari muhalefete basında verdikleri destek ve katkılar nedeniyle Melih Aşık ve Yalçın Bayer layık görüldü.

YEM Mimarın İlk Yapısı Ödülü

Kentlerimizdeki nitelikli yapı stoğunun artması, genç tasarımcıların yenilikçi fikirlerinin işveren ve kullanıcılarla buluşmasını teşvik etme amacı taşıyan YEM Mimarın İlk Yapısı Ödülü, son beş yıl içinde ilk yapısını tamamlamış olan iki mimar; İstanbul'daki NP12 Evleri ile Boğaçhan Dündaralp ve Konya'daki Çatalhöyük Koruganı ile Sinan Omacan tarafından paylaşıldı.

İhsan Bilgin, Ülkü Arıoğlu, Boğaçhan Dündaralp, Sinan Omacan


YEM Mimarın İlk Yapısı İşveren Ödülü ise daha önce inşa edilmiş yapısı bulunmayan genç mimarlarla işbirliği yaparak, başarılı yapıların gerçekleştirilmesine olanak veren Çatalhöyük Koruganı'nın işvereni Kültür Bakanlığı Çatalhöyük Araştırma Proje Başkanı olan HODWER ve NP12 Evleri'nin işvereni Yapı Konut A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ülkü Arıoğlu'na verildi.

YEM Mimarın İlk Yapısı Ödülü Seçici Kurulu'nda, Emre Arolat, Prof. Dr. İhsan Bilgin, Behruz Çinici, Ayşe Hasol Erktin ve Orhan Şahinler bulunuyor.

Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü

M.S.G.S.Ü'den Mimar Prof. Dr. Halit Yaşa Ersoy, Parlak Kırmızı'dan Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Tanju Özelgin, İTÜ'den Mimar Prof. Dr. Hasan Şener, İTÜ'den İnşaat Müh. Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir ve TMMOB Mimarlar Odası Yapı Malzemesi Komite Başkanı İbrahim Uysal'dan oluşan seçici kurul ürünleri üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlaması, çevreye, sağlığa zararlı yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların kullanılması kriterleri bazında değerlendirdi.Jüri yaptığı açıklamada Çimsa Çimento San. ve Tic. A.Ş.nin, ISIDAÇ 40 - Kalsiyum Aluminatlı Çimento'nun yerli teknoloji ile üretilmesi, sektörde yaygın kullanım alanı bulması, özgün üretime dayanması, tek başına kullanım alanı olduğu gibi başka malzemelerin bileşeni olarak kullanıldığında geniş açılımlar sağlaması, refrakter uygulamalarında kullanılabileceği gibi katkı maddeleri üretiminde ve hızlı sertleşmenin gerekli olduğu yerlerde gereksinim duyulması gerekçeleriyle ödüle layık görüldüğünü söyledi.

Teşvik Ödülü Mardav Yalıtım ve Sanifoam Sünger'in Altın Çekül Teşvik Ödülü ise, yerli teknolojiyle üretilmesi, hammaddesinin önemli bir bölümünün atıklardan oluşması, yaşam çevresi için önemli bir alan olan akustik konfor konusunda Türkiye'deki bilinçlenmeye katkıda bulunacak hem ürün hem de kullanım açısından bütünsel bir çözüm önermesi, üretim uygulama ve kullanım süreçlerinde yarattığı katma değer ve sağladığı akılcı yaklaşım konusundaki olumlu nitelikleri nedeniyle Bluesafe Prosonic ürünü ile Mardav Yalıtım ve Sanifoam Sünger'in oldu.

YEM Mimari Tasarım Ödülleri

Son dönem Türk Mimarlığı adına nitelikli bir seçkiye dikkat çekmek amacı taşıyan YEM Mimari Tasarım Ödülü için on beş yıl içinde (2003 –2007 yılları arasında) yapımı tamamlanmış olan nitelikli yapılar ön elemeden geçirilerek, internet üzerinden oylamaya sunuldu. 3.000'in üzerinde ziyaretçinin oyladığı yapılardan en çok oy alarak YEM Mimari Tasarım Ödülleri'ne almaya hak kazanan isimler şunlar oldu; Ortadoğu Teknik Üniversitesi MATPUM Binası ile Abdi Güzer, Beysukent'te Konut ile Ven Mimarlık'tan Gül Güven, Akfırat Belediye Binası ile Geyran Mimarlık'tan Kenan Geyran, Esenboğa Havalimanı ile Ercan Çoban, Suzan Esirgen, Süleyman Bayrak, Ahmet Yertutan ve L Binası ile Onur Özsoy, Yüksel Öztürk, Kıvanç Gürtaş.

YEM Mimari Tasarım Ödülleri seçkisi www.yemodul.com adresinden izlenebilir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :