THECATWORK / theCreativeArchitecturalTeamwork

Aslıhan A. Erkmen / 25 Nisan 2022
Mimarlık ve iç mimarlık alanlarında tasarım ve proje yönetimi yapan THECATWORK kurucu ortakları Büşra Koçak ve Berk Arinç Çat Kapı konuğumuz oldu.

Covid-19 süreci sebebiyle fiziksel olarak gerçekleştiremediğimiz Çat Kapı röportajları çevrimiçi olarak devam ediyor. 18 Nisan Pazartesi günü gerçekleşen röportajın konukları THECATWORK / theCreativeArchitecturalTeamwork kurucu ortakları Büşra Koçak ve Berk Arinç oldu.

Çalışmaları arasında yurtiçi ve yurtdışında konut, otel, alışveriş merkezi, ofis binaları gibi farklı ölçeklerde projeler bulunmaktadır. Üretimlerinin gerçeklik ile kurduğu güçlü bağ ve bu gerçekliğin üzerinden elde ettiği başarılar ile tasarım motivasyonunu artırarak çalışmalarına devam etmektedir. 

Petra The Flooring Co. desteğiyle gerçekleşen söyleşinin kısa başlıklarını buradan okuyabilir, tamamını ise YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Öncelikle sizleri kısaca tanıyalım.

Büşra Koçak: 2007 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık Bölümü’ne başladım. Eğitimim devam ederken 3. sınıftayken İtalya’da Bologna Üniversitesi’nde Erasmus değişim programına katıldım. Bu süreçte okulda stajlar yapıyordum, çeşitli workshoplara katılıyordum. Aynı zamanda 4. sınıfta bir mimarlık ofisinde yarı zamanlı olarak çalışmaya başladım. Daha sonra mezun olduğumda aynı ofiste çalışmaya devam ettim. Yine mezun olduktan sonra ofiste ve şantiyede çalışma fırsatım oldu. 2015’te de bir atölye kurma fikri ortaya çıktı. Bu fikirle birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Bölümü'nde yüksek lisans programına başladım. Şu anda da iki senedir yine YTÜ’de mimari proje yürütücülüğü yapmaktayım.

Berk Arinç: Üniversite öncesi hayatımda, ailemde geçirdiğim vakitte babamın işlerinden dolayı birçok yeri gezip görme fırsatımız oldu. Bugün dönüp baktığımda bu sürecin bana çok fazla faydasının dokunduğunu söyleyebilirim. Üniversite hayatımla birlikte 2007’de İstanbul’a, İstanbul Teknik Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü'ne girdim. 2 sene bu bölümde okuduktan sonra mimarlık bölümüne geçiş yaparak eğitim hayatıma devam ettirmeye başladım. Geçtikten sonra hem part-time olarak stajlarım hem de tam zamanlı olarakta mimarlığı biraz daha profesyonel olarak deneyimlemeye başladım. 2013 yılında mezun olduktan sonra bir dönem çalıştım ve Büşra gibi ben de kendi atölyemi açma niyetiyle bir ofis kurma yoluna girdim. 1-2 sene sonrasında ise yine İTÜ’de Proje ve Yapım Yönetimi Bölümü'nde yüksek lisans eğitimine başladım. 2017’den beri de Büşra ile THECATWORK çatısı altında üretimlerimize devam ediyorum.

Meltem Beach&Rooms

Yollarınız nasıl kesişti?

BK: Benim bir atölye kurma fikrim vardı. Çalıştığım yerlerde sorumluluk almayı, tasarımda, uygulamada farklı yerlerde olmayı seviyordum. Bir yandan da bunu kendi başıma ya da ekibimle beraber yapmayı, hayallerimi gerçekleştirmeyi deneyimlemek istemiştim. Ofis kurgusundan öte bir atölye gibi… Nitelikli işler üretebileceğim her şey diyebilirim. Berk’in de aynı süreçte aynı şekilde düşünceleri vardı. Biz 2017-2018 gibi bir araya geldik.

BA: Üniversiteden mezun olduktan sonra benzer süreçlerden geçmişiz. İkimizde farklı ofisler, farklı alanlar ya da yapılanmalar içerisinde benzer dürtülerle bir yola çıkmışız. Yollarımız kesiştikten sonra da beraber ürettiğimiz işler, aldığımız keyif, bakış açımızın benzer olmasından kaynaklı birlikte üretme yoluna kendimizi taşımız olduk.

(.....)

Tepeören A602

Pek çok projesi ödüle değer görülen ofis kurucuları bugün mimarlık ödüllerinin pratikte nasıl bir önemi olduğuna değinerek; Meltem Beach&Rooms, Tepeören A602, Serdivan127 ve M-Office projelerini detaylı olarak anlatılar. Söyleşi ofisin güncel projeleriyle ve genç meslektaşlarımıza, mimarlık mesleğini seçmek isteyen arkadaşlarımıza mesajlarıyla sonlandı.

Serdivan 127

M-Office


Künye
Ofis Adı:
THECATWORK
Sahibi:
Büşra Koçak, Berk Arinç
Web:
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :